Poradnik dla użytkownika

Słuchawki douszne – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Artykuł, z którego dowiesz się jak dokonać właściwego wyboru słuchawek dousznych i jak utrzymać je w czystości. Jeśli interesują Cię słuchawki dokanałowe, odkryj wskazówki dotyczące wyboru i utrzymania ich w idealnym stanie. A kiedy warto zainwestować w słuchawki douszne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Przygotuj się na wspaniałe doświadczenia muzyczne! 

Słuchawki douszne – jakie wybrać i czym się kierować? 

Słuchawki douszne to popularne akcesoria, które cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród osób podróżujących komunikacją miejską lub uprawiających sport. W tej kategorii możemy wyróżnić dwa rodzaje słuchawek: douszne oraz dokanałowe. Każdy z nich może występować w wariancie z przewodem lub bez.  
 

Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne słuchawek, takie jak zakres częstotliwości, impedancja, czułość oraz moc wyjściowa. Jeśli chcesz korzystać ze słuchawek podczas uprawiania sportu, ważne będzie, aby były one odporne na wilgoć i pot, a także dobrze przylegały do ucha. 
 

Warto również zwrócić uwagę na kwestie ergonomiczne i wygodę. Słuchawki powinny być wygodne i lekkie, aby nie przeszkadzały podczas dłuższego użytkowania. W przypadku modeli bezprzewodowych, warto też zwrócić uwagę na pojemność baterii oraz zasięg połączenia. 

Słuchawki douszne 

W przypadku słuchawek dousznych, wkładki są umieszczane wewnątrz małżowiny usznej, co zapewnia bardzo dobrą izolację od dźwięków zewnętrznych, dzięki czemu możemy cieszyć się muzyką nawet w głośnym otoczeniu.  
 

Słuchawki dokanałowe, mając bezpośredni kontakt z uchem, prędzej czy później ulegną zabrudzeniu. Urządzenie nie tylko zbiera na sobie kurz, ale również naskórek oraz woskowinę. Użytkując ten rodzaj słuchawek należy szczególnie dbać o higienę i regularnie je czyścić.
 

Jak czyścić słuchawki douszne?  
 

 • na początek użyj szczoteczki do zębów, aby dokładnie usunąć suche zabrudzenia ze wszystkich powierzchni słuchawek,  
 • nasącz wacik alkoholem izopropylowym – upewnij się, że jest on jedynie wilgotny, a nie mokry, 
 • przetrzyj dokładnie wacikiem całą powierzchnię słuchawek oraz kabel, jeśli jest to model z przewodem, 
 • pocieraj sprzęt bez pośpiechu, aby alkohol miał czas rozpuścić zabrudzenia, 
 • na koniec przetrzyj słuchawki suchą ściereczką.  
   

W ten sposób wyczyścisz słuchawki douszne ze zwykłych zabrudzeń. Jeśli jednak sprzęt jest mocno zanieczyszczony, może to zająć nieco więcej czasu – szczególnie w przypadku modeli przewodowych, które często przenosisz w torbie lub kieszeni. Wiele z nich nie posiada futerałów, które zapewniłyby dodatkową ochronę.  

Jak czyścić słuchawki douszne i dokanałowe - infografika
  

Słuchawki dokanałowe  

Słuchawki dokanałowe idą o krok dalej i jeszcze lepiej izolują dźwięki zewnętrzne, gdyż wkładki wprowadza się w głąb kanału słuchowego. Przy wyborze słuchawek dokanałowych należy kierować się przede wszystkim jakością dźwięku oraz wygodą noszenia. Ważne jest, aby dobrze dopasować wielkość wkładek do swojego ucha, zapewniając najlepszą izolację i komfort użytkowania. Na rynku najczęściej są do wyboru trzy rozmiary:  
 

 • pojedyncze wkładki (single-flange) – przy wyborze tego modelu warto zwrócić uwagę na elastyczność i grubość silikonu. Wkładki zbyt cienkie i miękkie mogą się przewijać lub zapadać do wnętrza ucha, podczas gdy zbyt sztywne i grube mogą powodować ucisk, 
 • wkładki dwufazowe (bi-flange) – dzięki większej ilości silikonu zapewniają one lepszą izolację niż pojedyncze wkładki, a także głębsze dźwięki basowe. Przy wyborze tego modelu warto zwrócić uwagę na różnorodność rozmiarów kopułek. Kopułki znajdujące się wyżej powinny być mniejsze niż dolne, aby odzwierciedlać naturalne zwężenie kanału słuchowego, 
 • wkładki potrójne (triple-flange) – ten rodzaj jest spotykany najrzadziej, jednak zapewnia najlepszą izolację od otoczenia i solidne utrzymuje słuchawki w uchu. 

