Poradnik dla użytkownika

Jak połączyć telefon z telewizorem?

Połączenie telefonu z telewizorem to świetna opcja, by nasze ulubione treści z małego ekranu przenieść na dużą przestrzeń. Otwiera to nowe możliwości, jak wygodne oglądanie filmów, przeglądanie zdjęć czy granie w gry na większym ekranie. W artykule znajdziesz przydatne wskazówki i instrukcje, które krok po kroku poprowadzą Cię przez proces łączenia telefonu z telewizorem. 

W jakim celu łączyć telefon z telewizorem? 

Parowanie urządzeń poszerza pole manewru w zakresie użytkowania konkretnego sprzętu. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego posiadacze smartfonów wykorzystują je także do innych celów niż te podstawowe i jak połączyć telefon z TV, to spieszymy z wyjaśnieniami. Na wstępie musimy wspomnieć, że cały proces nie jest skomplikowany. Nawet osoby mniej biegłe w tematyce nowinek bez problemu sobie z tym poradzą. Ponadto parowanie telefonu i TV odbywa się szybko i sprawnie. 

Dlaczego konsumenci chcą wiedzieć, jak połączyć smartfon z telewizorem? W celu: 
 
 • przesłania plików; 
 • korzystania z telefonu jako pilota do TV; 
 • używania smartfona jako pada/kontrolera do gier; 
 • skorzystania z telefonu jako urządzenia peryferyjnego. 

Jak połączyć telefon z telewizorem? Dostępne metody 

Analizując, jak połączyć telefon z telewizorem, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Mowa o typie obu urządzeń, jakości obrazu, dźwięku, komforcie użytkowania i cenie. Ważne jest również, by wybierając metodę, kierować się własnymi potrzebami i preferencjami. Jest to zasada istotna także przy zakupie sprzętu. Urządzenia dopasowane do swoich potrzeb znajdziesz w T-Mobile. 

Podobnie jak w przypadku łączenia smartfona z laptopem, tak i wśród sposobów parowania smartfona z TV wyróżnia się formy przewodowe i bezprzewodowe. 

Pierwsze z nich uważane są za najprostsze, są też najczęściej stosowane. Procedura zajmuje zaledwie kilka minut, nie przysparza trudności, ale wymaga osprzętu w postaci kabla wyposażonego w odpowiednie złącze. 

Metody bezprzewodowe są bardziej wygodne, ale jednocześnie cechują się wolniejszym przepływem danych. W celu sparowania smartfona z telewizorem często wybierane są takie aplikacje, jak Miracast, AirPlay czy Google Cast. Rynek oferuje też inne, powszechnie znane rozwiązania, do jakich zaliczane są Wi-Fi Direct czy technologia Bluetooth. 

Przydatny sprzęt i aplikacje 

Aby zoptymalizować proces łączenia telefonu z TV, niezbędny będzie konkretny sprzęt i łatwo dostępne aplikacje. 

Najpierw podpowiemy, jak połączyć telefon z TV bez Wi-Fi. Potrzebne akcesoria to: 
 
 • kabel HDMI – przewód umożliwiający wysokiej jakości cyfrowy przekaz obrazu i dźwięku; 
 • adapter MHL – specjalny adapter HDMI do telefonu pozwalający na przesył dźwięku i obrazu z urządzenia mobilnego; 
 • kabel USB-C do HDMI – adapter zezwalający na transfer dźwięku i obrazu z telefonu wyposażonego w wejście typu C. 

Poniżej wyjaśniamy, jak połączyć telefon z telewizorem bezprzewodowo – jakie aplikacje wybrać? 
 
 • Miracast – polega na klonowaniu ekranu smartfona na ekran TV. Aplikację trzeba zainstalować na obu urządzeniach, a następnie odnaleźć i włączyć funkcję Screen Mirroring. 
 • Wi-Fi Direct – należy uruchomić tę funkcję w telefonie, sparować urządzenia (mogą być w różnych sieciach), zaakceptować w telewizorze zgodę na komunikację urządzeń i można rozpocząć transfer plików. 
 • AirPlay – służy do strumieniowania zawartości smartfona do innego urządzenia. Telewizor musi być kompatybilny z funkcją AirPlay. 
 • Google Cast – pozwala oglądać i słuchać treści na dużym ekranie. Urządzenia muszą być w tej samej sieci. Trzeba uruchomić aplikację, wybrać właściwą ikonę i docelowe urządzenie, po czym zacząć odtwarzanie. 

Przydatne aplikacje do łączenia telefonu z telewizorem - infografika

Praktyczne wskazówki do połączenia urządzeń 

Nawet jeśli użytkownik ma świadomość, jak połączyć telefon z telewizorem, to podczas podjęcia próby sparowania urządzeń mogą wystąpić komplikacje. Większość problemów z łatwością da się jednak rozwiązać. Przeczytaj nasze wskazówki. 

W przypadku napotkanych trudności upewnij się, że: 
 
 • urządzenia są włączone i mają dostęp do sieci; 
 • kabel lub adapter ma odpowiednią końcówkę; 
 • urządzenia połączone są z tą samą siecią; 
 • aplikacja/program zainstalowane zostały na obu urządzeniach; 
 • oprogramowanie na obu urządzeniach zostało zaktualizowane do najnowszej wersji. 

Jeśli te rady nie przyniosą efektów, wyłącz i ponownie włącz oba urządzenia. W przypadku dalszych niepowodzeń skontaktuj się z producentem telefonu lub telewizora. 

Gdy kłopot stanowi niestabilne łącze, rozważ usługę internetu światłowodowego od T-Mobile. Oferta najlepszego internetu Magenta Dom pomoże wyeliminować problem z siecią.