Poradnik dla użytkownika

Jak włączyć internet w tablecie?

Zapraszamy do przeczytania poradnika, w którym odpowiemy na pytania związane z internetem w tablecie. To Twoje narzędzie pracy? Lub nośnik, na którym oglądasz ulubione seriale i programy? Sprawdź, jak podłączyć tablet do internetu i jaki wariant sieci wybrać (internet domowy, mobilny, a może transmisja danych lub tethering?). W T-Mobile znajdziesz z pewnością opcję, która pozwoli Ci korzystać z sieci, tak jak lubisz! 

Jak działa internet mobilny? 

Internet mobilny łączy się z siecią komórkową za pomocą smartfona, komputera czy tabletu. Aby z niego korzystać, wystarczy włożyć kartę SIM bezpośrednio do urządzenia lub specjalnego modemu bądź routera. Jego największą korzyścią jest mobilność oraz łatwość użytkowania i instalacji. W przypadku rozwiązania na kartę nie ma potrzeby podpisywania umów czy niszczenia ścian, przeprowadzając przez nie przewody. Jednakże istnieją także wady tego rozwiązania, takie jak ograniczona szybkość, limity transferu danych oraz niekiedy, wyższe koszty w porównaniu do tradycyjnych, kablowych połączeń internetowych. Do technologii wykorzystywanych w internecie mobilnym należą między innymi: 5G, 4G LTE, HSPA oraz EDGE
 

Istotną przeszkodą w możliwości korzystania z tego rozwiązania jest zasięg sieci danego operatora.  T-Mobile zapewnia dostęp do internetu mobilnego niemalże w całej Polsce i można to łatwo sprawdzić na mapie zasięgu.  
 

Internet na kartę do tabletu od T-Mobile 

Oferta internetu na kartę od T-Mobile to propozycja dla osób, które chcą mieć dostęp do sieci bez konieczności podpisywania długoterminowych umów z operatorem oraz nie chcą być zobligowane do dokonywania stałych opłat. 

Klienci mogą wybierać spośród wielu pakietów, które oferują różne ilości GB od 2 do 111 GB, a czas ważności poszczególnych rozwiązań wynosi od 30 do 150 dni. 
 

Aby skorzystać z oferty internetu na kartę, należy posiadać specjalną kartę SIM, którą można nabyć w salonie T-Mobile lub zamówić przez internet. Po włożeniu jej do urządzenia oraz doładowaniu konta, użytkownik może natychmiast korzystać z sieci. W przypadku wyczerpania gigabajtów, istnieje możliwość dokupienia kolejnego pakietu w aplikacji T-Mobile, w salonie, w bankomacie oraz poprzez kupon doładowujący, który można nabyć w każdym miejscu oznaczonym T-Mobile na kartę. 
 

Internet Mobilny do tabletu od T-Mobile na abonament  

Dla osób, które cenią sobie stały dostęp do usługi, bez konieczności systematycznego kontrolowania zużycia danych, dobrym rozwiązaniem będzie Internet Mobilny w opcji na abonament. Zanim zdecydujesz się na konkretny pakiet danych warto wcześniej zastanowić się do czego będziesz wykorzystywać internet w tablecie np. do oglądania filmów online, do wideokonferencji czy jedynie do przeglądania stron i korzystania z aplikacji mobilnych. Na tej podstawie warto wstępnie oszacować średnie zużycie danych i postawić na właściwą ilość GB. W ofercie T-Mobile Internet Mobilny jest dostępny już od 20 zł, a proponowana prędkość to nawet 100 GB.

Decydując się na to rozwiązanie możesz wybrać opcję z urządzeniem lub bez. W T-Mobile znajdziesz wiele ciekawych tabletów od marki Lenovo, Samsung, Microsoft oraz Realme, a zakupu możesz dokonać stacjonarnie w salonie lub online, bez konieczności wychodzenia z domu.  
 

Jak włączyć internet w tablecie? 

Nie ma znaczenia, czy tablet służy nam do rozrywki, czy jest niezbędny do pracy – zazwyczaj korzystamy z niego w trybie online. Aby zapewnić sobie dostęp do sieci, należy wziąć pod uwagę charakterystykę samego urządzenia. Istnieje kilka różnych możliwości podłączenia tabletu do internetu. 
 

Połączenie za pomocą Wi-Fi 

Tablet wyposażony w moduł Wi-Fi umożliwia łączenie się z siecią w domu lub w miejscach publicznych. Jak uruchomić tę funkcję w urządzeniu? 
 

 • włącz opcję Wi-Fi w tablecie, 
 • wybierz z listy dostępnych sieci tę, z którą chcesz się połączyć, 
 • wpisz hasło, jeśli sieć jest zabezpieczona i zatwierdzić połączenie. 
   

Podczas korzystania z Wi-Fi warto pamiętać o kilku dobrych praktykach. Przede wszystkim należy korzystać z zaufanych sieci, np. domowej. Połączenie z bezpłatnymi punktami Wi-Fi będzie przydatne poza domem, ale może być ryzykowne. Z publicznego Wi-Fi powinniśmy korzystać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne, a na swoim urządzeniu zainstalować właściwe oprogramowanie antywirusowe. 
 

