Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?
Domowa sieć Wi-Fi niestety jest często narażona na dostęp “nieproszonych gości”. W najlepszym przypadku sąsiad połączy się z Twoim routerem, ale gorszy scenariusz zakłada nawet atak hakerski. Nie musi tak być, jeśli odpowiednio zabezpieczysz swoje urządzenie.
Odpowiednia nazwa i hasło. Bez tego nie ma mowy o bezpieczeństwie sieci
Zgodnie z raportem "Most Common Passwords" firmy Nordpass, w 2021 roku w pierwszej piątce najpopularniejszych globalnie haseł znalazły się niechlubne:
- 123456 (103 170 552 wystąpienia)
- 123456789 (46 027 530 wystąpień)
- 12345 (32 955 431 wystąpień)
- qwerty (22 317 280 wystąpień)
- password (20 958 297 wystąpień)
Właściciele routerów są więc mało kreatywni, a takie zaniedbania są często wykorzystywane przez osoby chcące włamać się do sieci. Bądź mądry/a przed szkodą i zaraz po tym, jak zaczniesz korzystać z urządzenia, zmień domyślne hasło administratora. To absolutna podstawa.
Ale to nie wszystko. Z punktu widzenia bezpieczeństwa warto również zmienić domyślną nazwę sieci SSID (Service Set Identifier). Często zawiera się w niej informacja o producencie lub nawet konkretnym modelu routera. Dla potencjalnego hakera takie informacje są niezwykle przydatne i mogą okazać się cenną wskazówką do złamania zabezpieczeń.
Pamiętaj o tym, że do dyspozycji masz 63 znaki i możesz wykorzystywać potencjał elementów specjalnych (np. !*%=-_), dużych i małych liter oraz cyfr. To od Ciebie zależy więc, jak bardzo skomplikujesz pracę hakerowi.
Porada eksperta T-Mobile dla Domu: "Nazwa i hasło muszą być unikalne, ale też łatwe do zapamiętania dla domowników
Tego unikaj:
● Bardzo proste krótkie hasła.
● Używanie dłuższych haseł, jednak słownikowych.
● Jedno hasło w wielu miejscach.
● Zmiana domyślnych zabezpieczeń WPA2 Personal na niższe.
● Tworzenie otwartych sieci Wi-Fi."
Ustaw rodzaj szyfrowania
Jedną z ważniejszych czynności, jaką możesz wykonać, chcąc zabezpieczyć swoją sieć, jest wybór odpowiedniego rodzaju szyfrowania.
Unikaj WPA i WEP, bo te mają dość niski poziom bezpieczeństwa. Natomiast nowoczesne routery z oferty T-Mobile dysponują już wyższymi standardami, takim jak WPA3 czy standardowym WPA2 z szyfrowaniem AES.
Porada eksperta T-Mobile dla Domu: „Każde urządzenie ma inne oprogramowanie, dlatego w poszczególnych modelach sposób edycji nazwy sieci i hasła może po prostu się różnić. Zazwyczaj po zalogowaniu się na urządzenie trzeba poszukać zakładki odnoszącej się do sieci bezprzewodowej i tam znaleźć interesujące Cię parametry do ręcznej zmiany. Czasem konieczne jest ponowne uruchomienie routera.”