Poradnik dla użytkownika

Co to jest Bluetooth? Kiedy warto z niego skorzystać?

Bluetooth jest jedną z najczęściej używanych technologii łączności na bliski dystans. To dzięki niej powstała cała branża bezprzewodowych urządzeń, takich jak słuchawki, klawiatury czy myszy. Pokażemy Ci, jak w pełni wykorzystać interfejs Bluetooth w telefonie w codziennym funkcjonowaniu. Damy Ci też kilka wskazówek, jak uniknąć typowych problemów.  

​​​Co to jest i jak działa Bluetooth? 


Pod tą nazwą kryje się technologia bezprzewodowej komunikacji. Dzięki niej możesz przesyłać określone dane między znajdującymi się w niewielkiej odległości dwoma urządzeniami. 

Standard ten opracował w 1994 roku szwedzki inżynier Jan Ullman. Już 5 lat później Ericsson, Nokia, IBM i Toshiba wprowadziły Bluetooth na rynek. Dziś w zasadzie większość urządzeń codziennego użytku ma wbudowany moduł Bluetooth. Znajdziesz go w swoim telefonie, inteligentnym zegarku, laptopie czy nawet lodówce. 

Na przestrzeni lat powstało kilka generacji technologii Bluetooth. Do 2010 roku rozwijano Bluetooth Classic (do wersji 3.1), który oferował maksymalną prędkość przesyłu na poziomie 40 Mb/s. 

W czerwcu 2010 roku wprowadzono na rynek zupełnie nową technologię: Bluetooth 4 Low Energy. Udało się dzięki niej znacznie zmniejszyć pobór energii. Przez to moduł ten stał się znacznie bardziej praktyczny w mobilnych urządzeniach (smartfonach, zegarkach czy słuchawkach). Odbyło się to jednak kosztem prędkości. Obecnie najnowszą wersję tej technologii oznacza się numerem 5.4. 

​​​Zasada działania Bluetooth 


Wiesz już, jak przydatną technologią jest Bluetooth. A jak ona w zasadzie działa? Spróbujemy teraz wyjaśnić Ci to w kilku punktach: 
 
  1. Aby urządzenia mogły się ze sobą połączyć, ich właściciele muszą je najpierw sparować. Proces ten polega na tym, że urządzenia wymieniają między sobą klucze szyfrujące niezbędne do zabezpieczenia połączenia. 
  2. Po sparowaniu urządzenia mogą przesyłać między sobą dane takie jak pliki, muzyka czy sygnały sterujące (np. oświetleniem w inteligentnym domu). 
  3. Aby to zrobić, telefon wysyła sygnał radiowy o częstotliwości 2,4 GHz. 
  4. Drugie urządzenie odbiera sygnał radiowy i dekoduje go, aby otrzymać informacje przesyłane przez pierwsze urządzenie. 

​​​Zastosowania Bluetooth 


Bluetooth jest dziś standardem w większości urządzeń elektronicznych. Wykorzystuje się go m.in. do: 
 
  • łączności z systemem audio w samochodach, 
  • rozmów telefonicznych, 
  • przesyłania plików między urządzeniami, 
  • zdalnego zarządzania inteligentnymi urządzeniami domowymi, 
  • ćwiczeń i monitoringu zdrowia. 

Jak widzisz, Bluetooth jest bardzo uniwersalną technologią, która pomaga nam już na co dzień. Jeśli chcesz się o tym przekonać, sprawdź listę smartwatchów, dzięki którym zyskasz bezcenne informacje na temat Twojego zdrowia i stylu życia. 


Co to jest i jak działa Bluetooth - infografika 

​​​Bluetooth w telefonie – jakie daje możliwości? 


Obecnie wszystkie smartfony mają Bluetooth. Dzięki temu zyskujesz wiele możliwości i ułatwień w codziennym życiu. Mówimy tu m.in. o: 
 
  • swobodnej i bezpiecznej rozmowie w samochodzie przez zestaw głośnomówiący, 
  • szybkim przesyłaniu plików między tabletami, komputerami, smartfonami czy laptopami, 
  • wygodnym rozmawianiu i słuchaniu muzyki (przez słuchawki lub głośniki) bez ograniczeń związanych z okablowaniem, 
  • zarządzaniu tzw. inteligentnym domem z poziomu smartfona, co daje w zasadzie nieograniczone możliwości ułatwiania sobie życia w codziennych czynnościach. 

A jeśli chcesz na własnej skórze sprawdzić, jaką wygodę zapewnia Bluetooth, zainteresuj się tymi akcesoriami bezprzewodowymi do telefonu. 

​​​Bluetooth – bezpieczeństwo i ograniczenia 


Łączność bezprzewodowa zawsze obarczona jest pewnym zagrożeniem. Jednak Bluetooth uznaje się za jedną z najbezpieczniejszych form komunikacji. Dlaczego? Bo użytkownicy muszą za każdym razem wyrazić zgodę, by sparować ze sobą urządzenia. Wspominaliśmy o tym w akapicie dotyczącym tego, jak działa Bluetooth na telefonie. Sprawia to, że ryzyko połączenia się z niewłaściwym sprzętem spada do zera. 

Ponadto dane, które wysyłasz, są szyfrowane. Sprawia to, że nikt, kto nie ma zaawansowanego sprzętu, zdolności i mnóstwa czasu, nie będzie w stanie przechwycić i rozszyfrować wysyłanych plików. 

Jak widzisz, Bluetooth jest bardzo bezpieczną technologią. Ma ona jednak pewne ograniczenia. Są nimi: 

zasięg – zależy on od wersji Bluetooth, mocy sygnału i otoczenia, w którym działa. Wersja 5.0 cechuje się zasięgiem do 40 metrów w zamkniętych pomieszczeniach i nawet do 200 metrów w otwartych. Jednak ze względu na zakłócenia realny zasięg zazwyczaj będzie niższy

prędkość – ostatnia wersja Bluetooth Classic w teorii mogła przesyłać dane z prędkością do 40 Mb/s. Najnowsze wersje Bluetooth mogą wysyłać pliki z prędkością do ok. 6 Mb/s, choć w praktyce są to zazwyczaj tylko 2-3 Mb/s

Całe szczęście, w większości przypadków te limity nie będą sprawiały problemów. To powinno Ci w zupełności wystarczyć do cieszenia się wszystkimi bezprzewodowymi akcesoriami codziennego użytku.