Poradnik dla użytkownika

Jakie słuchawki nauszne kupić? Dobre czy tanie?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o słuchawkach nausznych – jakie są ich rodzaje, kiedy najlepiej się sprawdzą, jakie mają parametry. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, w którym zawieramy najważniejsze kwestie związane z tym muzycznym gadżetem. Jeśli myślisz nad zakupem takiego modelu, najpierw przeczytaj nasze wskazówki – na pewno nie będziesz rozczarowany! 

Dobre słuchawki nauszne, czyli jakie? 

Dobre słuchawki nauszne to takie, które zapewniają wysoką jakość dźwięku, wygodę użytkowania, są trwałe i solidnie wykonanie. W przypadku słuchawek nausznych szczególnie istotne jest, aby dźwięk był klarowny i oddawał niskie oraz wysokie tony. Ważne jest również, aby sprzęt był dopasowany i nie powodował bólu głowy czy podrażnień skóry wokół uszu. Istotne jest także, aby były porządnie wykonane, co zapewni ich żywotność i wygodę użytkowania przez dłuższy czas.  

Niestety, dobrej jakości słuchawki nauszne często idą w parze z wysoką ceną, co może być dla wielu osób przeszkodą w zakupie. Ponadto, niektóre modele są dostępne tylko w wybranych sklepach lub przez Internet, co może utrudnić ich nabycie. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w tego rodzaju sprzęt może się opłacić, zwłaszcza dla osób ceniących sobie profesjonalne brzmienia lub użytkujących to akcesorium codziennie – w drodze do pracy, do szkoły czy na siłowni. 

Jakie słuchawki nauszne są dostępne na rynku? 

Gdy stajemy przed półką z najnowszymi modelami słuchawek, jedno z pierwszych pytań, które wypada sobie zadać brzmi: które są lepsze – nauszne słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe?  

Słuchawki nauszne bezprzewodowe czy z przewodem? 

Chociaż jakość brzmienia słuchawek bezprzewodowych nausznych z każdym rokiem się poprawia, to wciąż trudno je porównać pod względem jakości dźwięku do słuchawek przewodowych. Dlatego wybierając model łączący się z urządzeniem za pomocą Bluetooth, warto upewnić się, czy słuchawki wspierają transmisję kodekiem aptX, aptX HD czy aptX Adaptive, która pozwoli uzyskać lepszą jakość dźwięku. Należy również sprawdzić, czy nasz smartfon operuje tą technologią.  

Decydując się na zakup słuchawek bezprzewodowych nausznych, warto zwrócić uwagę na ich cenę – są one często droższe od tych z przewodem, posiadających takie same parametry.  

Słuchawki nauszne otwarte 

Decydując się na słuchawki przewodowe ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest ich budowa. Słuchawki otwarte charakteryzują się wentylacją ucha, przestrzennością dźwięku oraz możliwością uzyskania bardzo realistycznego, holograficznego brzmienia. Otwarta konstrukcja sprawia, że z jednej strony słyszymy dźwięki z zewnątrz, z drugiej natomiast, osoby w naszym otoczeniu słyszą to czego my słuchamy. Dlatego modele otwarte są szczególnie polecane dla użytkowników, którzy zamierzają słuchać muzyki w domu. 

Słuchawki nauszne zamknięte 

Słuchawki zamknięte charakteryzują się izolacją ucha użytkownika od otoczenia, co umożliwia pełne skupienie się na dźwiękach. Wprawdzie tego typu słuchawki nie pozwalają na odczuwanie przestrzenności dźwięku jaką dają modele otwarte, ale za to mogą zapewnić wrażenie większej intymności i głębi brzmienia. 

Słuchawki nauszne półotwarte 

Słuchawki półotwarte są kompromisem między słuchawkami zamkniętymi, a otwartymi. Z jednej strony zapewniają izolację ucha użytkownika, z drugiej strony dają lepsze odczuwanie przestrzenności dźwięku niż modele zamknięte.  

Słuchawki nauszne - rodzaje - otwarte, zamknięte, półotwarte - infografika
 

Tanie słuchawki nauszne – na co zwrócić uwagę? 

Mimo, iż wiele osób korzysta ze słuchawek na co dzień, to nie każdy chce lub może pozwolić sobie na kosztowną inwestycję w tego rodzaju sprzęt. Na szczęście w ofercie znanych producentów coraz częściej pojawiają się przystępne jakościowo i cenowo propozycje. Jakie parametry warto sprawdzić i rozważyć przed zakupem? 
 

  • częstotliwość – określa ona, jakie częstotliwości dźwięków jest w stanie odtworzyć dany sprzęt, 
  • czułość – to maksymalna głośność, którą słuchawki mogą osiągnąć przy dostarczeniu im 1 mW. Im wyższa wartość czułości, tym większa maksymalna głośność, którą można uzyskać, 
  • impedancja – mierzona w omach, odnosi się do oporu prądu zmiennego i jest kluczowym parametrem wpływającym na jakość słuchawek. Sprzęt z wyższą impedancją jest postrzegany jako bardziej pożądany z powodu zdolności do zapewnienia lepszej jakości dźwięku, 
  • maksymalna moc wejściowa – to wartość określająca ilość prądu, jaką słuchawki są w stanie przyjąć bez ryzyka uszkodzenia przetwornika dźwięku. Jest to szczególnie istotny parametr, kiedy używa się słuchawek z wzmacniaczem. W przypadku, gdy słuchawki są używane bez niego, parametr ten nie ma większego znaczenia, 
  • waga – to kolejny istotny czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Na rynku dostępne są modele o znacznej wadze, które mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu. Dlatego ważne jest, aby wybrać słuchawki, których ciężar nie będzie stanowił problemu i umożliwi komfortowe korzystanie z urządzenia przez dłuższy czas, 
  • dodatki – warto na nie zwrócić uwagę, szczególnie czy słuchawki posiadają mikrofon oraz regulację głośności. Ten pierwszy może się przydać do wygodnego prowadzenia rozmów w trakcie spotkań i wideokonferencji, z kolei regulacja głśności pozwoli dostosować poziom dźwięku do indywidualnych preferencji i warunków w jakich będziemy korzystać ze słuchawek.  

młoda kobieta w niebieskiej koszuli w kratę pracuje przed komputerem w przewodowych słuchawkach nausznych z mikrofonem
 

Jakie słuchawki nauszne wybrać?  

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, zastanawiasz się jakie słuchawki nauszne wybrać? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie do czego i gdzie będziesz je wykorzystywać; do biegania, do telewizora, do pracy przy komputerze czy do grania w gry?  

Podsumowując, tanie słuchawki wcale nie muszą być dużo gorszej jakości niż ich droższe modele. Co więcej, do oglądania telewizji czy słuchania muzyki w komunikacji miejskiej, często nie będziemy potrzebowali zaawansowanych funkcji i parametrów, za które często płacimy decydując się na kosztowny sprzęt. Przed dokonaniem wyboru, przede wszystkim należy określić czynności i okoliczności w jakich będziemy wykorzystywać słuchawki i na tej podstawie dobrać parametry, które zapewnią nam komfort użytkowania i pożądaną jakość dźwięku.