Poradnik dla domu

Jaki internet na wsi sprawdzi się najlepiej? Poznaj dostępne możliwości 

Mieszkanie na wsi nie oznacza, że nie możesz mieć szybkiego i nielimitowanego internetu. Internet mobilny (na kartę lub abonament), światłowód lub internet radiowy to opcje, które możesz wziąć pod uwagę. W naszym artykule znajdziesz największe zalety tych rozwiązań. Znajdziesz też wskazówki, co wybrać i jak sprawdzić, jaka oferta na internet od T-Mobile będzie najlepsza! 

Szybki internet mobilny 

Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce jest bardzo dynamiczny, jednak niektórzy mieszkańcy wsi i małych miejscowości wciąż mogą być narażeni na brak dostępu do infrastruktury naziemnej, umożliwiającej korzystanie z szybkiego, stacjonarnego połączenia internetowego, dostarczanego za pomocą przewodów. Zatem jaki internet na wsi bez kabla sprawdzi się najlepiej? W takich przypadkach z pomocą przychodzi technologia LTE 4G, która jest powszechnie dostępna w Polsce i umożliwia wysoką prędkość pobierania i wysyłania danych.  
 

Dowiedz się: Jak działa LTE? Czy LTE to 4G? Wszystko co musisz wiedzieć >> 
 

Szukasz szybkiego internetu na wsi? Sprawdź mapę zasięgu. Jeśli szukasz szybkiego internetu na wsi, warto sprawdzić mapę zasięgu internetu mobilnego T-Mobile. Zasięg internetu 4G LTE obejmuje niemal cały obszar Polski, co oznacza, że dostęp do niego nie powinien być problemem nawet dla mieszkańców małych miejscowości i wsi.  

Pamiętaj jednak, że na prędkość internetu mobilnego ma wpływ szereg czynników niezależnych od dostawcy usługi tj.: 
 

  • odległość użytkownika od nadajnika,  
  • liczba osób korzystających w danym czasie z internetu w danym obszarze,  
  • warunki atmosferyczne,  
  • ukształtowanie terenu oraz gęstość zabudowy.  
     

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego operatora warto dokładnie sprawdzić, jaka jest jakość zasięgu w danym miejscu i na tej podstawie podjąć decyzję o wyborze usługi internetowej. 
 

Internet na wsi – na abonament czy na kartę? 

Obecnie na rynku są dostępne dwie popularne opcje – internet na abonament oraz na kartę. Ten pierwszy charakteryzuje się stałą opłatą miesięczną, która umożliwia korzystanie z internetu przez cały okres umowy. Z kolei internet na kartę to rozwiązanie elastyczne, pozwalające na płacenie tylko za faktycznie wykorzystany transfer danych. Rozważając te opcje warto zwrócić uwagę na limity danych i wybrać liczbę GB zgodną z realnymi potrzebami domowników. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, warto również dobrać właściwe urządzenie w postaci modemu lub routera, które rozprowadzi sygnał w obrębie domu i pozwoli na połączenie z siecią nawet kilkudziesięciu urządzeń.  
 

W ofercie T-Mobile znajdziesz internet mobilny na abonament dostępny już od 20 zł miesięcznie lub internet na kartę już od 5 zł.  
 

Internet na wsi bez limitu danych 

Dla mieszkańców wsi internet bez limitu danych może być jednym z najwygodniejszych i najlepszych rozwiązań. Taka oferta umożliwia swobodne korzystanie z internetu bez obaw o przekroczenie określonego limitu, co pozwala na przeglądanie stron internetowych, korzystanie z mediów społecznościowych, pracę zdalną, granie w gry online oraz oglądanie filmów w serwisach streamingowych. Tego typu internet zapewnia stałą prędkość transferu danych oraz brak ograniczeń, co jest szczególnie ważne dla gospodarstw domowych, w których kilka osób korzysta z niego jednoczenie na różnych urządzeniach lub wykorzystuje go zawodowo.  
 

W T-Mobile znajdziesz ofertę nielimitowanego internetu, dostępnego w opcji na 12 i 24 miesiące. Różne prędkości pobierania i wysyłania danych dostępne są w różnych przedziałach cenowych.  

