Poradnik dla użytkownika

Spuchnięta bateria w telefonie lub laptopie – czym grozi?

Spuchnięta bateria w telefonie lub laptopie to sygnał alarmowy, który nie powinien być ignorowany. Ten powszechny problem może nie tylko wpłynąć na działanie urządzenia, ale również stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkownika. W naszym artykule eksplorujemy przyczyny, przez które baterie ulegają spuchnięciu, objaśniamy potencjalne ryzyka związane z kontynuowaniem użytkowania uszkodzonego akumulatora oraz przedstawiamy, jakie kroki należy podjąć w przypadku zidentyfikowania tego problemu.

Czy spuchnięta bateria jest niebezpieczna?

Spuchnięta bateria telefonu czy laptopa to niepokojący sygnał, który wymaga natychmiastowej reakcji z Twojej strony. Jeśli w porę na niego nie zareagujesz, może doprowadzić do groźnych zjawisk, jak:
•    deformacja obudowy i uszkodzenie wyświetlacza;
•    przedostanie się do otoczenia szkodliwych substancji chemicznych;
•    wybuch urządzenia i pożar w domu czy w mieszkaniu.

Spuchnięta bateria w laptopie czy telefonie to istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Pamiętaj, że Twój niepokój i odpowiednią reakcję powinny wywołać również inne objawy awarii. Na przykład słodkawy zapach wydostający się z wnętrza urządzenia to oznaka, że bateria jest uszkodzona i wydobywają się z niej trujące gazy. O usterce może świadczyć ponadto ciągłe wyłączanie się sprzętu pomimo tego, że bateria ma jeszcze sporo energii.

Czytaj także: Jaki laptop do domu kupić? 

Spuchnięta bateria w telefonie i laptopie

Jeśli zauważyłeś, że w Twoim smartfonie lub laptopie jest spuchnięta bateria, przyczyny takiego zjawiska najczęściej wynikają z niewłaściwej eksploatacji urządzenia. Obejmuje to:
•    zbyt częste i za długie ładowanie akumulatora;
•    wystawienie go na działanie szkodliwych czynników, w tym wysokiej temperatury;
•    uszkodzenia mechaniczne w następstwie na przykład upadku sprzętu na ziemię.

Spuchnięta bateria w telefonie komórkowym albo laptopie to nierzadko również skutek jej stopniowego starzenia się i dużego zużycia. Akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe są bardzo wydajne, jednak z czasem, w wyniku zatrzymywania we wnętrzu uwalniających się podczas reakcji chemicznych gazów, mogą się stopniowo rozrastać. Przyczyną spuchnięcia baterii może być też niska jakość akumulatora albo wada produkcyjna.

Czym grozi spuchnięta bateria w telefonie? Przykłady - infografika 

Naprawa spuchniętej baterii – co zrobić?

Zastanawiasz się, co zrobić ze spuchniętą baterią w telefonie? W żadnym wypadku nie próbuj naprawiać jej samodzielnie, gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu. Jeśli jest on na gwarancji, stracisz również prawo do bezpłatnej wymiany akumulatora na nowy, jeśli producent taką przewiduje.

Gdy zauważysz, że w laptopie czy telefonie znajduje się spuchnięta bateria (poznasz to po odkształconej pokrywie akumulatora lub wypchniętym wyświetlaczu), natychmiast wyłącz urządzenie. Następnie zanieś lub wyślij je do profesjonalnego serwisu. Specjaliści zadbają o prawidłowe wyjęcie akumulatora z obudowy i włożenie nowej baterii bez ryzyka uszkodzenia innych podzespołów. W serwisie sprawdzone zostanie również to, czy spuchnięta bateria telefonu lub laptopa nie doprowadziła do poważniejszych zniszczeń, a jeśli tak, to fachowcy przywrócą sprzęt do stanu pełnej używalności.

Czytaj także: Jaki telefon z dobrą baterią wybrać?

Gdzie wyrzucić spuchniętą baterię?

Spuchnięta bateria nie może zostać wyrzucona do zwykłego kosza, na przykład na odpady zmieszane. Jest tak dlatego, że może:
•    wydzielać szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego substancje;
•    w skrajnych przypadkach wybuchnąć.

Spuchnięta bateria w telefonie komórkowym czy laptopie powinna zostać zutylizowana. Najlepiej zanieść ją do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (działa w każdej gminie) lub włożyć do jednego z pojemników, które znajdują się w sklepach z elektroniką, super- czy hipermarketach albo punktach recyklingu. Warto również korzystać z programów organizowanych przez producentów elektroniki, które zakładają możliwość bezpłatnego zwrotu zużytych baterii litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych.

Stary telefon możesz zostawić u swojego operatora

Sprawdź, co możesz zrobić ze starym telefonem >>

Spuchnięta bateria – jak zapobiegać?

Aby spuchnięta bateria w telefonie lub laptopie nie stała się dla Ciebie problemem, zadbaj o prawidłową eksploatację sprzętu.

•    Nie używaj go w ekstremalnych warunkach, na przykład w pobliżu źródeł ciepła, aby nie doszło do jego przegrzania.
•    Stosuj ładowarki i kable, które pochodzą od renomowanych producentów.
•    Unikaj krótkich cykli ładowania. Nie podłączaj urządzenia do zasilacza w celu uzupełnienia energii o kilka czy kilkanaście procent.
•    Nie doprowadzaj do całkowitego rozładowania baterii, a po naładowaniu do pełna szybko odłączaj urządzenie od zasilania.

Spuchnięta baterii nie da o sobie zbyt szybko znać również wtedy, gdy będziesz regularnie monitorował jej stan. Gdy zauważysz, że szybko spada poziom energii, pomyśl nad wymianą akumulatora. Jeśli ze względu na wysoką cenę nie chcesz sięgnąć po oryginalną baterię, kup wysokiej jakości zamiennik.

Sprawdź, jakie smartfony są aktualnie dostępne w ofercie T-Mobile >>

Nie dopuszczaj ponadto do tego, aby telefon czy laptop był narażony na fizyczne uszkodzenia. W przypadku smartfona możesz skutecznie go przed tym zabezpieczyć, kupując folię lub szkło hartowane na ekran oraz etui ochronne na tylną część obudowy. Gdy korzystasz z laptopa, wybierz pokrowiec z suwakiem.