Poradnik dla domu

Internet mobilny a domowy – jakie są różnice?

Wyczerpujący wpis na temat różnic pomiędzy internetem mobilnym a domowym. Czym jest internet stacjonarny? Czym ten mobilny? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, który dedykujemy nie tylko tym, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie internetu, ale wszystkim zainteresowanym. Sprawdź, które z tych propozycji będzie idealne dla Ciebie i Twoich Bliskich. 

Co to jest internet stacjonarny? 

Internet światłowodowy jest przypisany do konkretnego miejsca, zazwyczaj do domu lub biura. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj łącza, jego instalacja rozpoczyna się od doprowadzenia kabla z lokalnej sieci do Twojego domu lub firmy.  Możesz do niego podłączyć router do bezprzewodowej sieci Wi-Fi albo bezpośrednio wpiąć kabel do komputera lub smart TV. Dużą zaletą stałego łącza jest brak problemów z zasięgiem w obrębie miejsca zamieszkania. 

Jeśli potrzebujesz szybkiego i stabilnego łącza internetowego bez ograniczeń w transferze danych, to internet światłowodowy to najlepsza opcja. Niezawodne stałe łącze jest w stanie przesłać nawet duże ilości danych w każdym momencie, kiedy tylko tego potrzebujesz. To ważne, jeśli pracujesz lub uczysz się zdalnie. Wydajny internet światłowodowy świetnie poradzi sobie także ze streamingiem wideo, jest niezawodny, kiedy chcesz słuchać muzyki i grać on-line. Co więcej, z jednego łącza stacjonarnego może korzystać wielu użytkowników i urządzeń jednocześnie. Abonament stałego łącza zazwyczaj kosztuje mniej niż w przypadku internetu mobilnego.  

Światłowód zastępuje starsze technologie, takie jak podłączenie kablowe, satelitarne lub w technologii DSL (szerokopasmowe łącze z dużą przepustowością przesyłanie danych przez linię telefoniczną). Sposób przesyłu danych na wpływ na szybkość transferu i stabilność połączenia, co ma znaczenie dla płynności obsługi wielu aplikacji i narzędzi on-line.  

Internet światłowodowy ma też swoje wady. Przypisany do konkretnej nieruchomości, daje dostęp do internetu tylko w jej obrębie.  Jeśli chcesz użytkować sieć poza domem, wybierz internet domowy. W jego ramach otrzymujesz router z kartą SIM, który podłączysz do gniazdka również w innej lokalizacji. Pamiętaj, że niektóre obszary wiejskie wciąż mają ograniczoną dostępność do sieci internetowej. Samo uruchomienie łącza jest też bardziej skomplikowane niż w przypadku mobilnych usług. Wymaga instalacji sprzętu, konfiguracji sieci i spełnienia pewnych wymagań technicznych. 
 

Porównaj oferty internetu domowego i światłowodu >> 
 

Internet domowy a światłowód 

Te dwie opcje różnią się dostępnością – internet światłowodowy jest oferowany w konkretnej lokalizacji, natomiast domowego możesz używać w wielu miejscach. Światłowód ma jednak tę przewagę, że jest szybszy i zapewnia bardziej stabilne połączenie. Pamiętaj, że choć sieć stale rozrasta się, to łącza internetowe oparte na światłowodzie są zazwyczaj dostępne tylko w większych miastach i aglomeracjach. Za to internet domowy obejmuje siecią większość miejsc na terenie kraju. 
 

Dowiedz się więcej: Jak działa i ile kosztuje światłowód? Czym jest prawo Snelliusa? >> 

Światłowód w domu - podłączenie nie jest wcale trudne!

 

Co to jest internet mobilny? 

To bezprzewodowe łącze, które możesz uruchomić niemal wszędzie, niezależnie od lokalizacji. Działa w oparciu o transfer danych przez sieci komórkowe. Mobilne łącze pozwala Ci podłączyć się do internetu w dowolnym miejscu. Wystarczy, że znajdziesz się w zasięgu sieci komórkowej.  

Co ważne, w przypadku internetu bezprzewodowego, łącze działa na bazie transferu danych komórkowych – wystarczy, że wykupisz pakiet danych odpowiadający Twoim potrzebom. W ramach tego pakietu będziesz mieć dostęp do maksymalnej transmisji danych w ramach usługi, a po ich wykorzystaniu prędkość spada. Internet mobilny działa w oparciu o sieć komórkową, co może wpływać na ograniczenie szybkości i stabilność przesyłu. W porównaniu z internetem światłowodowym czy domowym mobilne łącze zazwyczaj wiąże się z wyższym kosztami miesięcznej obsługi. 
 

Dowiedz się więcej: Jak działa LTE? Czy LTE to 4G? Wszystko co musisz wiedzieć >>
 

Internet mobilny a stacjonarny – porównanie 

Z punktu widzenia użytkownika wszystkie opcje dostarczają tę samą usługę – dostęp do internetu. Różnią się jednak wykorzystywaną technologią, szybkością i stabilnością transferu, dostępnością w różnych lokalizacjach, łatwością instalacji oraz kosztami, w których trzeba uwzględnić też urządzenia potrzebne do korzystania z sieci. 

Rozwiązania mają swoje zalety i wady. Każde z nich odpowiada na inne potrzeby różnych użytkowników internetu. Jeśli potrzebujesz stabilnego i szybkiego stałego połączenia internetowego w domu lub w biurze, to wybierz internet światłowodowy To też najlepsza opcja, jeśli korzystasz z sieci do zadań wymagających dużej przepustowości łącza, takich jak strumieniowanie wideo, gry on-line lub pobieranie dużych plików. 

Internet domowy to świetna opcja, jeśli często zmieniasz miejsce zamieszkania i chcesz mieć dostęp do internetu w każdej lokalizacji. Z kolei internet mobilny to dobry wybór, jeśli potrzebujesz połączenia z siecią w podróży lub w miejscach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnego łącza internetowego. Ograniczenie formalności i rozliczenie na podstawie pakietów danych to duża korzyść, zwłaszcza jeśli potrzebujesz elastyczności w zakresie kosztów lub wiążącej umowy.  

Internet stacjonarny a internet mobilny - cechy internetu stacjonarnego - infografika, część 1
Internet stacjonarny a internet mobilny - cechy internetu mobilnego - infografika, część 2
 

Jak wybrać odpowiedni rodzaj łącza internetowego? 

Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, jakie są Twoje potrzeby w zakresie dostępu do internetu. Gdzie będziesz z niego korzystać i jakie parametry transferu sprostają Twoim wymaganiom? Duże znaczenie przy ostatecznym wyborze między internetem domowym czy światłowodowym a mobilnym ma też lokalna dostępność usług i proponowana jakość połączenia.