NIE CZEKAMY
NA PRZYSZŁOŚĆ
JUŻ DZIŚ TWORZYMY
JĄ DLA CIEBIE

NIE CZEKAMY NA PRZYSZŁOŚĆ
JUŻ DZIŚ TWORZYMY JĄ DLA CIEBIE

5G

TECHNOLOGIA 5G – NOWY ROZDZIAŁ W HISTORII

5G jest nowym standardem komunikacji mobilnej, który w pierwszej kolejności uzupełni, a następnie zastąpi istniejące standardy oparte o 2G, 3G i 4G, z jednej strony oferując wszystkie dotychczasowe zastosowania a z drugiej dostarczając wiele parametrów nieosiągalnych w dzisiejszych sieciach. Tym samym ogromnie zwiększy się liczba możliwości zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i dla całej gospodarki.

5G najczęściej kojarzone jest wyłącznie z ogromnymi prędkościami i rzeczywiście zapewni je dzięki technologii eMBB (enhanced Mobile Broadband). Zaoferuje przy tym znacznie większą pojemność i stabilność usług.

Największe zalety 5G wynikają jednak z możliwości komunikowania ze sobą wielu urządzeń na raz i z niskich opóźnień w przesyłaniu danych, nieosiągalnych dzisiaj. Przyniesie to zastosowanie w wielu obszarach wpływających na polepszenie standardu i komfortu życia ludzi oraz w gospodarce.

Według firmy analitycznej IHS Markit w 2025 roku do sieci podłączonych będzie 74,5 mld urządzeń, zaś zdaniem analityków z IDC może to być nawet 80 mld lub więcej. Wszystkie je trzeba będzie połączyć za pomocą superszybkiego internetu. Dzięki 5G podążamy w kierunku nowej jakości, w której znikną dzisiejsze ograniczenia komunikacyjne – opóźnienia w przesyłaniu danych, słaba przepustowość łącz i kłopoty ze stabilnością połączenia.

Rzeczywistość piątej generacji jest coraz bliżej: odmieni się oblicze przemysłu, biznesu, ale i codziennego życia. Rzeczywistością staną się inteligentne miasta, operacje lekarskie na odległość, autonomiczne auta, robotyzacja, ale i setki tysięcy nowych miejsc pracy. T-Mobile jest częścią tych zmian uruchamiając w centrum Warszawy pierwszą polską sieć 5G.

ZOBACZ PRZYSZŁOŚĆ Z 5G

MEDIA O 5G

PAP

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji), czyli nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Money.pl

5G to sieć mobilna o niespotykanych dotychczas parametrach, praktycznie z zerowymi opóźnieniami. Dla mnie albo dla pana nie będzie przełomem bezpośrednio, dlatego że nie jesteśmy w stanie wyczuć opóźnienia na poziomie jednej milisekundy - Wanda Buk, Wiceminister cyfryzacji.

Polskie Radio

Bez szybkiego zbudowania sieci 5G polska gospodarka pozostanie daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Azją, a także większością krajów Unii Europejskiej - Jerzy Kwieciński, Minister inwestycji i rozwoju

WNP.pl

Najbardziej skorzysta na tym przemysł motoryzacyjny. Już teraz część naszych fabryk takie możliwości w wykorzystaniu 5G widzi. Tak naprawdę to może być każdy zakład, który ma zautomatyzowaną produkcję na wysokim poziomie – Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji

Rpkom.pl

T-Mobile Polska szykuje się do testów. Zarezerwował pasmo pod kątem testów 5G w dwóch dużych miastach: w Warszawie i Katowicach, oraz w Kazimierzu Dolnym, gdzie we współpracy z lokalnymi władzami chce zbudować modelowe smart city.

Świat Nauki, nr 11 01/11/2018

Sieć 5G jest jednak niczym rozpędzony pociąg, którego już nie da się zatrzymać. Wypijmy za wszystkich pracujących w pocie czoła inżynierów i za fale milimetrowe. Będziemy kiedyś opowiadać wnukom o czasach, w których klipy na YouTubie zatrzymywały się, doprowadzając nas do szału, a samochody mogły się porozumiewać tylko za pomocą klaksonów.

Rzeczpospolita Nr 282 (11222) 04/12/2018

Novum są szacunki co do tego, jakie korzyści sieci 5G przyniosą polskiej gospodarce. Wyliczono je w skali roku na około 8 mld zł: 3,36 mld zł z tytułu wzrostu wartości dodanej przemysłu, 4 mld zł to korzyści w branzy transportu samochodowego, wynikające z zastosowania autonomicznych samochodów, 0,56 mld zł ma dać powszechne zastosowanie inteligentnych liczników i 150 mln zł w służbie zdrowia.

