Poradnik dla domu

Rewolucja w internecie – internet w technologii światłowodowej

Nasz artykuł wprowadzi Cię w świat zalet innowacyjnej technologii, jaką jest światłowód. Dowiedz się, jak działa internet światłowodowy i dlaczego jest tak wyjątkowy. Zobacz, jak możemy go wykorzystać w domu i biznesie, zapewniając niezawodne i szybkie połączenia. Odkryj, jak światłowód zmienia nasze codzienne życie, wpływając na pracę, rozrywkę i komunikację. 

Szybkość internetu a technologia światłowodowa – jakie są jej zalety?

 
Dlaczego FTTH to najszybszy internet? Jest kilka czynników wpływających na prędkość sieci, ale najważniejszym z nich jest sposób dostarczania internetu do domu. W przypadku technologii FTTH (Fiber To The Home) używa się supernowoczesnego światłowodu wykonanego z przezroczystego szklanego włókna, który umożliwia transfer danych z prędkością światła.
Dodatkowo, połączenie między centralą, a domem użytkownika internetu jest bezpośrednie, co oznacza, że nie ma żadnych przeszkód spowalniających sieć i obniżających jej jakość. W konsekwencji, w T-Mobile możliwe jest osiągnięcie prędkości transmisji danych nawet na poziomie 900 Mb/s.

Jak działa internet światłowodowy?

Połączenie światłowodowe to rodzaj połączenia internetowego, w którym dane przesyłane są za pomocą bardzo cienkiego, elastycznego kabla, wykonanego z tworzywa sztucznego lub szkła, który przewodzi światło.
Dane przesyłane są w postaci impulsów światła zamiast sygnału elektrycznego, co jest znacznie szybsze i bardziej niezawodne niż w przypadku tradycyjnego połączenia kablowego w technologii xDLS lub radiowego. Dodatkowo, połączenie światłowodowe jest odporniejsze na zakłócenia elektromagnetyczne, wywoływane przez burze, czynniki atmosferyczne czy te generowane przez urządzenia elektroniczne.

Więcej informacji: Jak działa światłowód: Jak działa i ile kosztuje światłowód? Czym jest prawo Snelliusa? >>

Czym różni się internet światłowodowy od tradycyjnych technologii przesyłu danych?

Jedną z największych korzyści jaką daje korzystanie ze światłowodu jako medium transmisyjnego jest duża prędkość transmisji danych oraz możliwość przesyłania danych na dalekie odległości. W porównaniu z kablami miedzianymi, światłowody umożliwiają przesyłanie danych z prędkością nawet do 2 Gb/s, na odległość nawet do 3,6 km. W przypadku technologii xDLS, wykorzystującej kable miedziane, prędkość transmisji wynosi zaledwie 500 kb/s, przy założeniu, że odległość między węzłami nie jest większa niż 400 m. W Polsce operatorzy sieci światłowodowych oferują różne przedziały prędkości internetu tj.:
 
  • prędkość pobierania do 300 Mb/s, prędkość wysyłania do 50 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 600 Mb/s, prędkość wysyłania do 100 Mb/s,
  • prędkość pobierania do 900 Mb/s, prędkość wysyłania do 300 Mb/s.
     
Jeśli chodzi o internet mobilny, średnia prędkość pobierania w Polsce w lipcu 2022 roku wyniosła 41,3 Mb/s, a prędkość wysyłania to 10,1 Mb/s, a przedmiotowy wynik bazuje na pomiarach prędkości sieci 3G, 4G i 5G. Pierwsze miejsce w rankingu operatorów oferujących średnią prędkość na poziomie 43,1 Mb/s zajęło T-Mobile. Parametr na tym poziomie w zupełności wystarczy do korzystania z internetu w domu, jednak mając do wyboru różne rodzaje połączenia, przy wyborze warto wziąć pod uwagę potrzeby i przewidywane średnie zużycie danych.

Wyższa prędkość pobierania będzie istotna dla osób korzystających z internetu do oglądania filmów, grania w gry online czy pobieranie dużych plików. Natomiast wyższa prędkość wysyłania będzie istotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących zdalnie.

W Polsce światłowód wyróżniają się we wszystkich kluczowych parametrach (download, upload, ping) i jest najlepszą technologią w kategorii internetu domowego. Porównując z innymi technologiami, światłowód charakteryzuje się:
 
  • ponad dwukrotnie szybszym pobieraniem danych,
  • ponad trzykrotnie szybszym wysyłaniem danych,
  • ponad dwukrotnie niższym opóźnieniem.

zadowoleni pracownicy w biurze, korzystający z internetu światłowodowego

Internet światłowodowy w biznesie i w Twoim domu

Wiele osób posiada dostęp do internetu w komórce lub routerze z internetem mobilnym, jednak obecne oferty nie zawsze są w stanie zaspokoić potrzeby wymagających użytkowników, którzy streamują wideo lub muzykę. Dlatego wiele osób wciąż ceni sobie stare, dobre rozwiązanie w postaci internetu stacjonarnego tzw. „internetu z kabla”. Tak samo w biznesie, równie popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z internetu mobilnego np. bez limitu danych, jak też tradycyjnego połączenia. Kiedy warto postawić na szybki internet światłowodowy? Jaką przewagę daje tego typu połączenie w gospodarstwie domowym i w prowadzeniu biznesu?

