Poradnik dla domu

Modem a router – czym się różnią? Co wybrać?

Choć oba urządzenia służą do odbioru internetu, modem i router różnią się od siebie fundamentalnie i spełniają zupełnie inną rolę w budowaniu sieci domowej. Poznaj różnice, podobieństwa i zastosowania obu urządzeń.

Modem a router – czy są tym samym?

Modem i router to dwa różne urządzenia, chociaż często postrzegane są tak samo. Jaka jest różnica pomiędzy tymi sprzętami? Modem odpowiada za odbieranie sygnału od dostawcy internetu i przetwarzanie go. Router rozdziela sygnał tak, by mogło z niego korzystać kilka urządzeń.

Dziś często modem i router są zintegrowane w ramach jednego urządzenia. Nie oznacza to, że możesz je traktować jako sprzęty tożsame. Integracja ta wynika z kwestii praktycznych. Modem zintegrowany z routerem zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne urządzenia. To bardzo ważne w kontekście odpowiedniego wyboru sprzętu do domowej sieci.

Co to jest router?

Router to urządzenie sieciowe, które pełni rolę węzła komunikacyjnego. Jego nazwa informuje o tym, że odpowiada on za kierowanie ruchem pakietów danych. Jest on potrzebny do stworzenia tzw. sieci lokalnej. Router odbiera sygnał, a następnie nadaje go do urządzeń np. w domu lub biurze, przypisując każdemu inne IP. Adresy IP różnią się tylko w ramach sieci lokalnej. Podczas łączenia się z innymi sieciami każde z urządzeń, które korzysta z sygnału routera, ma przypisane to samo IP.

Co ważne, router nie tylko dystrybuuje sygnał sieciowy w Twoim domu. Odpowiada też za wybranie najlepszej drogi do przesyłania pakietów danych. Dzięki temu optymalizuje działanie internetu i umożliwia wygodne korzystanie z niego na kilku urządzeniach jednocześnie. Sprzęty te można podłączyć do routera bezprzewodowo lub za pomocą kabli. Najczęściej obsługiwany jest port Ethernet, korzystający ze złącza RJ45.

Routery bardzo często wykorzystują technologię Wi-Fi. Dzięki nim stworzysz w swoim domu lub biurze sieć bezprzewodowego internetu. Nowoczesny router umożliwia też skuteczne zabezpieczenie sieci domowej przed wirusami czy próbami jej przejęcia. Za tę funkcjonalność odpowiadają wydajne systemy i odpowiednia konfiguracja sprzętu.

Czytaj więcej, jak skonfigurować router >>

Co to jest modem?

Modem to urządzenie, które moduluje sygnał i – w kontekście sieci internetowej – odbiera go od dostawcy Twoich usług internetowych. Następnie transformuje go tak, by był możliwy do odczytania przez sprzęty w domu, np. Twój komputer osobisty.

To, w jaki sposób modem połączy się z sygnałem, zależy od urządzenia, a także warunków, za które odpowiada dostawca internetu (np. jakość przewodów, dostęp do sieci światłowodowej, zasięg sieci w danym rejonie geograficznym). Najszybszy jest internet światłowodowy. Jak działa ten rodzaj połączenia?

Kobieta pracuje na laptopie z mobilnym modemem, który zapewnia dostęp do internetu.
Modem uzyskuje łączność bezpośrednio za pomocą kabla przyłączonego do sieci światłowodowej, w której przesyłane są dane. Przyłącze musi zostać wykonane przez technika, który podprowadza przewód do Twojego domu lub mieszkania. Tego rodzaju sieć nie jest dostępna w każdej lokalizacji ze względu na ograniczenia infrastrukturalne.

Szeroko dostępny jest za to internet mobilny. Jak on działa? Zasada jest prosta. Modem łączy się bezprzewodowo z siecią 3G lub LTE (a niekiedy również 5G). Aby uzyskać takie połączenie, wykup pakiet internetu od dostawcy i włóż kartę SIM do modemu. Po aktywacji usługi możesz korzystać z bezprzewodowej sieci.

Nazwa modem to akronim od słów modulator-demodulator. Oznacza to, że konwersuje on sygnał cyfrowy wysyłany przez dostawcę internetu na analogowy. Taki rodzaj sygnału można przesyłać przez linie telefoniczne, kablowe lub poprzez sieć bezprzewodową Wi-Fi.

Modem jest najważniejszym urządzeniem w infrastrukturze sieciowej. Bez tego elementu nie możesz odbierać sygnału od dostawcy usług internetowych w sposób czytelny dla innych urządzeń. Tworzenie sieci lokalnej w domu lub biurze trzeba więc rozpocząć od wyboru odpowiedniego urządzenia.

Modem vs router

Zestawienie modem vs router nie ma sensu, gdyż te dwa urządzenia nie rywalizują ze sobą, a właściwie współpracują. Mają różne funkcje oraz zupełnie inne zadania, a ich obecność w duecie jest niezbędna w sieci komputerowej. Nie można jednoznacznie określić, że jedno z nich jest lepsze bądź gorsze.

Zadaniem modemu jest odbiór sygnału od dostawcy usług internetowych i zmodulowanie go tak, by był możliwy do odczytania przez inne urządzenia. Bez niego połączenie się z siecią nie byłoby możliwe. Sam modem bez routera nie działałby jednak w pełni funkcjonalnie. Pozwalałby na podłączenie tylko jednego urządzenia.

Dodatkowo modem nie zajmuje się optymalizacją przesyłu pakietów danych, przez co internet nie działałby w pełni efektywnie. To właśnie router odpowiada za rozdzielenie sygnału do poszczególnych urządzeń (nie tylko komputerów, ale też drukarek, smartfonów, telewizorów, a nawet pralek czy zmywarek). Ponadto wpływa na optymalizację sposobu, w jaki przesyłane są pakiety danych w ramach sieci lokalnej.

Modem a router - różnice - tabela - infografika
Wybierz najlepszy internet dla siebie w T-Mobile >>

Modem a router – podsumowanie

Jak widzisz, różnice pomiędzy modemem a routerem są dość znaczne. Oba urządzenia są równie istotne dla sieci komputerowej. Ich działanie uzupełnia się. Połączenie sieciowe bez tych sprzętów nie byłoby tak efektywne jak przy dobraniu odpowiednich urządzeń o wysokich parametrach pracy. Kiedy wybrać modem, a kiedy router? To zależy od aktualnych potrzeb i wymagań konkretnego środowiska sieciowego. Modem lepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie połączenia z internetem potrzebuje tylko jedno urządzenie. Router to lepszy wybór, jeśli potrzebujesz połączyć z siecią kilka sprzętów jednocześnie.

Warto pamiętać, że producenci coraz częściej oferują modem i router w ramach jednego urządzenia. W takim przypadku nie musisz zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego sprzętu o określonych parametrach i zastosowaniu. Wystarczy jedno urządzenie, które integruje zadania modemu i routera, by korzystać z internetu jednocześnie na komputerze, laptopie czy kilku smartfonach.