   

Warto również zwrócić uwagę na kwestie techniczne, takie jak impedancja czy częstotliwość. Jeśli chcemy być jeszcze bardziej mobilni, warto rozważyć zakup słuchawek bezprzewodowych, które łączą się z urządzeniem poprzez technologię Bluetooth. W ofercie T-Mobile można znaleźć wiele rodzajów słuchawek dokanałowych, zarówno z przewodem, jak i bez, w różnych przedziałach cenowych – każdy znajdzie coś dla siebie! 

Słuchawki dokanałowe są często wybierane przez sportowców i tym samym są bardziej narażone na zabrudzenie niż inne modele. Dlatego też ważne jest, aby dokładnie je czyścić i usuwać wszelkie zabrudzenia. Proces czyszczenia słuchawek dokanałowych jest podobny do czyszczenia słuchawek dousznych, jednak istnieją pewne różnice. Najważniejszą z nich są silikonowe nasadki na słuchawkach, które należy usunąć przed rozpoczęciem procesu czyszczenia. 

Jak czyścić słuchawki dokanałowe? 

 • usuń silikonowe nakładki ze słuchawek, 
 • namocz je w roztworze wody z mydłem, 
 • użyj szczoteczki do usunięcia trwałych zabrudzeń – bądź delikatny i uważaj, aby nie uszkodzić sprzętu, 
 • namocz wacik w alkoholu izopropylowym - powinien być on wilgotny, ale nie mokry, 
 • wilgotnym wacikiem z alkoholem przetrzyj słuchawki – nie spiesz się, dokładnie rozpuść zabrudzenia, 
 • wytrzyj słuchawki oraz nakładki suchą ściereczką, 
 • na koniec, gdy wszystkie elementy będą suche, umieść ponownie nakładki na słuchawkach. 


 

Kiedy wybrać słuchawki douszne? 

Słuchawki douszne to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują większej swobody i mobilności. Dzięki niewielkim rozmiarom, można je bez problemu przenosić w kieszeni lub nawet małej torbie. Słuchawki douszne sprawdzą się w sytuacjach, kiedy nie potrzebujemy maksymalnej jakości dźwięku, a chcemy mieć swobodę ruchu. Dla osób, które często podróżują jest to niezbędne akcesorium, umożliwiające słuchanie muzyki czy oglądanie filmów w drodze. Słuchawki dokanałowe sprawdzą się podczas uprawiania niektórych sportów, takich jak bieganie czy jazda na rowerze, gdyż nie będą utrudniać ruchu.  

 

Jakie słuchawki douszne znajdziesz w ofercie T-Mobile? 

W ofercie T-Mobile znajdziesz wiele rodzajów słuchawek dousznych i dokanałowych, które doskonale sprawdzą się w podróży, podczas uprawiania sportów, jak również na co dzień. Jaki model wybrać? 
 

 • Słuchawki dokanałowe Xiaomi Redmi Buds 4 Pro – jest to jeden z najtańszych modeli słuchawek na rynku z aktywną redukcją szumów (ANC). Są lekkie, proste w obsłudze i bardzo dobrze brzmią. Nie są to słuchawki dla audiofilów, ale zapewniają zaskakująco przyjemną jakość dźwięku. 
 • Słuchawki dokanałowe Samsung Galaxy Buds2 Pro – łączą się z każdym smartfonem za pośrednictwem Bluetooth 5.3, jednak to w połączeniu ze sprzętem Samsunga będą działały najlepiej. Słuchawki są niezwykle lekkie (ważą po 5,5 g) i niewielkie.  
 • Słuchawki douszne Apple AirPods (3-gen) – to doskonałe rozwiązanie dla miłośników urządzeń marki Apple. Łączą się one z urządzeniami Apple poprzez technologię Bluetooth, co umożliwia łatwe i szybkie parowanie urządzeń. W porównaniu z modelem 2-generacji działają o godzinę dłużej, a już 5 minut ładowania wystarczy na około godzinę słuchania lub rozmów.