Poradnik dla użytkownika

Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? Poradnik

Nie trać swoich cennych kontaktów! Nasz artykuł pokaże Ci różne metody przenoszenia kontaktów z jednego telefonu na drugi. Przeczytasz o łatwych i skutecznych sposobach, takich jak synchronizacja za pomocą konta Google, kopiowanie na kartę SIM czy korzystanie z aplikacji do zarządzania kontaktami. Poznasz wskazówki dotyczące migracji kontaktów między różnymi platformami, takimi jak Android i iOS. 

Jak przenieść dane na nowy telefon? 

Przeniesienie danych ze starego telefonu na nowy może być stosunkowo łatwe, szybkie i intuicyjne dzięki różnym dostępnym funkcjom i narzędziom, m.in.: 
 
 • Synchronizacja za pomocą konta Google: w systemie Android możesz skorzystać z funkcji synchronizacji, która pozwala na przeniesienie wielu danych, takich jak kontakty, kalendarz, wiadomości, ustawienia, aplikacje oraz zdjęcia. Wystarczy, że zalogujesz się na nowym telefonie na swoje konto Google, a następnie włączysz synchronizację danych. 
 • Kopia na kartę SIM: jeśli w swoim starym telefonie przechowujesz kontakty na karcie SIM, skopiuj te dane na nowy telefon, umieszczając kartę SIM w nowym urządzeniu. 
 • Aplikacje do zarządzania kontaktami: istnieje wiele aplikacji umożliwiających przenoszenie danych, w tym kontaktów, między telefonami. Możesz poszukać takich aplikacji w sklepie Google Play lub App Store, zależnie od systemu operacyjnego Twojego nowego telefonu. 
 • Przenoszenie danych za pomocą kabla: niektóre smartfony umożliwiają bezpośrednie połączenie dwóch urządzeń za pomocą kabla, co pozwala na sprawne przeniesienie danych. W tym przypadku skorzystaj z kabla USB lub specjalnego kabla do transferu danych. 
 • Chmura: jeśli masz dostęp do usługi przechowywania w chmurze (np. Drive, Dropbox czy iCloud), zsynchronizuj swoje dane (zdjęcia, pliki, dokumenty) na swoim starym telefonie, a następnie zaloguj się na nowym urządzeniu i pobierz niezbędne informacje. 

Przenoszenie danych ze starego telefonu na nowy - popularne sposoby - synchronizacja z kontem Google, kopia na kartę SIM, aplikacje do zarządzania kontaktami, transfer danych za pomocą kabla, Chmura - infografika

Sprawdź również: Jak skopiować kontakty do nowego telefonu? 

Należy pamiętać, że dostępne opcje przenoszenia danych różnią się w zależności od modelu i systemu operacyjnego telefonu. Sprawdź dokumentację producenta lub skorzystaj z pomocy technicznej, jeśli potrzebujesz szczegółowych instrukcji dotyczących przenoszenia danych na konkretny model urządzenia. 

Jak przenieść kontakty między Androidem i iOS? 

Przenoszenie kontaktów między urządzeniami działającymi na systemie Android a urządzeniami z systemem iOS może wymagać kilku dodatkowych kroków, ponieważ systemy te korzystają z różnych formatów przechowywania kontaktów. 

Przenoszenie kontaktów z urządzenia działającego na Androidzie na urządzenie z iOS: 

Jeśli zapisałeś kontakty na koncie Google w oprogramowaniu Android, możesz je zsynchronizować z usługą Google i zalogować się na swoim urządzeniu z iOS, a następnie z powrotem zsynchronizować swoje konto Google, aby przetransferować kontakty. 
 
 • Na urządzeniu z Androidem: przejdź do „Ustawienia” → „Konta” → „Google” i upewnij się, że synchronizacja kontaktów jest włączona. 
 • Na urządzeniu z iOS: przejdź do „Ustawienia” → „Konta i hasła” → „Dodaj konto” → „Google” i zaloguj się na swoje konto Google. Upewnij się, że synchronizacja kontaktów jest włączona. 

