Poradnik dla użytkownika

eSIM – wszystko, co musisz wiedzieć

Technologia eSIM zyskuje coraz większą popularność. Obsługują ją kolejni operatorzy oraz wszystkie najnowsze smartfony. Choć ma ona jeszcze sporo ograniczeń, z dużym prawdopodobieństwem już za parę lat stanie się standardem. Dowiesz się teraz, jakie są najważniejsze różnice między fizyczną kartą SIM a eSIM oraz poznasz praktyczne wskazówki, jak zainstalować i aktywować eSIM w Twoim smartfonie. 

eSIM – co to jest? 

Karta eSIM (skrót od embedded SIM) to po prostu w pełni wirtualny odpowiednik zwykłej karty SIM. Największą różnicą między nimi jest forma. Klasyczna karta SIM jest zwykłym kawałkiem plastiku z mikrochipem. Z kolei eSIM jest chipem na stałe wbudowanym w urządzenie – i to nie tylko telefon, ale też w inteligentny zegarek, czyli smartwatch. 

Jak to działa? Wystarczy, że użyjesz specjalnego kodu QR, by zainstalować kartę eSIM w telefonie. Jeden moduł może obsługiwać nawet kilka różnych numerów, co znacznie ułatwia pracę np. przedsiębiorcom korzystającym ze służbowego telefonu. Dzięki temu nie musisz już zamawiać u operatora karty mini SIM czy nano SIM. Do aktywacji eSIM wystarczy kilka kliknięć. 

Funkcja eSIM jest stosunkowo świeżym rozwiązaniem. Apple po raz pierwszy wprowadziło ją w iPhone Xs i iPhone Xr, a producenci telefonów z Androidem – w modelach z okolic 2021 i 2022 roku. 

Zalety i wady karty eSIM 

Usługa eSIM w Polsce pojawiła się u pierwszych operatorów na przełomie 2018 i 2019 roku. U nas przedsiębiorcy korzystają z niej od 2020 roku, a abonenci prywatni – od 2022 roku. Sprawdź naszą ofertę dla abonentów oraz firm i przekonaj się, że warto przenieść się z karty SIM na eSIM. Jakie są jej największe zalety? A na co lepiej uważać? Sprawdźmy. 

Zalety eSIM 

Karty eSIM oferują wiele funkcji i udogodnień, które nie były dostępne w dotychczasowych kartach SIM. Wśród najważniejszych zalet tej nowej technologii są: 
 
 • Możliwość korzystania z kilku numerów w jednym telefonie – nie musisz już żonglować kartami SIM lub poświęcać miejsca na kartę pamięci, wystarczy, że zarejestrujesz kilka numerów w jednym module eSIM. 
 • Bezproblemowa zmiana operatora – w tym celu wystarczy przejść prosty proces aktywacji numeru, co świetnie sprawdza się np. przy dłuższych wyjazdach za granicę. 
 • Możliwość używania jednego numeru w kilku urządzeniach – obsługa numeru nie ogranicza się do jednej tradycyjnej karty SIM, możesz używać go równolegle np. w smartwatchu. 
 • Wsparcie dual SIM – możesz równolegle korzystać z karty eSIM (jeśli Twoje urządzenie ją wspiera) oraz zwykłej karty SIM, nawet jeżeli w Twoim telefonie znajduje się tylko 1 slot na kartę. 
 • Większe bezpieczeństwo – usunięcie wbudowanego w smartfon modułu jest trudniejsze niż wyciągnięcie zwykłej karty SIM. Ponadto bez hasła głównego potencjalny złodziej nie jest w stanie wprowadzić zmian w telefonie. Przez to też dużo łatwiej jest zlokalizować zgubione urządzenie. 
 • Wygoda i elastyczność – dzięki prostej aktywacji i możliwości swobodnego używania numeru telefonu jest to świetne rozwiązanie do codziennego użytku, nawet dla osób nietechnicznych. 
 • Działanie na rzecz ekologii – dzięki karcie eSIM można przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń związanych z dotychczasową produkcją plastikowych kart SIM. 
 

Wady eSIM 


Choć zalety eSIM są znaczące, pamiętaj, że dalej jest to stosunkowo młoda technologia. Z tego względu nie jest pozbawiona wad. Wśród nich najważniejszymi są: 
 
 • Ograniczona dostępność – eSIM działa w Polsce tylko u kilku operatorów i to na konkretnych warunkach. 
 • Trudniejsza wymiana urządzenia – jedynie najnowsze modele telefonów obsługują funkcję eSIM, więc na razie wybór jest mocno ograniczony. 
 • Brak wsparcia technicznego – w razie problemów ze zwykłą kartą SIM zawsze można było szukać pomocy w punktach sprzedaży u operatora. W przypadku karty eSIM niezbędna jest już pomoc technika. 
 • Brak fizycznego awaryjnego dostępu – dotychczas w razie problemów ze smartfonem zawsze można było po prostu przełożyć kartę do innego telefonu. Z eSIM nie jest to możliwe. 

Zwracamy jednak uwagę, że większość z obecnych problemów wynika przede wszystkim z faktu, że wciąż jest to nowa, a więc w pewnym stopniu niedoskonała, technologia. Już w niedalekiej przyszłości sytuacja powinna się znacznie poprawić. Stanie się to, gdy na rynku pojawią się nowe i tanie telefony wspierające eSIM oraz gdy wszyscy operatorzy będą mieli w ofercie usługę tego typu. 

Jak skonfigurować i aktywować eSIM? 

Proces aktywacji eSIM jest stosunkowo prosty. Różni się jednak w zależności od modelu smartfona i operatora sieci komórkowej. Dla przykładu pokażemy Ci, jak aktywować kartę eSIM w iPhone i na telefonach z Androidem w sieci T-Mobile. 

Pracownik infolinii T-Mobile, który pomoże wymienić kartę SIM na eSIM

Potrzebujesz do tego: 
 
 • telefonu obsługującego eSIM; 
 • innego urządzenia, na którym wyświetlisz aktywator w formie kodu QR; 
 • stabilnego dostępu do internetu. 

Jak aktywować eSIM na telefonie? 
 
 1. Skontaktuj się z obsługą klienta (telefonicznie lub osobiście w salonie) i poproś o wymianę karty SIM na kartę eSIM. 
 2. Otrzymasz SMS z hasłem do dokumentu PDF z kodem QR, instrukcją i kodem PIN oraz wiadomość e-mail z samym dokumentem. 
 3. W telefonie wejdź w ustawienia sieci lub ustawienia kart SIM i wybierz opcję dodawania kart SIM. 
 4. Aby aktywować kartę eSIM, pobierz wspomniany PDF, otwórz go, a następnie zeskanuj kod QR. 
 5. Poczekaj, aż eSIM zainstaluje się na telefonie. Proces powinien zająć kilkadziesiąt sekund. 
 6. Wpisz kod PIN, który znajdziesz w pobranym dokumencie. Po tym Twój nowy profil eSIM będzie już aktywny. 
 
Jak aktywować eSIM na telefonie - kontakt z obsługą, odbiór hasła, ustawienia telefonu, PDF i kod QR, aktywacja eSIM, instalacja w telefonie, PIN - infografika