Poradnik dla domu

Co to jest światłowód, jak działa i jak jest zbudowany?

Lektura dla wszystkich pasjonatów technologicznych nowinek. Przeczytaj nasz artykuł w całości poświęcony technologii światłowodowej. Dowiedz się, jak działa światłowód, czym jest, jak jest zbudowany i jakie ma zalety. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na światłowód w domu i dlaczego dzięki niemu możesz cieszyć się szybkim internetem! Porządna dawka wiedzy! 

Co to jest światłowód, jak działa i jak jest zbudowany? 

Światłowód FTTH (Fiber To The Home) to najnowocześniejsza technologia, która umożliwia dostarczanie ultraszybkiego Internetu do domów i firm. W Polsce sieć światłowodowa stale się rozwija, co sprawia, że coraz więcej gospodarstw jest w zasięgu najszybszego Internetu. Jak działa FTTH? Na czym polega jego fenomen i dlaczego systematycznie wypiera tradycyjne, miedziane połączenie kablowe? 

 

Definicja światłowodu 

Światłowód to rodzaj przewodu z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych, umożliwiający przekazywanie danych za pomocą fali świetlnej. Technologia stwarza szansę na osiągnięcie bardzo wysokich prędkości przesyłania informacji, aż do kilku terabitów na sekundę, co czyni ją najnowocześniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o szybki Internet. Budowa światłowodu sprawia, że jest on odporny na zakłócenia wywoływane przez warunki atmosferyczne, takie jak burze, silny wiatr czy opady śniegu. Dzięki temu, w porównaniu do miedzianych przewodów, połączenie światłowodowe jest dużo bardziej stabilne i niezawodne. 
 

Dostawcy telekomunikacyjni oferują Internet światłowodowy, który jest obecnie jedną z najpopularniejszych usług wśród klientów indywidualnych, dużych przedsiębiorstw i jednostek administracyjnych. Oprócz przesyłania danych, światłowód służy również do przekazywania najwyższej jakości sygnałów telefonicznych oraz telewizyjnych. 
 

Jak jest zbudowany światłowód? 

Światłowód to niezwykle cienki przewód zbudowany ze szklanego rdzenia, przewodzącego światło oraz płaszcza wykonanego z polimeru, który zamyka falę świetlną wewnątrz. Średnica rdzenia to zaledwie 8 mikronów dla światłowodu jednomodowego oraz maksymalnie 62,5 mikronów dla rozwiązania wielomodowego. Całość jest pokryta warstwą kevlarową, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyniąc go odpornym na zbyt mocne skręcanie i wygięcia. 
 

Szklane włókno światłowodu może przewodzić światło przez wiele tysięcy lat, o ile otaczające ją warstwy ochronne pozostaną szczelne. Przewody światłowodów są projektowane tak, aby mogły działać bezawaryjnie przez około 40 lat. Wpływ na skrócenie żywotności rdzenia mogą mieć zanieczyszczenia wewnętrzu kabla, a także uszkodzenia mechaniczne.  
 

Jak działa światłowód? 

Mechanizm działania światłowodu opiera się na prawie fizycznym, polegającym na zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia. Światło poruszające się w rdzeniu napotyka granicę ośrodka, czyli powierzchnię styku z płaszczem. W granicznym kącie, tzw. stożku akceptacji, następuje całkowite odbicie światła, co pozwala na utrzymanie niezmienionych parametrów fali. Liczba odbić nie ma wpływu na zmianę przesyłanych danych, ponieważ fala odbita ma te same właściwości co fala padająca.  
 

Dowiedz czym jest prawo Snelliusa i czym jest całkowite wewnętrzne odbicie >> 
 

Warto wiedzieć, iż technologia światłowodowa zapewnia niezawodne, niezakłócone i błyskawiczne połączenie, ponieważ dane są przekazywane bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez żadnych punktów pośredniczących. W laboratoriach naukowych nieustannie trwają prace nad całkowitym wyeliminowaniem zjawiska tłumienia, aby sygnał mógł płynąć nawet przez tysiące kilometrów bez konieczności stosowania specjalnych wzmacniaczy optycznych.  