Szybkość i efektywność biznesu dzięki internetowi światłowodowemu

Internet światłowodowy to obecnie jedna z najnowocześniejszych technologii, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki przedsiębiorstwa prowadzą swoje działania. Szybkość i efektywność biznesu, dzięki internetowi światłowodowemu przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności firm, poprawy jakości obsługi klienta oraz wzrostu efektywności pracowników.
Jedną z głównych korzyści wynikających z zastosowania światłowodu w biznesie jest możliwość szybkiego przesyłania dużych ilości danych. Dzięki temu firmy mogą łatwiej zarządzać swoimi zasobami, prowadzić analizy danych oraz przyspieszyć procesy decyzyjne. Ponadto, dzięki wirtualnemu hostingu możliwe jest przechowywanie zasobów na zdalnych serwerach oraz w chmurze. Dzięki temu firmy mogą łatwiej i szybciej udostępniać swoje dane, aplikacje i narzędzia pracy swoim pracownikom i klientom, co przyczynia się do poprawy efektywności i wydajności pracy.

Internet światłowodowy umożliwia również prowadzenie transakcji online. Tym samym przyczynia się do zwiększenia sprzedaży oraz ułatwia obsługę klienta. Przedsiębiorstwa praktycznie bez ograniczeń mogą oferować swoim klientom wygodne i bezpieczne zakupy online oraz płatności za usługi, co pozwala na budowanie kompleksowych strategii marketingowych i sprzedażowych.
Przykłady wykorzystania z internetu światłowodowego w biznesie są liczne, poczynając od e-commerce, przez innowacyjną księgowość, po profesjonalną obsługę klienta. W przemyśle światłowody wykorzystuje się najczęściej w systemach monitorowania i kontroli, jako łącza przesyłowe. Dzięki nim można szybko i skutecznie przekazywać dane pomiędzy różnymi urządzeniami bez ryzyka zakłóceń lub uszkodzeń wynikających z przepięć.

Warto zaznaczyć, iż czujniki światłowodowe znajdują zastosowanie w nowoczesnych aplikacjach z obszaru robotyki i automatyki. Ich ogromne możliwości sprawiają, iż z powodzeniem wykorzystywane są one również w: energetyce, nauce, medycynie, przemyśle obronnym i lotnictwie czy w przemyśle spożywczym i badaniu żywności.

trzyosobowa rodzina siedzi przy stole, korzystając z internetu światłowodowego

Jak technologia światłowodowa zmienia sposób korzystania z internetu w domu?

Technologia światłowodowa, jest również coraz bardziej popularna i dostępna dla gospodarstw domowych. Kto powinien na nią postawić? Przede wszystkim rodziny, w których jest co najmniej kilku użytkowników, korzystających z internetu w tym samym czasie oraz osoby, które chcą korzystać z internetu w sposób bardziej zaawansowany i efektywny. Dzięki tej technologii domownicy mogą nie tylko przeglądać strony internetowe, ale także strumieniować filmy, grać online, prowadzić wideokonferencje czy pracować zdalnie bez przerw i zakłóceń.
Potencjalne koszty oraz dostępność internetu światłowodowego zależą tak naprawdę od regionu, w którym użytkownik się znajduje. Jednak wraz z rozwojem tej technologii, coraz więcej dostawców oferuje usługi światłowodowe dla gospodarstw domowych w bardzo przystępnych cenach.

Przewaga światłowodu nad innymi metodami przesyłania danych - infografika
 

Inwestycje w rozwój światłowodu – gdzie można korzystać z internetu światłowodowego?

Inwestycje w rozwój światłowodu pozwoliły na stworzenie szybkich i niezawodnych sieci internetowych na całym świecie. Przykłady krajów, regionów i miast, gdzie wdrożono światłowodowe sieci internetowe to m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, Singapur czy Chiny. W Polsce, coraz więcej miast korzysta z internetu światłowodowego. Nawet małe miejscowości i wsie w Polsce mogą pochwalić się szybkim łączem, co wpływa na rozwój gospodarczy i zwiększa komfort życia mieszkańców. T-Mobile jest jednym z wiodących dostawców internetu światłowodowego.

Sprawdź czy nasza usługa jest dostępna w Twojej okolicy! 

Jak internet światłowodowy będzie rozwijał się w przyszłości?

Technologia światłowodowa rozwija się bardzo szybko i w przyszłości można spodziewać się jeszcze większych prędkości przesyłania danych oraz systematycznego zwiększenia dostępności dla mieszkańców miast, miasteczek i wsi. Wiele rządów na całym świecie rozpoczęło inicjatywy i programy mające na celu rozwój infrastruktury światłowodowej. W Polsce funkcjonuje rządowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa, zakładający m.in. budowę nowoczesnej sieci światłowodowej, która obejmie cały kraj. Firmy prywatne również angażują się w rozwój tej technologii, oferując coraz to nowsze i lepsze rozwiązania dla swoich klientów. T-Mobile w tym zakresie współpracuje ze Światłowód Inwestycje – największym, niezależnym, ogólnokrajowym operatorem sieci światłowodowej. Dzięki stale rozwijanej infrastrukturze, T-Mobile już teraz jest drugim w Polsce operatorem z największym zasięgiem usług światłowodowych, a w przyszłości będzie w stanie zaproponować dostęp do sieci nawet 6 milionom gospodarstw domowych.
 
 
 
 
internet