Poradnik dla użytkownika

Jak zresetować telefon? Poradnik krok po kroku

Resetowanie telefonu to często pierwszy krok, który podejmujemy w przypadku problemów ze smartfonem – spowolnionej pracy urządzenia, niedziałających aplikacji czy błędów systemowych. Sprawdź, jak zresetować telefon łatwo i szybko, by przywrócić jego pełną sprawność. Dowiedz się, kiedy warto to zrobić i co powinno dać ponowne uruchomienie smartfonu. Poznaj nasz praktyczny poradnik dla każdego. 

Kiedy warto zresetować telefon? 

Spowolniona praca urządzenia, problemy z uruchomieniem aplikacji, komunikaty o błędach, zawieszanie się i restartowanie smartfona – te symptomy wskazują, że telefon nie funkcjonuje poprawnie. Problemy możesz jednak rozwiązać poprzez zresetowanie telefonu. 

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wykonaniem resetu jest zamiar odświeżenia przepełnionego aplikacjami i innymi plikami smartfona, co powinno przełożyć się na jego wydajność. Inną sytuacją, w której wiedza, jak zresetować telefon, okaże się niezbędna, będzie chęć sprzedaży urządzenia. Warto wówczas przywrócić ustawienia fabryczne, by skasować osobiste dane w postaci kontaktów, wiadomości czy multimediów. 

Czytaj więcej o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swój telefon >> 

Typy resetu 

Niezależnie od tego, czy poszukujesz rady, jak zresetować telefon Samsung, Huawei czy innej marki, warto mieć świadomość, że istnieją dwa podstawowe rodzaje resetu. Są to twardy reset telefonu i miękki. 

Miękki reset telefonu jest działaniem mniej inwazyjnym. Nie wiąże się z ingerencją w zasoby urządzenia. Polega na jego powtórnym uruchomieniu i z powodzeniem rozwiązuje wiele problemów, a ponadto nie powoduje utraty danych. 

Wpływ na zawartość urządzenia ma natomiast twardy reset telefonu. Traktuje się go jako rozwiązanie ostateczne, ponieważ oznacza powrót do ustawień fabrycznych. Zasoby, które znajdowały się w urządzeniu, zostają usunięte. 

Jeśli właśnie przymierzasz się do sprzedaży smartfona, wiesz już, jakie kroki pojąć. Osobom planującym zmienić telefon na inny polecamy nowy smartfon w abonamencie od T-Mobile. 

Zastanawiasz się, jaki telefon wybrać? Sprawdź nasz poradnik >> 

Jak zresetować telefon? 

Przed podjęciem jakichkolwiek działań odpowiedz sobie, czy Twój smartfon potrzebuje miękkiego, czy twardego resetu. Warto też mieć na uwadze, że przebieg procesu różni się w zależności od systemu operacyjnego. 

Najpierw na tapet weźmiemy sprzęt z Androidem. Jeśli interesuje Cię, jak zresetować telefon, żeby nie stracić danych, przeczytaj te rady. 
 
 1. Wyłącz telefon, przytrzymując przycisk zasilania przez kilka sekund. 
 2. Włącz urządzenie ponownie. 

Wiesz już, jak zresetować telefon Xiaomi lub inny działający w oparciu o system Android, a teraz prezentujemy wskazówki dla właścicieli urządzeń z jabłuszkiem. Miękki reset telefonu z systemem iOs: 
 
 1. Trzymaj jednocześnie boczny przycisk i przycisk redukcji głośności. 
 2. Poczekaj, aż smartfon się uruchomi. 

Bardziej skomplikowana jest procedura twardego resetu. W przypadku Androida wymaga określonej sekwencji ruchów: 
 
 1. Wyłącz smartfon. 
 2. Trzymaj równocześnie przycisk boczny i przycisk zmniejszania głośności. 
 3. Poczekaj, aż urządzenie uruchomi się w trybie odzyskiwania. 
 4. Wybierz za pomocą przycisków głośności opcję „Wyczyść dane / Przywróć ustawienia fabryczne”. 
 5. Dokonaj wyboru i naciśnij przycisk zasilania. 
 6. Odczekaj, aż telefon włączy się ponownie. Będzie przywrócony do ustawień fabrycznych. 

Twardy reset telefonu z systemem iOs w początkowej fazie przebiega podobnie jak na urządzeniach z Androidem. Różnice pojawiają się na dalszych etapach. Wyjaśniamy, jak zresetować telefon przyciskami w iPhone: 
 
 1. Wykonaj trzy pierwsze kroki przytoczone w instrukcji dla Androida. 
 2. Podłącz smartfon do komputera i uruchom iTunes albo Finder. 
 3. Wybierz opcję „Przywróć iPhone’a”. 
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, by przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. 

Praktyczne wskazówki przy resetowaniu telefonu 

Pochopne podjęcie decyzji odnośnie do resetu może przysporzyć niemałych problemów. Jeśli po wykonaniu tego zabiegu będziesz się zastanawiać, jak cofnąć reset telefonu, to niestety mamy złe wieści. Cofnięcie operacji nie jest możliwe. Lepiej zatem wcześniej zabezpieczyć dane, wykonując ich kopię zapasową. Ten manewr uchroni przed bezpowrotną utratą plików. 

Zobacz także: Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? Poradnik 

Sposoby na wykonanie kopii zapasowej: 
 
 • w chmurze – w celu uzyskania dostępu do zapisanych informacji potrzebny jest tylko dostęp do Internetu i stabilne łącze; 
 • na komputerze, dysku zewnętrznym, pendrivie – przeniesienie zawartości urządzenia na inny nośnik umożliwia późniejsze ponowne zgranie danych na telefon; 
 • za pomocą aplikacji – oprogramowanie przeznaczone do backupu zapisuje dane w chmurze lub w formie pliku. 
Jak wykonać kopię zapasową w telefonie w przypadku twardego resetu? Infografika

Dbaj o bezpieczeństwo danych, systematycznie wykonując ich kopię.