Światłowód wykorzystuje propagację światła jako nośnika informacji, co pozwala mu na osiągnięcie ogromnej pojemności informacyjnej. W tym kontekście jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem, które nie ma sobie równych. Ponadto jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne i inne czynniki atmosferyczne, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla dostawców telekomunikacyjnych i użytkowników. 

młody mężczyzna podłącza router do przewodu internetu światłowodowego

Internet światłowodowy w Twoim domu 

Sieć światłowodowa znajduje zastosowanie w wielu branżach. W biznesie wykorzystuje się ją przede wszystkim w telekomunikacji, endoskopii oraz w czujnikach, które wymagają stabilnego przesyłania sygnału. Coraz częściej jest wykorzystywana także w dziedzinie obronności m.in. do sterowania pociskami oraz w telewizji, podczas np. transmisji na żywo.  
 

Szybkość i niezawodność światłowodu sprawiają, że jest to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez użytkowników gospodarstw domowych. Umożliwia bowiem szybki i niezakłócony dostęp do Internetu, a tym samym możliwość korzystania z niego kilku użytkownikom w jednym czasie na wielu urządzeniach.  Jeśli więc jesteś fanem gier online, intensywnie oglądasz filmy i seriale na popularnych platformach streammingowych lub sporo pracujesz w domu i uczestniczysz w wideokonferencjach, Internet światłowodowy może być dla Ciebie najlepszym wyborem! 

Ciekawostki na temat technologii światłowodowej - FTTH, przewód z włókna szklanego, dane przekazywane za pomocą fali świetlnej - infografika, część 1
Ciekawostki na temat technologii światłowodowej - odporny na warunki atmosferyczne, prędkość przesyłania do kilku TB/s, działa nawet do 40 lat, najnowocześniejsza technologia przesyłania danych, dane przekazywane bezpośrednio między nadawcą a odbiorcą - infografika, część 2

Internet światłowodowy T-Mobile 

Oferta światłowodu w T-Mobile to nie tylko szybki i stabilny internet, ale także bezpieczeństwo danych, elastyczność w wyborze odpowiedniego pakietu, bezproblemowa instalacja oraz dodatkowe usługi, które zapewniają jeszcze większy komfort użytkowania. Wśród dostępnych pakietów znajdziesz: 
 

  • nielimitowany Internet światłowodowy 300Mb/s, 
  • nielimitowany Internet światłowodowy 600Mb/s, 
  • nielimitowany Internet światłowodowy 900Mb/s. 

Co ważne, nie musisz znać się na montażu – wykwalifikowany specjalista przyjedzie w umówionym terminie i zainstaluje światłowód w Twoim domu. 

kobieta obsługuje wiele urządzeń korzystających z połączenia światłowodowego - smartphone, telefon oraz komputer

Zalety i wady światłowodów 

Internet światłowodowy to bez wątpienia technologia przyszłości, mająca mnóstwo zalet tj.: 
 

  • szybkość - światłowody umożliwiają pobieranie i wysyłanie danych z niespotykaną dotąd prędkością. Dzięki nim możemy bez problemu przesyłać duże pliki, oglądać filmy w jakości 4K czy nawiązywać wysokiej jakości połączenia wideo, 
  • stabilność połącznia – prędkość Internetu utrzymuje się zawsze na tym samym poziomie i jest jednakowa dla wszystkich użytkowników. Nie ma znaczenia, ile osób w danym momencie korzysta z Wi-Fi, 
  • niezawodność i bezawaryjność - jakość sygnału nie jest narażona na zakłócenia elektromagnetyczne czy niekorzystne warunki pogodowe, 
  • innowacyjność - światłowody mają ogromny potencjał i ich rozwój umożliwia korzystanie z ultraszybkiego Internetu oraz w przyszłości zrewolucjonizuje tradycyjne media, takie jak telewizja, telekomunikacja i radio. 
     

Technologia światłowodowa praktycznie nie ma wad. Wśród niewielu mankamentów można wymienić dyspersję sygnału, czyli jego "rozmywanie" w czasie i przestrzeni oraz stosunkowo wysoki koszt elementów pośredniczących w transmisji, takich jak switch'e, nadajniki i konwertery. Jednak należy podkreślić, że powyższe aspekty nie mają większego wpływu na użytkowników tego rozwiązania.