Poradnik dla domu

Internet 5G, LTE czy światłowód? Co wybrać?

5G, LTE, a może światłowód? Nie do końca wiesz, czym się różnią? Jak działają i jak wpływają na prędkość internetu? Nie musisz już szukać odpowiedzi. Zapraszamy do poradnika, w którym skupimy się na najważniejszych zagadnieniach związanych z różnymi rodzajami sieci. Zdecyduj, który z nich będzie dla Ciebie i już dzisiaj poznaj atrakcyjne umowy na internet w T-Mobile. 

Jak działa internet 5G? 

Sieć 5G to rodzaj sieci komórkowej umożliwiający dostęp do szybkiego i stabilnego połączenia w ramach bezprzewodowego internetu. To najnowsza, piąta generacja technologii mobilnej, która zastąpiła 4G. Wykorzystanie fal o wyższej częstotliwości pozwala na przesyłanie większej ilości danych w krótszym czasie.  
 

Jakość 5G wynika z zastosowanych innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Sieć jest oparta na systemie Massive MIMO (Multiple Input, Multiple Output), który korzysta z wielu anten i odbiorników w celu zapewnienia większej wydajności transferu. Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu kształtowaniu wiązki, sygnał precyzyjnie trafia w kierunku urządzenia odbiorczego, co poprawia stabilność połączenia. Internet 5G ma lepszą przepustowość oraz dostarcza szybszy, stabilniejszy i efektywny transfer danych niż poprzednia generacja sieci 4G. 5G to swoista rewolucja, która otwiera wiele możliwości w zakresie rozwoju nowych technologii, narzędzi i aplikacji, takich jak: smart cities (inteligentne miasta), autonomiczne samochody lub urządzanie IoT (Internet Rzeczy). 
 

Jak działa LTE? 

LTE (Long Term Evolution) to standard technologiczny, który umożliwia transmisję danych w sieci 4G. Jest wiele różnych standardów bezprzewodowej transmisji danych, ale to właśnie LTE jest tym najczęściej wykorzystywanym. Rozwój technologii LTE był związany z potrzebą zwiększenia prędkości przesyłania danych i zmniejszenia opóźnień. Powstało w ten sposób szybkie i stabilne połączenie, pozwalające m.in. na wygodne korzystanie z multimediów na urządzeniach przenośnych. 
 

Wprowadzenie LTE zapoczątkowało erę dostępu do szybkiego internetu mobilnego oraz jego szerokiego wykorzystania w smartfonach. Obecnie to najczęściej stosowana technologia w sieciach komórkowych, która umożliwia przeglądanie internetu, oglądanie filmów, gry online czy korzystanie z wielu aplikacji na urządzeniach mobilnych. 
 

Od momentu wprowadzenia LTE, sam standard także ewoluował. Pierwsza wersja LTE pozwalała na stosunkowo niską maksymalną prędkość pobierania i wysyłania danych. Nowszą wersję LTE-A (LTE Advanced) cechują znacznie wyższe wartości – nawet 2-3-krotnie wyższe.   

Korzystaj z internetu LTE na świeżym powietrzu z przyjaciółmi
 

Jak działa światłowód? 

Transfer światłowodowy to nowoczesna technologia umożliwiająca dostęp do ultraszybkiego i stabilnego internetu stacjonarnego o dużej przepustowości.  

Światłowód – co to jest? To specjalny rodzaj kabla do transmisji danych. Jego konstrukcja pozwala na przesyłanie sygnału świetlnego przez włókno szklane lub plastikowe. Działanie światłowodu opiera się na zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia, co umożliwia transfer danych na duże odległości z bardzo wysoką prędkością. Zastosowanie wzmacniaczy optycznych pomaga zachować wysoką stabilność i wydajność połączenia. W przeciwieństwie do miedzianych kabli, światłowody nie przesyłają sygnału elektrycznego. To dodatkowa zaleta, dzięki której przewody światłowodowe są znacznie bardziej odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i szumy. 
 

Internet światłowodowy bez limitu – poznaj ofertę T-Mobile>>  
 

Światłowód a 5G – porównanie 

Obie technologie pozwalają na zapewnienie dostępu do szybkiego i niezawodnego internetu. Co zatem wybrać: 5G czy światłowód? To rozwiązania, które wzajemnie uzupełniają się.  

