Poradnik dla biznesu

Outsourcing – co to znaczy? Na czym polega outsourcing?

Każde rozwijające się przedsiębiorstwo w pewnym momencie może mieć problemy z realizacją wszystkich zadań. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest outsourcing. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest outsourcing, jakie są jego rodzaje oraz na co zwrócić uwagę podczas korzystania z niego. 

Czym jest outsourcing? 

Słowo outsourcing wywodzi się z języka angielskiego. Powstało z połączenia trzech słów – outside-resource-using, co oznacza wykorzystywanie zasobów zewnętrznych. Dotyczy delegowania obowiązków firmy na rzecz innego podmiotu, który jest wyspecjalizowany w danej dziedzinie. 

Zastanawiasz się, na czym polega outsourcing? Zmierza on do tego, aby odciążyć firmę od wielu obowiązków, które uniemożliwiają skupienie się na najważniejszych aspektach działalności, czyli takich, które przynoszą największe korzyści. Warto zainteresować się, na czym polega outsourcing i kto się nim zajmuje, jeśli Twoja firma: 
 
  • jest w fazie intensywnego rozwoju i nie jest w stanie za pomocą własnych zasobów zrealizować wszystkich zadań, gdyż mogłoby to doprowadzić na przykład do przemęczenia pracowników; 
     
  • musi wykonać określony projekt i potrzebuje specjalistów z wybranej dziedziny; 
     
  • wchodzi na nowy rynek, gdzie trudno jest w szybkim tempie znaleźć kompetentnych fachowców. 

Czego dotyczy outsourcing? Zewnętrznym podmiotom często zlecane są zadania związane z obszarem HR, w tym rekrutacją i szkoleniem pracowników, a także z księgowością czy marketingiem. Przedmiotem outsourcingu może być też logistyka oraz realizacja audytów wewnętrznych. 

Czytaj także: Pomysł na biznes w 2024 roku. 

Profesjonalny outsourcing – co to znaczy? Na co zwrócić uwagę podczas korzystania z niego? 


Jeśli zastanawiasz się, co to jest outsourcing i w jaki sposób z niego skorzystać, pamiętaj, że może on być ryzykowny. Jest to związane z tym, że zewnętrznej firmie nierzadko musisz udostępnić wrażliwe dane, w tym te, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, jak również dane na temat klientów. 

Gdy szukasz informacji, na czym polega outsourcing, gdyż chcesz zlecić część zadań zewnętrznemu podmiotowi, przed wyborem kontrahenta upewnij się o jego rzetelności. Sprawdź: 
 
  • opinie na jego temat wśród innych klientów – często są one publikowane w internecie; 
     
  • okres działalności na rynku i związane z tym doświadczenie; 
     
  • kwalifikacje specjalistów, których zatrudnia taka firma. 

Warto również zadbać o odpowiednie zapisy w umowie. Należy w niej dokładnie określić, czego dotyczy outsourcing w danym przypadku i jaki jest zakres odpowiedzialności kontrahenta. Istotne są również uzgodnienia dotyczące rozliczeń finansowych oraz sposobu rozwiązania ewentualnych konfliktów. 

Kobieta na spotkaniu online ze współpracownikami zewnętrznymi

Czytaj także: Umowa B2B – czym jest, jakie są jej wady i zalety? 

Pamiętaj ponadto, aby cały czas nadzorować projekt zlecony podmiotowi outsourcingowemu. Dzięki temu upewnisz się, że jest on realizowany ściśle według Twoich wymagań. 

Wybieramy outsourcing. Co to jest outsourcing zewnętrzny i wewnętrzny? 

Szukasz informacji na temat tego, co to jest outsourcing? Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz wiedzieć, w jakich formach jest realizowany. Istnieją 2 rodzaje outsourcingu: 
 
  1. Zewnętrzny (kontraktowy), w którym przedsiębiorstwo zleca wykonanie usług innej firmie. 
     
  2. Wewnętrzny (kapitałowy) – firma zakłada osobną spółkę, która ma zajmować się określonym obszarem działalności. 

Innym rodzajem jest outsourcing pracowniczy. Co to jest i czego dotyczy? Jest on realizowany wówczas, gdy do wykonania określonych zadań zatrudnisz pracownika oddelegowanego przez firmę outsourcingową albo agencję zatrudnienia. 

Na wybór rodzaju outsourcingu warto patrzeć z perspektywy tempa rozwoju oraz budżetu firmy. Jeżeli budżet jest duży, a tempo rozwoju wysokie, warto wybrać outsourcing zewnętrzny. W innym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest outsourcing kapitałowy. 

Dlaczego outsourcing to korzystne rozwiązanie dla Twojej firmy? 

Planujesz outsourcing? Co to znaczy dla Twojej firmy? Jego efektem może być przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musisz ich tracić w związku z koniecznością znalezienia, przeszkolenia i zatrudnienia odpowiedniego specjalisty. Poza tym możesz w pełni skupić się na podstawowej działalności firmy. 

Outsourcing to bardzo elastyczne rozwiązanie. Z pomocy zewnętrznego podmiotu możesz skorzystać dokładnie wtedy, gdy tego potrzebujesz, czyli na przykład podczas realizacji określonego projektu. Outsourcing eliminuje również ryzyko popełnienia pomyłek w tych obszarach działalności firmy, w których masz mniejsze doświadczenie. 

Podsumowanie 

Już wiesz, co to jest outsourcing. Może on być bardzo dobrą opcją, jeśli Twoja firma się rozwija i masz coraz więcej obowiązków. Warto z niego skorzystać także wtedy, gdy wchodzisz na nowy rynek. Pamiętaj, aby przed skorzystaniem z niego dokładnie sprawdzić dany podmiot, a podczas trwania umowy nadzorować jego działania.