Co wpływa na prędkość internetu mobilnego - odległość od nadajnika, warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu, liczba osób korzystających z sieci w tym samym czasie - infografika

Najlepszy internet na wsi? Postaw na światłowód 

Jeśli poszukujesz najlepszego i najszybszego internetu na wsi, warto zwrócić uwagę na usługi dostarczane za pomocą technologii światłowodowej. Coraz więcej dostawców sieci światłowodowych stawia na rozbudowę infrastruktury, nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Tej decentralizacji wtóruje wdrażany w ostatnich latach Program Operacyjny Polska Cyfrowa.  
 

Choć wiele gospodarstw domowych na wsiach posiada dostęp do linii telefonicznej, to internet stacjonarny dostarczany za pomocą technologii xDSL nie zawsze zapewnia zadowalające prędkości, ponieważ jest bardziej podatny na zakłócenia wywołane czynnikami zewnętrznymi. Technologia światłowodowa polega na przesyłaniu sygnału świetlnego poprzez specjalne, zbudowane z włókien szklanych przewody od dostawcy, bezpośrednio do odbiorcy. Dzięki temu jest to najnowocześniejsza i najszybsza technologia dostępu do Internetu, zapewniająca stabilne i bardzo szybkie połączenie oraz prędkość nawet 900 Mb/s. Stwarza ona wiele możliwości dla użytkowników zamieszkujących domy na wsiach, takie jak odtwarzanie filmów w wysokiej jakości wprost z serwisów tj. Netflix, HBO Max, Disney+ czy Amazon Prime, słuchanie muzyki i granie w gry online, prowadzenie spotkań i wideokonferencji oraz korzystanie z różnych narzędzi i aplikacji, do których wymagana jest duża prędkość wysyłania i pobierania danych, na kilku urządzeniach jednocześnie, bez jakichkolwiek przestojów. 

Dzięki szybkiemu internetowi na wsi, nie trzeba rezygnować z ulubionych rozrywek

 

Internet satelitarny na wsi 

Rozwiązaniem w sytuacjach, gdzie połączenie LTE nie zapewnia odpowiedniej prędkości, jest skorzystanie z internetu satelitarnego. Niemniej warto wiedzieć, że taka opcja również posiada swoje ograniczenia. 

Najważniejszym z nich jest niższa prędkość pobierania danych, która zazwyczaj nie przekracza 50 Mb/s. Poza tym, należy pamiętać o limitach transferu danych – największe dostępne pakiety na rynku to jedynie 100 GB miesięcznie. 

Taka ilość transferu danych może okazać się niewystarczająca dla wielu osób, szczególnie dla tych pracujących zdalnie. Dodatkowo, szybkość samego połączenia również stanowi problem – jest ono nawet o kilkadziesiąt procent wolniejsze niż alternatywne rozwiązania. W efekcie, wczytywanie stron internetowych może potrwać dłużej. 

Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż internet satelitarny jest jednym z najdroższych rozwiązań, stąd przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przeanalizować i rozważyć pozostałe, dostępne opcje.  
 

Internet radiowy na wsi 

Internet radiowy wciąż jest popularnym wyborem w zakresie łączności domowej, nie tylko na wsi, ale także w miejscach, gdzie trudno o stabilne połączenie mobilne. W korzystnych warunkach, internet radiowy oferuje relatywnie dobrą przepustowość, ma niskie opóźnienia, a także nie ma ograniczeń w przesyłaniu danych. Jest to rozwiązanie, które nie wymaga kabli, łatwo go rozbudować oraz jest proste w instalacji. Niestety, ta technologia ma też swoje ograniczenia.  

Należy podkreślić, że internet radiowy działa najlepiej w pobliżu nadajników, a im dalej tym sygnał jest słabszy. Ponadto, tego rodzaju intranet może być bardzo wrażliwy na pewne zjawiska atmosferyczne, takie jak burza, silny wiatr lub długotrwałe i intensywne upały, co może znacznie ograniczyć jego działanie.