Poradnik dla domu

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Domowa sieć Wi-Fi niestety często jest narażona na dostęp “nieproszonych gości”. Nie musi tak być, jeśli odpowiednio zabezpieczysz swoje urządzenie.


Domowa sieć Wi-Fi niestety jest często narażona na dostęp “nieproszonych gości”. W najlepszym przypadku sąsiad połączy się z Twoim routerem, ale gorszy scenariusz zakłada nawet atak hakerski. Nie musi tak być, jeśli odpowiednio zabezpieczysz swoje urządzenie.
 

Odpowiednia nazwa i hasło. Bez tego nie ma mowy o bezpieczeństwie sieci

Zgodnie z raportem "Most Common Passwords" firmy Nordpass, w 2021 roku w pierwszej piątce najpopularniejszych globalnie haseł znalazły się niechlubne:

  • 123456 (103 170 552 wystąpienia)
  • 123456789 (46 027 530 wystąpień)
  • 12345 (32 955 431 wystąpień)
  • qwerty (22 317 280 wystąpień)
  • password (20 958 297 wystąpień)
 

Właściciele routerów są więc mało kreatywni, a takie zaniedbania są często wykorzystywane przez osoby chcące włamać się do sieci. Bądź mądry/a przed szkodą i zaraz po tym, jak zaczniesz korzystać z urządzenia, zmień domyślne hasło administratora. To absolutna podstawa.

Ale to nie wszystko. Z punktu widzenia bezpieczeństwa warto również zmienić domyślną nazwę sieci SSID (Service Set Identifier). Często zawiera się w niej informacja o producencie lub nawet konkretnym modelu routera. Dla potencjalnego hakera takie informacje są niezwykle przydatne i mogą okazać się cenną wskazówką do złamania zabezpieczeń.

Pamiętaj o tym, że do dyspozycji masz 63 znaki i możesz wykorzystywać potencjał elementów specjalnych (np. !*%=-_), dużych i małych liter oraz cyfr. To od Ciebie zależy więc, jak bardzo skomplikujesz pracę hakerowi.

 

Porada eksperta T-Mobile dla Domu: "Nazwa i hasło muszą być unikalne, ale też łatwe do zapamiętania dla domowników

Tego unikaj:
● Bardzo proste krótkie hasła.
● Używanie dłuższych haseł, jednak słownikowych.
● Jedno hasło w wielu miejscach.
● Zmiana domyślnych zabezpieczeń WPA2 Personal na niższe.
● Tworzenie otwartych sieci Wi-Fi."



 

Ustaw rodzaj szyfrowania

Jedną z ważniejszych czynności, jaką możesz wykonać, chcąc zabezpieczyć swoją sieć, jest wybór odpowiedniego rodzaju szyfrowania.

Unikaj WPA i WEP, bo te mają dość niski poziom bezpieczeństwa. Natomiast nowoczesne routery z oferty T-Mobile dysponują już wyższymi standardami, takim jak WPA3 czy standardowym WPA2 z szyfrowaniem AES.

 

Porada eksperta T-Mobile dla Domu: „Każde urządzenie ma inne oprogramowanie, dlatego w poszczególnych modelach sposób edycji nazwy sieci i hasła może po prostu się różnić. Zazwyczaj po zalogowaniu się na urządzenie trzeba poszukać zakładki odnoszącej się do sieci bezprzewodowej i tam znaleźć interesujące Cię parametry do ręcznej zmiany. Czasem konieczne jest ponowne uruchomienie routera.”
 

Wyłącz funkcję WPS

W ustawieniach sieci na komputerze możesz również poszukać opcji “Wi-Fi Protected Setup”, znanej także pod skrótem “WPS”. To dzięki niej użytkownik nie musi wprowadzać hasła.
 

Skorzystaj z opcji filtrowania adresów MAC

Sprzętowy adres karty sieciowej, znany również pod angielską nazwą Media Access Control (MAC) to funkcjonalność, dzięki której można tworzyć własną listę preferowanych urządzeń, które mają łączyć się z domową siecią Wi-Fi. Dla wprawionego cyberprzestępcy na pewno nie będzie to zapora nie do pokonania, ale im więcej takich “utrudniaczy”, tym lepiej dla bezpieczeństwa połączenia.
 

Rozwiązania T-Mobile na co dzień

W nowszych modelach routerów, na przykład tych od T-Mobile, masz opcję zdalnego dostępu. Jeśli więc często podróżujesz do Paryża, Berlina lub na Malediwy, a jednocześnie chcesz mieć kontrolę nad sprzętem w swoim domu, to taka opcja się przydaje. Jeśli jednak nie jest Ci potrzebna ta funkcja, najlepiej ją wyłączyć. W ten sposób zablokujesz innym osobom możliwość manipulowania Twoją domową siecią.