Poradnik dla użytkownika

Smartwatch dla dziecka - czy to dobry pomysł na prezent?

Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy warto pomyśleć o zakupie smartwatcha dla dziecka. Przeczytaj, na jaką okazję sprawdzi się jako prezent, kiedy może zastąpić smartfon i na jaki model warto postawić. Poznaj najważniejsze funkcje i cechy smartwatchów, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Praktyczne porady dla wszystkich poszukujących! 

Dlaczego smartwatch może być dobrym pomysłem na prezent dla dziecka? 

Smartwatch może być dobrym pomysłem na prezent dla dziecka z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki możliwości łączności z telefonem rodziców, smartwatch zapewnia bezpieczeństwo dziecku i umożliwia rodzicom kontrolę nad jego lokalizacją. Po drugie, wiele smartwatchów posiada funkcję monitorowania aktywności fizycznej, co może zachęcać dziecko do bardziej aktywnego trybu życia. Po trzecie, smartwatch może zapewnić dziecku dostęp do różnych funkcji multimedialnych, takich jak gry, muzyka czy zdjęcia. Dodatkowo, jest to również bardzo modny gadżet, który świetnie sprawdzi się jako prezent urodzinowy lub pod choinkę. Smartwatch dla dziecka jest prosty i wygodny w obsłudze, a jego wielofunkcyjność sprawia, że z powodzeniem może zastąpić zegarek, budzik lub telefon komórkowy. Decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu, warto dopasować model i funkcjonalności do wieku i potrzeb malucha.   

 

Jak wybrać najlepszy smartwatch dla dziecka na prezent? 

Nowoczesne smartwatche dla dzieci są produkowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a po włożeniu karty SIM mogą mieć podobne funkcje do smartphone. Na co warto zwrócić uwagę szukając idealnego modelu dla swojej pociechy? 
 

 • Wbudowany moduł GPS – to podstawowa funkcja, jaką powinien posiadać smartwatch dla dziewczynki lub chłopca. Dzięki lokalizatorowi GPS, rodzice będą mogli łatwo sprawdzić, gdzie znajduje się ich dziecko. Co więcej, w przypadku utraty zegarka, nadajnik GPS ułatwi jego odnalezienie. 
 • Funkcja SOS – funkcja pozwalająca na szybki kontakt z rodzicem lub opiekunem w przypadku nieoczekiwanej sytuacji lub wypadku. Za pomocą jednego guzika dziecko może wysłać sygnał SOS lub wykonać połączenie do opiekuna.  
 • Geo ogrodzenie – to funkcja dostępna w bardziej zaawansowanych modelach. Polega na możliwości wyznaczenia terenu na GPS-ie, po którym ich dziecko będzie mogło się poruszać. Jeśli dziecko opuści wyznaczony obszar, smartwatch automatycznie powiadomi o tym rodziców, którzy będą mogli szybko interweniować. Ta opcja daje możliwość wyeliminowania niebezpiecznych miejsc tj. ruchliwe ulice, rzeki czy zatłoczone tereny przy dużych sklepach.  
 • Zegarek z funkcją telefonu – niektóre smartwatche dla dzieci umożliwiają wykonywanie połączeń telefonicznych oraz odbieranie wiadomości SMS, co sprawia, że zegarek może zastąpić smartfon. Dziecięce smartwatche na kartę SIM pozwalają rodzicom na stały kontakt z dzieckiem. 
 • Zdalny podsłuch – choć ta funkcja budzi kontrowersje, w konsekwencji ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa dziecka. Zdalny nasłuch otoczenia umożliwia rodzicom kontrolę nad poczynaniami dziecka i jego najbliższego otoczenia. Jeśli rodzic usłyszy, że dziecko jest w niebezpieczeństwie lub jest namawiane do łamania prawa, może szybko podjąć odpowiednie kroki. 
 • Tworzywo, kształt, wymiary – niezależnie od tego, czy wybieramy zegarek dla dziewczynki czy chłopca, ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykony, wagę, wymiary i kształt koperty. Pasek zegarka powinien być odpowiednio dopasowany do nadgarstka dziecka, aby nie uwierał, ale też nie spadł przez przypadek z małej ręki. 
   

Decydując się na smartwatch dla dziecka, należy pamiętać, aby zegarek i smartfon posiadały kompatybilne systemy operacyjne. Jest to warunek konieczny, aby mogły ze sobą współpracować.  

mała dziewczynka w parku przystawia nadgarstek do twarzy i mówi do smartwatcha
 

Na jakie okazje warto podarować dziecku zegarek typu smartwatch? 

