Poradnik dla domu

Internet LTE czy 5G – jaki wybrać?

Odkryj różnice między internetem LTE a 5G! Sprawdź, co warto wiedzieć o internecie LTE (prędkości, zasięgi, limity) oraz o 5G (czym się wyróżnia, jakie ma zalety). Czy prędkość i niskie opóźnienia 5G przewyższają możliwości LTE? Porównaj te technologie i sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze. Przygotuj się na fascynującą podróż po światowych standardach łączności mobilnej! 

Czym jest internet LTE? 

Internet LTE to technologia, która zapewnia szybkie przeglądanie stron WWW oraz pobieranie plików – dzięki niej masz na przykład możliwość prowadzenia wideochatów. LTE cechuje: 
 

  • spora przepustowość – w domu możesz równocześnie korzystać z wielu urządzeń podpiętych do sieci bez utraty jakości połączenia, 
  • niezawodność transferu, wynikająca z niewielkiej awaryjności sieci oraz braku opóźnień w trakcie przesyłu danych. 

 

W ramach tej technologii możesz zdecydować się na Internet Domowy LTE bez limitu mobilny. Jeśli połączysz obie oferty w jeden pakiet, będziesz cieszył się dostępem do sieci zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz – nie będzie miało znaczenia miejsce, w którym aktualnie przebywasz. To także idealny sposób na uniknięcie podwójnej opłaty i regulowanie rachunków w ramach jednego abonamentu. 

Pamiętaj, że internet LTE to nie to samo, co 4G. Taka technologia jest dostępna w ramach sieci 4G, a więc jest ona pojęciem węższym w stosunku do niej. 
 

Czytaj więcej na temat LTE oraz sieci 4G >> 

Jaka jest szybkość internetu LTE? 

Internet domowy LTE może działać z prędkością do 300 MB/s, a w przypadku agregacji pasm LTE+ wartość ta wynosi nawet 600 MB/s. Jest to znacznie więcej w porównaniu do poprzednich generacji telefonii komórkowej, czyli 2G albo 3G. 

Prędkość zależy od wielu czynników, w tym: 
 

  • odległości smartfona od nadajnika czy routera, 
  • warunków atmosferycznych, 
  • zasięgu sieci, 
  • ukształtowania terenu i przeszkód znajdujących się na danym obszarze, takich jak wysokie budynki, 
  • liczby użytkowników sieci, 
  • rodzaju wykorzystywanych pasm – w Polsce dostępnych jest kilka częstotliwości, w tym przykładowo 800 MHz, 1 800 MHz oraz 2 600 MHz. 
     

Z uwagi na dużą szybkość i wydajność, LTE to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na dużym komforcie podczas korzystania z internetu. Technologia idealnie sprawdzi się wówczas, gdy sieć służy Ci do realizacji pracy zawodowej, szukania różnych informacji i korzystania z usług online czy rozrywki. 


Szybki internet domowy dla każdego

Internet 5G – rewolucyjna technologia w telekomunikacji 

Jeśli zastanawiasz się, jak wypada porównanie 4G vs 5G, kluczowe znaczenie ma to, że w ramach piątej generacji technologii komórkowej znacznie zwiększono przepustowość łącza – teoretycznie może ona wynieść nawet 20 GB/s. Dzięki temu internet domowy czy mobilny nie będzie zwalniał, gdy równocześnie zostaną do niego podłączone różne urządzenia. 

5G działa podobnie jak LTE – sprzęty końcowe, takie jak smartfony czy tablety, odbierają fale radiowe wysyłane przez stacje bazowe. Różnica dotyczy częstotliwości, na jakiej może działać sieć 5G – wynosi ona nawet 5 000 MHz, czyli znacznie więcej w porównaniu do 4G. 5G to także wzrost stabilności łącza. 

Sieć ta w Polsce jest dostępna od 2019 r., przy czym operatorzy stale ją rozwijają. Na przykład, jeśli wybierzesz internet 5G T-Mobile, zasięg obejmuje znaczną część kraju, nie tylko duże aglomeracje. 

Czy każdy może korzystać z sieci 5G? 

Z oferty, jaką jest internet domowy 5G, skorzystasz wówczas, gdy znajdujesz się w zasięgu tej sieci oraz dysponujesz odpowiednim urządzeniem. Warto mieć smartfona z 2020 r. lub nowszego, gdyż wcześniejsze modele mogą nie obsługiwać piątej generacji telefonii komórkowej. To, czy Twój sprzęt działa w ramach 5G, łatwo sprawdzisz na przykład na stronie internetowej T-Mobile. 

Wybierając internet 5G, musisz mieć świadomość wyższych kosztów, jakie poniesiesz w związku z opłacaniem abonamentu. Nie są one jednak zbyt duże, a różnicę rekompensuje zdecydowanie większy komfort korzystania z sieci. 

Jakie są różnice pomiędzy 4G a 5G? 

Porównanie typu 4G vs 5G wypada zdecydowanie korzystniej dla drugiego rozwiązania. Decyduje o tym większa szybkość i stabilność połączenia. Pamiętaj jednak o tym, że 5G dopiero się rozwija, a więc sygnał nie dociera do każdego miejsca w Polsce. 

Zasięg internetu 4G i 5G 

W zasięgu oferty, jaką jest internet domowy LTE, znajduje się ponad 90% powierzchni Polski. Problemy z zasięgiem mogą występować jedynie na niewielkich obszarach, na przykład tych, które są położone w Bieszczadach. 
W przypadku 5G zasięg jest bardziej ograniczony – nie obejmuje on między innymi sporych obszarów, znajdujących się na zachodzie Polski. Aby upewnić się, czy w danym miejscu masz dostęp do 5G, najlepiej posłużyć się mapą zasięgu T-Mobile


Porównanie 4G LTE vs 5G - szybkość, przepustowość łącza, zasięg - infografika

Szybkość internetu LTE i 5G 

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać, 5G czy LTE, pamiętaj o ogromnej różnicy w prędkości internetu (teoretycznie 600 MB/s vs 20 GB/s). W przypadku nowej generacji duża szybkość przesyłania jest możliwa dzięki zwiększeniu przepustowości i niezawodności transferu, a także ograniczeniu opóźnień (tylko 4 ms).


Szybki internet LTE w domu to gwarancja najlepszej rozrywki

Częstotliwość, stabilność i zużycie energii 

Sieć 5G działa na wyższych częstotliwościach niż internet domowy LTE, dlatego jest ona bardziej wydajna. Oferuje ona również stabilniejsze połączenie, dlatego nawet wówczas, gdy kilku domowników jednocześnie korzysta z niej, nie wystąpią problemy związane z zacinaniem się filmów czy wideokonferencji. 5G to także mniejsze zużycie energii, co jest możliwe dzięki temu, że sieć jest stosowana w urządzeniach z najwyższą klasa energetyczną. 

Jaki internet mobilny do domu wybrać? 

Internet LTE będzie wystarczającą opcją dla osób, które wprawdzie korzystają z internetu, ale nie w sposób ciągły, a także dla gospodarstw jednoosobowych. Z kolei sieć 5G warto wybrać wówczas, gdy razem z innymi domownikami często surfujesz po sieci. To dobra alternatywa dla użytkowników, którzy potrzebują szybkiego łącza, a nie mają dostępu do światłowodu. 
 

Poznaj więcej informacji na temat światłowodu >> 

internet