Poradnik dla domu

Jak działa LTE? Czy LTE to 4G? Wszystko co musisz wiedzieć 

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania o technologię LTE. Czym jest, jak działa, jakie ma zalety i jakie daje korzyści. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy internetem LTE a 4G, kiedy wybrać jedną lub drugą, koniecznie zajrzyj do tego poradnika. Sprawdź, na którą opcję postawić, by cieszyć się najlepszej jakości łączem internetowym. 

LTE – charakterystyka technologii 

LTE (Long Term Evolution) to standard przesyłania danych, który w Polsce został wprowadzony w 2009 r. Obecnie w jego zasięgu znajduje się ponad 99% mieszkańców kraju. Technologię wyróżnia to, że: 
 
 • jest oparta na stacjach bazowych, które w kierunku routerów i smartfonów emitują fale radiowe – dostępne są 4 pasma częstotliwości, od 800 do 2 600 MHz, przy czym Twój smartfon bądź modem może łączyć się z kilkoma naraz, co umożliwia szybsze pobieranie danych, 
 • działa w ramach sieci 4G (4th Generation), czyli czwartej generacji telefonii komórkowej, 
 • pozwala na osiągnięcie w ramach bezprzewodowej transmisji plików prędkości dochodzącej do 300 MB/s. 

 
Internet LTE to znaczny krok naprzód w stosunku do rozwiązań stosowanych w poprzednich generacjach – zapewnia on około 10-krotnie szybszy przesył danych w porównaniu do 3G, a także 100-krotny, biorąc pod uwagę 2G. Dzięki niemu możesz sprawnie: 
 
 • przeglądać strony WWW, 
 • korzystać z platform streamingowych, 
 • prowadzić wideorozmowy. 

 
Jeśli zastanawiasz się, jakie różnice występują między 4G a LTE, pamiętaj, że LTE to zestaw protokołów, służących do komunikacji internetowej, natomiast 4G jest siecią, w ramach której działa ta technologia. 4G jest więc pojęciem szerszym niż LTE, choć czasem używa się określenia 4G LTE. 

Jakie korzyści zapewnia LTE? 

Internet mobilny LTE zapewnia dużą wydajność i jakość połączeń internetowych. Podstawowe korzyści, jakie wiążą się z tą technologią, to: 
 
 • wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych, zapewniające sprawne przeglądanie stron WWW oraz aplikacji mobilnych, 
 • większy zasięg, dzięki czemu coraz więcej osób może korzystać z szybkiego internetu, 
 • duża przepustowość, pozwalająca na użytkowanie urządzeń podpiętych do sieci przez kilku domowników jednocześnie, co przekłada się na lepszą jakość połączeń, 
 • ograniczenie problemów związanych z opóźnieniami w trakcie przesyłu danych – efektem jest stabilność transmisji danych i redukcja ryzyka nagłego jej przerwania, co mogłoby być bardzo dokuczliwe w wielu sytuacjach, na przykład w trakcie oglądania przekazu na żywo. 


Dużą zaletą LTE jest również obniżenie kosztów transmisji internetowej, co wynika między innymi ze zmniejszenia wydatków ponoszonych w związku z utrzymaniem architektury. W T-Mobile oferujemy atrakcyjne pod kątem cenowym abonamenty, które możesz swobodnie dopasować do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę na przykład prędkość LTE.  

Wybierz nielimitowany Internet domowy LTE w abonamencie dopasowanym do Twoich potrzeb. Podpisz umowę na 12 lub 24 miesiące przez wygodny formularz online i ciesz się prędkością pobierania i wysyłania danych do 90 Mb/s.

Kiedy wybrać internet LTE bez limitu danych - infografika
  
LTE to obecnie najpopularniejsza technologia stosowana w sieciach komórkowych. Umożliwia ona korzystanie z wielu usług mobilnych, w tym aplikacji i gier. Dotyczy to również platform streamingowych, dających dostęp do szerokiej bazy filmów i seriali czy kanałów telewizyjnych. 
 

Duże możliwości daje także internet rzeczy (internet of things – IoT), który działa w oparciu o LTE i umożliwia komunikację oraz wymianę danych między różnymi urządzeniami podpiętymi do sieci. Taka technologia: 
 
 • ułatwia wykonywanie codziennych czynności, polegających na przykład na użytkowaniu sprzętów AGD i RTV w domu, 
 • pozwala urzeczywistnić ideę inteligentnych miast – ich cechą jest to, że realizacja wielu zadań, takich jak sterowanie ruchem czy oświetleniem ulicznym, odbywa się automatycznie. 

Jeśli wybierzesz internet mobilny LTE, możesz sięgać po zaawansowane aplikacje bez obaw o to, że w trakcie użytkowania będą się one zacinać. Takie aplikacje optymalizują codzienne obowiązki i dostarczają rozrywki. Pozwalają one również na korzystanie z wielu usług, w tym publicznych. 


Sprawdź, ofertę internetu LTE dla swojej okolicy >> 

Z internetu LTE skorzystasz także na tablecie w domu

Internet 4G LTE – dla kogo? 

Internet domowy LTE to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na: 
 

 • wysokiej efektywności i sprawności posługiwania się smartfonem czy tabletem, 
 • mobilności – z LTE można korzystać w niemal każdym miejscu, gdyż w zasięgu sieci 4G T-Mobile znajduje się większość obszaru Polski. 


Prędkość LTE jest przeznaczona dla każdego, kto chce bez trudu korzystać z wszelkich udogodnień, jakie daje internet. Ta technologia usprawni pracę zawodową, umożliwi podróżowanie i swobodne przemieszczanie się w obrębie kraju czy wykonywanie obowiązków domowych. 

 
Jeśli zdecydujesz się na internet LTE bez limitu, możesz z niego korzystać zarówno poza miejscem zamieszkania, jak i w domu czy mieszkaniu. To świetne rozwiązanie wówczas, gdy: 
 
 • razem z domownikami sięgasz po zaawansowane aplikacje i chcesz, aby kilku użytkowników równocześnie mogło na różnych urządzeniach przeglądać strony WWW, słuchać muzyki w najwyższej jakości dźwięku albo oglądać filmy, 
 • nie masz dostępu do światłowodu, a zależy Ci na dużej prędkości przesyłania danych. 

Warto korzystać z internetu 4G T-Mobile, który zapewnia najlepszą prędkość i stabilność połączeń, a także ma spory zasięg. Taka oferta wypełni wszelkie Twoje oczekiwania, jeśli chodzi o dostęp do szybkiej i wydajnej sieci.