Najpopularniejszą okazją, podczas której obdarowuje się dzieci zegarkami jest komunia. Choć w ostatnich latach popularnością cieszą się również gadżety z półki najnowszych technologii tj. konsole do gier, elektryczne hulajnogi, tablety, to wielu rodziców i chrzestnych wciąż preferuje najbardziej klasyczny, komunijny upominek. Zegarki są modne i ich ceny wydają się bardziej przystępne dla portfela niż np. ceny smartfonów. Co więcej, zegarek to doskonała pamiątka tego wyjątkowego dnia, a odpowiednio dobrany, będzie służył dziecku przez wiele lat. Zatem jaki zegarek na komunię wybrać dla dziecka?
 

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach, kiedy nowoczesne technologie stanowią duży element naszego życia, najmłodsi chcą być na bieżąco i są bardziej zainteresowani inteligentnymi zegarkami typu smartwatch niż klasycznymi modelami. Obecnie istnieje wiele marek specjalizujących się w produkcji tego typu urządzeń, więc jest w czym wybierać.  
 

Warto podkreślić, że smartwatch doskonale sprawdzi się również jako podarunek na inne okazje tj. urodziny, święta Bożego Narodzenia lub dzień dziecka.
  

Smartwatch dla dziecka - korzyści dla rodzica - bezpieczeństwo dziecka, szybki kontakt z dzieckiem - infografika

Smartwatch dla dziecka – ile kosztuje i jaki model wybrać? 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze zaczynają się od około 100 złotych, a najdroższe kosztują nawet kilkaset złotych. W zależności od modelu dostępne są takie funkcjonalności jak: GPS, kamera, odtwarzacz muzyki czy możliwość przesyłania wiadomości. Przed zakupem warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania, wygodę noszenia, a także dostępność aplikacji. Ważnym aspektem jest również czas pracy baterii oraz łatwość obsługi, szczególnie dla młodszych użytkowników. Wszystkie te aspekty wpływają na ostateczną cenę urządzenia.  

W ofercie T-Mobile znajdziesz wiele popularnych modeli smartwatchów które doskonale sprawdzą się jako prezent dla dziecka czy nastolatka. Na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę? 
 

 • Samsung Galaxy Watch5 LTE 40mm – doskonały smartwatch dla młodzieży. Dzięki wyposażeniu w opcję MultiSim, nastolatek będzie mógł korzystać z numeru telefonu, wykonując i odbierając połączenia bez konieczności posiadania przy sobie telefonu. 
 • Forever KW-500 LTE – idealny smartwatch dla dziewczynki i chłopca. Występuje w dwóch opcjach kolorystycznych, daje możliwość wykonywania połączeń telefonicznych, prowadzenia wideo rozmów oraz lokalizacji miejsca pobytu dziecka. Zegarek posiada pojemną baterię, którą można eksploatować nawet do 3 dni oraz latarkę, która posłuży jako dodatkowe oświetlenie w trakcie nocnych wypraw. 
 • Alcatel TCL Family Watch MT40 – jeden z najlepszych smartwatchów dla dziecka. Posiada pojemną baterię, funkcję połączenia telefonicznego, monitoring głosu, natychmiastowe połączenie SOS z rodzicem lub opiekunem, opcję wideo rozmowy oraz lokalizacji miejsca pobytu dziecka. Jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych, stąd idealnie sprawdzi się jako smartwatch chłopięcy i dziewczęcy.  

 

Czy smartwatch dla dziecka może być lepszym wyborem niż smartfon? 

W dzisiejszych czasach rodzice coraz częściej staja przed dylematem i muszą odpowiedzieć sobie na pytanie; kiedy ich dziecko powinno dostać swój pierwszy smartfon? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale trzeba pamiętać, że smartfon to nie tylko narzędzie do korzystania z Internetu, ale także źródło zagrożeń, które mogą wpłynąć na rozwój dziecka. Coraz młodsze osoby uzależniają się od telefonów i internetu. Młodzież z kolei boryka się z problemem postrzeganiem rzeczywistości. Media społecznościowe, kreują bowiem obraz wyidealizowanego życia, które nie odzwierciedla codziennych wyzwań. Nie ma nic złego w korzystaniu z mediów cyfrowych, jednak nieodpowiednie użytkowanie może być po prostu niebezpieczne.  
 

Jak więc wprowadzić dziecko do cyfrowego świata w odpowiedni sposób? Jednym ze sposobów na opóźnienie zakupu pierwszego telefonu komórkowego dla dziecka, zachowując jednocześnie możliwość kontaktu z nim, gdy jest poza domem jest zakup inteligentnego zegarka, który zapewni dziecku bezpieczny i kontrolowany przez rodzica dostęp do cyfrowego świata.