Komórkowa transmisja danych w tablecie  

Jak mieć internet w tablecie bez Wi-Fi? Pierwszym ze sposobów jest wykorzystanie karty SIM z aktywnym abonamentem danych mobilnych. Tablet musi posiadać odpowiedni slot na kartę oraz moduł łączności mobilnej, czyli modem GSM, 3G, LTE lub 5G. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenie uzyska dostęp do internetu na takich samych zasadach, jak telefon komórkowy. 

Jeżeli posiadasz sprzęt z wbudowanym modemem i chcesz nawiązać połączenie, wykonaj następujące czynności:  
 

 • umieść kartę SIM w slocie, 
 • wejdź w ustawienia urządzenia, 
 • wybierz opcję „sieci komórkowe”, 
 • włącz funkcję „komórkowa transmisja danych” lub „komórkowy transfer danych”, 
 • skonfiguruj ustawienia APN – dane znajdziesz na stronie internetowej operatora. 


Jak włączyć internet w tablecie - infografika

Internet za pomocą tetheringu 

Trzecim sposobem na uzyskanie połączenia jest skorzystanie z technologii Bluetooth lub USB tethering, czyli udostępnienie internetu z innego urządzenia mobilnego, np. smartfona. Wówczas tablet łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth lub kabla USB, a następnie korzysta z dostępu do internetu, który zapewnia smartfon. Jak włączyć internet w tablecie z telefonu? 
 

 • wejdź w ustawienia telefonu, 
 • odszukaj opcję „udostępnianie internetu” lub „przenośny hotspot” lub „tethering bluetooth” lub „tethering przez USB”, 
 • włącz funkcję, z której chcesz skorzystać tj. „przenośny hotspot Wi-Fi” lub „tethering przez Bluetooth” lub „tethering przez USB”, 
 • w przypadku wyboru opcji „hotspot Wi-Fi” na tablecie połączysz się z utworzoną siecią bezprzewodową, dlatego może być wymagane wpisanie hasła (znajdziesz je w telefonie w opcji „ustawienia” à „konfiguracja hotspot Wi-Fi”), 
 • „tethering przez Bluetooth” wymaga sparowania ze sobą obu urządzeń, 
 • internet w tablecie przy wyborze opcji „tetheringu przez USB” będzie dostępny automatycznie po połączeniu telefonu z tabletem kablem USB. 

 

Jak korzystać z internetu w tablecie? 

Korzystanie z internetu w tablecie jest stosunkowo proste i intuicyjne. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiednią przeglądarkę internetową np. Google lub Firefox. Następnie, należy wpisać adres witryny w pasku adresu przeglądarki lub skorzystać z wyszukiwarki, aby znaleźć interesujące nas informacje. 
 

Możemy korzystać również z różnego rodzaju aplikacji, np. poczty elektronicznej, komunikatorów czy mediów społecznościowych. Dzięki temu, w łatwy i szybki sposób możemy pozostawać w kontakcie z naszymi znajomymi i rodziną, a także pracować czy prowadzić swoją firmę. 
 

Aby korzystać z internetu mobilnego w sposób bezpieczny, należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Dodatkowo, warto zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi, unikać podejrzanych stron i pobierać pliki tylko ze sprawdzonych źródeł. Ważne jest również, aby regularnie aktualizować oprogramowanie oraz wyłączać funkcje sieciowe (Bluetooth, NFC i inne), gdy nie są nam potrzebne. Możemy również korzystać z sieci VPN, aby zwiększyć bezpieczeństwo połączenia i ukryć nasz adres IP przed potencjalnymi oszustami. 

kobieta w beżowym swetrze, wybiera aplikacje na swoim tablecie

 

Jak kontrolować zużycie danych mobilnych? 

Kontrolowanie zużycia danych mobilnych w tablecie jest bardzo ważne, aby uniknąć niespodziewanych i wysokich rachunków. T-Mobile swoim klientom udostępnia aplikację mobilną Mój T-Mobile, która daje możliwość zarządzania wszystkimi usługami, monitorowania ilości zużytych danych oraz ustawienia powiadomień, które poinformują nas o zbliżającym się końcu pakietu danych. 
 

Dodatkowo, w ramach aplikacji klienci mogą korzystać ze specjalnych promocji oraz pakietów dodatkowych z większą ilością danych, które można aktywować w razie potrzeby. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że nie wykorzystamy gigabajtów zbyt szybko.
 

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze internetu do domu? 

Wybierając internet, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników tj.: 
 

 • prędkość łącza – zależy od wybranej technologii oraz od potrzeb użytkownika. Rozważając ten parametr należy uwzględnić ilość urządzeń, jaka będzie podłączona do sieci oraz intensywność korzystania z Internetu, 
 • dostępność usługi – w Polsce Internet stacjonarny jest powszechnie dostępny, zwłaszcza w dużych miastach, ale warto upewnić się, czy wybrany dostawca oferuje usługę w danym regionie, 
 • technologia łącza – T-Mobile oferuje zarówno mobilny Internet domowy jak również Internet stacjonarny w technologii światłowodowej,  
 • koszt usługi – cena Internetu stacjonarnego zależy od wybranej prędkości oraz indywidualnych cen wybranego dostawcy,  
 • inne czynniki – np. wsparcie techniczne, okres obowiązywania umowy, promocje i oferty specjalne.


czarny router, obok ozdobna doniczka z kwiatkiem i drewniana lampka, w tle czarno-biała fotografia z psem