Internet światłowodowy i ten w sieci 5G są oparte na różnych technologiach przesyłu sygnału. Światłowód pozwala na transmisję danych wewnątrz specjalnie zaprojektowanych kabli. W ich wnętrzu sygnał świetlny porusza się z dużą prędkością. Jest to rodzaj stałego łącza stacjonarnego, które idealnie sprawdza się w budynkach mieszkalnych, biurach oraz w instytucjach publicznych.  

Natomiast internet 5G to technologia bezprzewodowa, oparta na najnowszej generacji sieci komórkowej. Zapewnia szybkie i niezawodne połączenie za pomocą sygnałów radiowych. Sieć 5G opiera się na falach wysokich częstotliwości, co umożliwia przesyłanie dużych transferów danych z bardzo dużą prędkością. Sieć 5G intensywnie rozwija się, już teraz jest stosowana w sieciach mobilnych, smartfonach, tabletach i innych urządzeniach przenośnych.  


Światłowód, 5G czy 4G LTE - na co zwrócić uwagę - prędkość, dostępność - infografika

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze internetu? 

Zastanawiasz się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Jakie parametry wziąć pod uwagę? 

 

  • Prędkość – to podstawowy parametr wpływający na szybkość Internetu. W T-Mobile LTE pozwala na pobieranie danych z prędkością do 90 Mb/s, 5G do 300 Mb/s, zaś światłowód – do 900 Mb/s. Zwróć też uwagę na prędkość wysyłania danych, która zazwyczaj jest niższa od prędkości pobierania. 
  • Dostępność – LTE i 5G bazują na sieciach komórkowych, a dostępność do tych usług jest zależna od obecności i zasięgu nadajników obsługujących 4G/5G. Światłowody docierają do coraz dalszych zakątków kraju. Jest to związane z systematyczną rozbudową sieci światłowodowej. Na naszej stronie możesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy jest już dostęp do światłowodu.  
  • Technologia łącza – w T-Mobile proponujemy Ci zarówno internet mobilny oparty na 4G/LTE i 5G, jak i tradycyjny internet domowy i łącze światłowodowe. Dzięki temu możesz dobrać technologię najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.  
  • Koszty – proponujemy Ci światłowód lub internet domowy w abonamencie od 40 zł/mies. do 90 zł/mies. przy umowie na 12 lub 24 miesiące. Oferta internetu mobilnego w technologiach 3G, 4G/LTE i wyższych to koszt rzędu od 20 zł/mies. do 40 zł/mies. w abonamencie w zależności od wielkości pakietu (od 40 do 100 GB). Możesz też skorzystać z oferty internetu mobilnego na kartę – od 5 zł za pakiet 7 GB danych. 
     

Przy wyborze internetu zwróć też uwagę na inne czynniki, takie jak:  
 

  • stabilność łącza (ważna przy pracy zdalnej, telekonferencjach, przesyłaniu dużych plików, streamingu online), 
  • warunki umowy (długość, sprzęt w pakiecie, rabaty za terminowe płatności), 
  • wsparcie techniczne (co oferuje operator w ramach umowy i serwisu).

Wybierz internet najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i trybu życia

Jaki internet wybrać: LTE, 5G czy światłowód? 

Wybór jest trudny i zależy od wielu czynników. Jeśli pracujesz zdalnie, a w wolnym czasie on-line oglądasz filmy, grasz i słuchasz muzyki, wtedy najlepszą opcją będzie podłączenie do światłowodu. Jeśli jednak nie masz do niego dostępu, a potrzebujesz szybkiego internetu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór LTE lub 5G.  
 

Na koszt usługi internetowej składa się nie tylko miesięczna opłata abonamentowa, ale także inwestycja w potrzebny sprzęt (np. router, antena) lub opłata za instalację światłowodu. Oferta tańsza na pierwszy rzut oka w ogólnym rozrachunku może być bardziej kosztowna. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdź dostępne usługi i wybierz tę opcję, która najlepiej wpisuje się w Twoje potrzeby i budżet. 
 

Dowiedz się więcej: Internet domowy LTE czy 5G – jaki wybrać? >>