Poradnik dla domu

Jaka jest prędkość internetu przez Wi-Fi? Jakie ma znaczenie?

Przybliżymy Ci zagadnienia związane z szybkością połączenia bezprzewodowego. Dowiesz się, jak wpływa ona na Twoje doświadczenia online, od przeglądania stron po oglądanie filmów. Przeczytasz o czynnikach, które mogą wpływać na jakość i stabilność sygnału Wi-Fi. Poznasz przydatne wskazówki dotyczące optymalizacji ustawień routera, wyboru odpowiednich pasm i kanałów oraz eliminowania zakłóceń. 

Co wpływa na szybkość Wi-Fi? 


Szybkość połączenia Wi-Fi zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich masz bezpośredni wpływ, dlatego dowiedz się, co zrobić, by cieszyć się najszybszym możliwym połączeniem z internetem. 

Jeśli zależy Ci na szybkim połączeniu, zwróć uwagę na: 
 
  1. Odległość między urządzeniem a punktem dostępu – prędkość może być niższa, gdy sprzęt znajduje się na innym piętrze lub za ścianą. 
  2. Liczbę urządzeń podłączonych do sieci – im więcej urządzeń podłączonych do jednej sieci, tym gorsze parametry szybkości Wi-Fi. 
  3. Położenie routera – upewnij się, że router znajduje się w odpowiednim miejscu, niczym nieskrępowany. 

Pamiętaj, że im większą prędkością pobierania i wysyłania danych dysponujesz, tym szybciej możesz przeglądać swoje ulubione strony, pobierać pliki i uczestniczyć w transmisjach czy grach online – z wysoką jakością obrazu i dźwięku. 

Dla przykładu – jeśli chcesz oglądać filmy na YouTube w jakości HD, będziesz potrzebować łącza na poziomie minimum 5 MB/s. Z kolei seans filmów w jakości 4K wymaga od Ciebie już 20 MB/s. 

W przypadku najpopularniejszych platform streamingowych, jak Netflix czy HBO Max, jakość Ultra HD osiągniesz dopiero przy prędkości 15–25 MB/s. 

Dowiedz się więcej o tym, jak działa internet w technologii światłowodowej >> 

Jak sprawdzić prędkość Wi-Fi? 


Dowiedz się, jaka jest prędkość Twojej sieci Wi-Fi, korzystając z jednej z usług dostępnych w sieci – jak np. Speedtest, Fast.com czy Ookla Speedtest. 

Pamiętaj, że przed testem powinieneś: wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle i oprogramowania wirusowe, zamknąć zakładki w przeglądarce, zakończyć pobieranie plików i odłączyć wszystkie urządzenia mobilne, które korzystają z tej sieci. 

Wyniki testów mogą się różnić w zależności od wielu czynników – takich jak obciążenie sieci, odległość od routera Wi-Fi czy jakość połączenia internetowego. Dla uwiarygodnienia wyników przeprowadź kilka testów w różnych momentach i w różnych miejscach. 

Po zakończonym teście zwróć uwagę na parametry typu upload (wysyłanie danych), download (pobieranie danych) i ping (czas wysłania przez serwer odpowiedzi na zapytanie). 

Jak zwiększyć szybkość Wi-Fi w telefonie czy na komputerze? 


Jeśli chcesz zwiększyć szybkość Wi-Fi w swoich urządzeniach, możesz wykonać kilka prostych kroków: 
 
  1. Zresetuj ustawienia Wi-Fi. 
  2. Uruchom ponownie router. 
  3. Wyczyść pamięć telefonu, komputera i przeglądarki. 
  4. Zaktualizuj system lub przeglądarkę internetową. 
  5. Wyłącz i włącz ponownie urządzenie. 
  6. Wzmocnij sygnał Wi-Fi poprzez zakup odpowiedniego wzmacniacza. 

Powyższe kroki zawiodły? Nie martw się! Możesz jeszcze wypróbować inne sposoby, jak między innymi: ustawienie routera w otwartej przestrzeni, użycie Wi-Fi 6 (najnowszej technologii), dodanie nowych punktów dostępu czy ograniczenie liczby urządzeń korzystających z sieci. 

Jak zwiększyć prędkość Wi-Fi - 5 pomysłów - infografika 

Czytaj więcej o tym, jak zewnętrzna antena może pomóc Ci wzmocnić sygnał internetowy >> 

Pamiętaj, że największy komfort i swobodę zapewni Ci korzystanie z szybkiej sieci – jak LTE czy 5G od T-Mobile. Oba te rodzaje sieci działają w oparciu o różne technologie przesyłania danych – i oba mają swoje unikalne zalety. 

Sieci LTE oferują wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych w porównaniu do starszych technologii (jak np. 3G). Charakteryzują się niską latencją, czyli czasem opóźnienia w transmisji danych, dzięki której możesz prowadzić bez opóźnień rozmowy wideo, grać online czy zdalnie sterować urządzeniem. Ponadto LTE to większa pojemność, która oznacza dla Ciebie możliwość obsługi większej liczby urządzeń w jednym obszarze. 

Sieci 5G to jeszcze wyższa prędkość pobierania i wysyłania danych niż LTE. Oferują prędkości nawet kilka razy szybsze, dzięki którym możesz błyskawicznie pobierać duże pliki czy strumieniować wideo w jakości 4K i 8K. Ten rodzaj sieci to ultraniski czas odpowiedzi – interakcje są jeszcze szybsze. Dodatkowo sieci 5G charakteryzują się wyższą pojemnością i przepustowością oraz niską konsumpcją energii, co dla Ciebie oznacza wyższą żywotność baterii w urządzeniu.