Poradnik dla użytkownika

Wymiary telewizorów – jak wybrać odpowiedni TV do pokoju?

Niezależnie od tego, czy jesteś kinomaniakiem, graczem, czy po prostu lubisz czasem pooglądać telewizję, rozmiar telewizora ma znaczenie. I to nie tylko przez wzgląd na jakość obrazu, ale przede wszystkim na komfort użytkowania. Jak wybrać właściwy rozmiar TV? Podpowiemy Ci, co wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora i sprawdzimy, czy zawsze duży telewizor to dobry wybór. 

Jakie są dostępne rozmiary telewizorów? 

Kupując telewizor, masz w zasadzie nieograniczone możliwości wyboru. Wśród telewizorów dostępnych na rynku znajdziesz tysiące modeli o przekątnej 65, 55, 43, 32 cali i w zasadzie w każdej innej wielkości. 

Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jak duży jest idealny telewizor oraz jakiej wielkości urządzenia są obecnie najpopularniejsze. Optymalna wielkość telewizora mieści się zazwyczaj w przedziale od 40 do 65 cali. Jednak to, jakie będą wrażenia z jego używania, zależy od Twoich osobistych potrzeb, rozmiaru pomieszczenia, do którego trafi oraz odległości telewizora od kanapy. 

​​Zobacz ofertę telewizorów w T-Mobile i wybierz urządzenie, które najlepiej spełni Twoje potrzeby. 

​​Jak wybrać wymiary telewizora? 

Wspomnieliśmy już, że duży telewizor niekoniecznie musi być lepszy. Teraz dokładnie opiszemy Ci, czym się kierować, aby dobrze dobrać rozmiar telewizora i uzyskać możliwie jak najlepsze efekty. 

​​Określ budżet 

Cena jest pierwszym czynnikiem, który koniecznie weź pod uwagę przy kupnie urządzenia. Jeśli zaoszczędzisz, będziesz mieć do wyboru mniej urządzeń, w dodatku bez większości funkcji smart TV, z gorszą specyfikacją i (zazwyczaj) mniejszą przekątną ekranu. 

Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz często korzystać z telewizora, nie warto oszczędzać na jakości. Słaba matryca szybko spowoduje u Ciebie irytację i w ostateczności nie będziesz cieszyć się z zakupu. Zamiast tego zaczniesz rozglądać się za kolejnym urządzeniem i w konsekwencji zapłacisz więcej za dwa gorsze telewizory. 

Młoda dziewczyna przytulona do chłopaka włącza telewizor za pomocą pilota

​​Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym stanie urządzenie 

Przyjrzyj się miejscu, w którym planujesz ustawić telewizor. Polecamy Ci zmierzyć, ile wolnego miejsca jest na Twojej półce lub ścianie (jeśli zechcesz powiesić telewizor). Pamiętaj tylko, że wymiary telewizorów podaje się w calach. Przelicz więc sobie wartości w centymetrach na cale – dzięki temu dowiesz się, na jak duży telewizor możesz sobie pozwolić. 

Weź pod uwagę to, że w małym pokoju nie sprawdzą się większe telewizory. Po prostu nie obejmiesz całego wyświetlacza wzrokiem, a oglądanie nie będzie dla Ciebie komfortowe. Ogólne wskazówki w tej kwestii są następujące: 
 
  • w małych pokojach dobrze sprawdzają się telewizory do 40–43 cali; 
  • w średnich i nieco większych pomieszczeniach najlepiej korzysta się z telewizorów o przekątnej 55 cali, maksymalnie 60 cali; 
  • w dużych, otwartych pomieszczeniach w zasadzie nie ma górnego limitu – w przypadku telewizorów powyżej 70 cali jesteś w stanie osiągnąć niepowtarzalne kinowe doświadczenie, ale tylko wtedy, gdy będziesz w odpowiedniej odległości od urządzenia. 

Mamy dla Ciebie małą podpowiedź, jak lepiej dobrać telewizor do pomieszczenia i w jaki sposób sprawdzić, jak dany rozmiar telewizora odnosi się do rzeczywistości. Po prostu wytnij prostokąt o odpowiedniej wielkości i ustaw go w miejscu, gdzie docelowo ma stanąć urządzenie. Dzięki temu będziesz sobie w stanie łatwo uzmysłowić, ile ma np. telewizor 32-calowy, a ile telewizor 65-calowy. 

Jak dobrać telewizor do wielkości pomieszczenia - rozmiary idealne do małych, średnich i dużych pomieszczeń - infografika

​​​Ustal kąt widzenia oraz odległość od telewizora 

Oko najmniej się męczy, jeśli patrzy na wyświetlacz znajdujący się na wprost niego. Idealnie umieszczony telewizor powinien być pochylony o 15 stopni w górę lub w dół bądź do około 40 stopni w prawo albo w lewo. Dzięki temu dostosujesz urządzenie do pozycji Twojej głowy. 

Istnieje też pewna zasada, która dość dokładnie określa, jaka odległość siedzenia od telewizora będzie odpowiednia. Zgodnie z nią odpowiednia przekątna ekranu telewizora w calach powinna równać się maksymalnie ⅓ odległości od kanapy do urządzenia. 

​​​Zwróć uwagę na rozdzielczość matrycy 

Przy wyborze wielkości telewizora ten element specyfikacji powinien być dla Ciebie najważniejszy. To dlatego, że w pewnym momencie zaczniesz zauważać mniejsze zagęszczenie pikseli – jeżeli będziesz siedzieć zbyt blisko lub kupując telewizor o dużej przekątnej, ale niskiej rozdzielczości. 

Wiesz już, w jakiej odległości będziesz oglądał telewizję. Jeśli zastanawiasz się, jaka rozdzielczość ekranu będzie dla Ciebie najlepsza, weź pod uwagę poniższe wskazówki: 
 
  • telewizory Full HD – na każdy cal przekątnej przypada ok. 4 cm odległości; 
  • telewizory Ultra HD (4K) – na każdy cal przekątnej przypada ok. 2 cm odległości. 

Dla przykładu telewizor Full HD o przekątnej 55 cali dobrze się ogląda z odległości około 2,3 m. Z kolei telewizor 4K – już z 1,2 m. Nie oznacza to jednak, że jest to najwygodniejsza pozycja – z tej odległości nie zobaczysz spadku jakości wyświetlanego obrazu. 

​​​Oglądaj tak, jak lubisz 

Wiesz już, jak dobrać rozmiar telewizora do Twoich potrzeb. Skorzystaj z naszych wskazówek i korzystaj z Twojego nowego urządzenia tak, jak lubisz. A jeśli szukasz oferty, która pozwoli Ci oglądać ulubione kanały i jednocześnie obniżyć rachunki za telefon i internet, koniecznie poznaj pakiet Magenta Dom. To wyjątkowa propozycja, dzięki której możesz oglądać nawet 142 kanały, mieć światłowód o prędkości 900 Mb/s oraz cieszyć się rozmowami i SMS-ami bez limitów. 

Poznaj szczegóły oferty i wybierz Magenta Dom już teraz >>