Poradnik dla użytkownika

Co to jest streaming?

Streaming to technologia, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki konsumujemy treści multimedialne, umożliwiając oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy uczestniczenie w wydarzeniach na żywo, bezpośrednio przez internet. Jak dokładnie funkcjonuje, jakie są jej zalety i jak wpłynęła na media oraz rozrywkę? Odpowiedzi na te pytania i wiele cennych informacji znajdziesz w naszym artykule. 

Czym jest streaming? 

Pojęcie streamingu zdobywa coraz większą popularność. Na pewno spotkałeś się z nim, gdy korzystałeś z platform typu Netflix, HBO, Spotify czy Apple Music. Ale czym dokładnie jest streaming? My go definiujemy jako technologię przesyłania danych w postaci strumienia, który jest odtwarzany w czasie rzeczywistym. 

Gdy pobierasz dane, najpierw zapisują się one na Twoim urządzeniu, a potem je odtwarzasz. W przypadku streamingu natomiast dane są odtwarzane na bieżąco, w miarę ich przesyłania. Dzięki temu możemy cieszyć się treściami niemal od razu, bez konieczności czekania na całość. 

Sprawdź: Internet LTE czy 5G – jaki wybrać? 

Jak działa streaming? 

Działanie streamingu obrazują poniższe definicje: 
 
 • MPEG-DASH – adaptacyjny protokół streamingowy udostępniający wysoką jakość odtwarzania w zmiennych warunkach sieciowych. Ustala najbardziej odpowiedni strumień wideo dla Twojego połączenia, pozwalając na płynne odtwarzanie materiału bez przerw. 
 • HLS – inaczej HTTP Live Streaming, technologia stworzona przez Apple. Działa ona na zasadzie dzielenia plików multimedialnych na mniejsze segmenty i przesyłania ich jako listy odtwarzania. Dzięki temu, jeśli Twoje połączenie sieciowe się pogorszy, system sam dostosuje jakość strumienia do aktualnych możliwości. 
 • RTMP – Real-Time Messaging Protocol, technologia pierwotnie opracowana przez Macromedia, a następnie przejęta przez Adobe. Umożliwia przesyłanie strumieni audio, wideo i danych pomiędzy serwerem a odtwarzaczem w czasie rzeczywistym. Jest często wykorzystywana w serwisach oferujących transmisje na żywo. 

Era streamingu 

Główne zastosowania streamingu: 
 
 • wideo – dzięki usługom takim jak Netflix czy Amazon Prime mamy dostęp do tysięcy filmów i seriali na żądanie; 
 • audio – platformy w stylu Spotify czy Apple Music rewolucjonizują sposób, w jaki słuchamy muzyki, dając dostęp do milionów utworów; 
 • gry – usługi typu NVIDIA GeForce Now pozwalają na granie w najnowsze tytuły bez konieczności posiadania mocnego sprzętu; 
 • wideokonferencje – narzędzia obejmujące Zoom czy Microsoft Teams umożliwiają spotkania biznesowe, edukacyjne czy rodzinne bez potrzeby fizycznego spotkania. 
 • rozwój internetu szerokopasmowego – wysokie prędkości połączeń pozwoliły na płynne strumieniowanie treści w wysokiej rozdzielczości; 
 • ograniczenia tradycyjnych usług medialnych – związane z niewielkim wyborem, niewygodnymi godzinami emisji i wysokimi opłatami; 
 • upowszechnienie urządzeń mobilnych – smartfony i tablety stały się nieodłącznym elementem życia każdego z nas, dając możliwość korzystania z treści w praktycznie każdym miejscu na Ziemi. 

Wpływ streamingu na kulturę: 
 
 • powstawanie nowych form – seriale internetowe, podcasty czy streamy na żywo stają się coraz bardziej popularne, wpływając na kształt kultury internetowej; 
 • szeroki dostęp do treści – możesz teraz korzystać z filmów, muzyki czy sztuk z różnych zakątków świata, kiedy tylko masz na to ochotę; 
 • zmiana sposobu interakcji – tworzenie własnych playlist, komentowanie czy dzielenie się z innymi staje się równie ważne co samo konsumowanie treści. 

Streaming zrewolucjonizował sposób, w jaki postrzegasz kulturę. Dzięki niemu nie jesteś już ograniczony do treści lokalnych i możesz czerpać z bogactwa kulturowego całego świata. 

Zobacz również: Ile GB internetu do domu potrzebujesz na miesiąc?