Istnieją również aplikacje dostępne w App Store (np. „My Contacts Backup” czy „Copy My Data”), które umożliwiają przenoszenie kontaktów między urządzeniami z Androidem i tymi z iOS. W tym celu pobierz odpowiednią aplikację na oba telefony, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami w aplikacji, aby przetransferować kontakty. 

Przenoszenie kontaktów z urządzenia działającego na iOS na urządzenie z Androidem: 

Jeśli korzystasz z usługi iCloud na urządzeniu z iOS, zsynchronizuj swoje kontakty z iCloud i wyeksportuj je jako plik vCard, który można importować na urządzeniu z Androidem. 
 
 • Na urządzeniu z iOS: przejdź do „Ustawienia” → [Twoje nazwisko] → „iCloud” i upewnij się, że synchronizacja kontaktów jest włączona. 
 • Po zakończeniu synchronizacji: przejdź na stronę iCloud.com na komputerze, zaloguj się na swoje konto iCloud, wybierz „Kontakty”, a następnie kliknij ikonę zębatki w lewym dolnym rogu i wybierz „Eksportuj vCard”. To pobierze plik vCard zawierający Twoje kontakty. 

Po pobraniu pliku vCard na urządzeniu z Androidem możesz użyć wbudowanej aplikacji „Kontakty” lub innej aplikacji do zarządzania kontaktami w celu zaimportowania tych danych. 
 
 • Na urządzeniu z Androidem: otwórz aplikację „Kontakty” lub pobierz odpowiednią aplikację z Google Play, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami aplikacji, aby zaimportować kontakty z pliku vCard. 

Pamiętaj, że w zależności od liczby kontaktów i innych czynników proces przenoszenia danych trwa zazwyczaj minimum kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Sprawdź, czy oba urządzenia są naładowane lub podłączone do zasilania podczas przenoszenia kontaktów. 

Pamiętaj o bezpieczeństwie! 

Bezpieczeństwo jest istotnym aspektem podczas przenoszenia danych między telefonami. Poniżej przedstawiamy ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, aby chronić swoje dane podczas tego procesu: 
 
 • Zabezpieczenie danych przed przeniesieniem: przed rozpoczęciem przenoszenia danych zweryfikuj, czy wszystkie ważne informacje zostały odpowiednio zabezpieczone. Aby mieć dodatkowe zabezpieczenie w przypadku utraty danych, wykonaj kopię zapasową na zewnętrznym nośniku lub w chmurze. 
 • Korzystanie z bezpiecznych sieci: podczas przenoszenia danych powinieneś korzystać wyłącznie z bezpiecznej sieci Wi-Fi lub zabezpieczonej sieci danych mobilnych. Unikaj logowania się do publicznych sieci, które mogą narażać Twoje dane na ryzyko kradzieży lub naruszenia prywatności. 
 • Zaktualizowanie oprogramowania na obu urządzeniach: przed przeniesieniem danych upewnij się, że oprogramowanie na obu urządzeniach jest zaktualizowane do najnowszej wersji. Aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, które mogą chronić twoje dane przed zagrożeniami. 
 • Wykorzystanie uwierzytelniania dwuskładnikowego: powinieneś włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoich kontach Google oraz iCloud. Tego typu zabezpieczenia zapobiegają nieautoryzowanemu dostępowi do Twoich danych. 
 • Sprawdzenie uprawnień aplikacji: przed pobraniem i instalacją aplikacji do przenoszenia danych (lub innych aplikacji związanych z procesem przenoszenia) przeczytaj opinie i sprawdź uprawnienia, których te aplikacje wymagają. Unikaj podejrzanych lub nieznanych aplikacji, stanowiących potencjalne zagrożenie dla Twoich danych. 

Monitory, na których wyświetlone są informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci. 

Ważne jest także usunięcie danych z poprzedniego telefonu po zakończeniu całego procesu. W tym przypadku możesz skorzystać z funkcji przywracania ustawień fabrycznych lub wyczyścić dane w inny sposób. Dzięki temu upewnisz się, że Twoje dane nie pozostaną dostępne dla nieautoryzowanych osób. 

Pamiętaj, że ochrona danych osobowych jest kluczowa, dlatego należy podejść do procesu przenoszenia danych z ostrożnością i stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby uniknąć naruszenia prywatności i utraty wrażliwych informacji.