WCZYTAJ WIĘCEJ

© 2018 T-Mobile Polska S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.

#5G_LAB to multimedialne centrum T-Mobile, w którym wszyscy zainteresowani mogą dowiedzieć się, jak będzie wyglądała przyszłość, w której nauczymy się wykorzystywać w pełni możliwości sieci piątej generacji. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz 3D mapping, lab pozwana nam poczuć się częścią świata przyszłości i na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób 5G już niedługo zmieni nasze życie. Co ważne, część instalacji nie opiera się tylko i wyłącznie na symulacji, ale wykorzystuje realne rozwiązania, opracowane przez startupy rozwijające się we współpracy z akceleratorem T-Mobile hub:raum.

Atrakcje dostępne w #5G_LAB to:

  • Magic 5G – dzięki technologii VR, pozwalająca zobaczyć, jak sieć nowej generacji odmieni rolnictwo, przemysł i pomoże nam dbać o zdrowie.
  • O-latency – symulacja pokazująca różnice w opóźnieniach i niezawodności między sieciami obecnych generacji oraz 5G.
  • Mapa 3D – instalacja edukacyjna prezentująca najważniejsze elementy działania sieci piątej generacji.
  • Sport w VR – pozwalająca poczuć przedsmak transmisji sportowej w VR, podczas której naprawdę znajdziemy się w centrum rozgrywki.
  • 5G Smart City – pozwalająca zwiedzającym zarządzać inteligentnym miastem, poznać technologie je tworzące, oraz przekonać się, czy potrafilibyśmy poradzić sobie z rozwiązaniem sytuacji kryzysowej w mieście.
  • Życie z Augumented Reality – instalacja oparta na algorytm SLAM, stworzony przez polski startup przy współpracy z T-Mobile, który umożliwia bardzo precyzyjne pozycjonowanie urządzenia i użytkownika w przestrzeni. Instalacja ta pokazuje, w jaki sposób 5G może ułatwić nam zarówno codzienne życie, dostarczając nam najważniejsze dla nas informacje oraz pomoże wykonać nawet najtrudniejszą pracę bez długotrwałego treningu.

#5G_Lab usytuowany jest na Placu Defilad, od strony Alej Jerozolimskich. Otwarty jest 7 dni w tygodniu, od 7 do 31 grudnia, w godzinach 10:00 – 18:00. Wstęp do centrum jest bezpłatny.

#5G_LAB warto odwiedzić także poza godzinami jego działania, żeby zobaczyć pokazy świetlnych wizualizacji, wyświetlane po zmroku na jego elewacji.

5G w służbie zdrowiu. Medycyna w nowej odsłonie

Dzięki technologii 5G w błyskawicznym tempie rozwinie się telemedycyna. Problemem przestaną być i odległości, i prędkości, i. Jedną z kilku kluczowych usług, jakie zapewni wielowarstwowa sieć nowej generacji, będzie tzw. low latency, czyli sieć niskich, stałych opóźnień. Będzie ona przeznaczona do obsługi infrastruktury krytycznej, np. bankowości, zarządzania nowoczesnymi fabrykami, administracji publicznej czy służby zdrowia. Low latency to opóźnienia nawet poniżej zaledwie 1 milisekundy. Obecnie za doskonały uważa się wynik ponad dwudziestokrotnie wyższy!

Już ponad półtora roku temu Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska, podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie pokazywał robot, który odwzorowuje ludzkie ruchy w czasie rzeczywistym. Operator wykonywał wówczas ruchy dłonią obleczoną w rękawicę ze specjalnymi czujnikami, a maszyna natychmiast je powtarzała. Dziś, dzięki 5G, czas na wyjście z fazy prototypu.

Już za kilka lat, dzięki doskonałej jakości połączeń internetowych i możliwości sterowania maszynami na odległość w czasie rzeczywistym, 5G pozwoli otworzyć nowy rozdział w historii medycyny. Przeprowadzanie na odległość operacji lekarskich może być punktem zwrotnym w postępie cywilizacyjnym. Dzięki 5G będzie to możliwe. Przebywający np. w Stanach Zjednoczonych przed komputerem lekarz będzie w stanie sterować robotem, który przeprowadzi operację na pacjencie przebywającym np. w Europie. Dzięki stałym, bardzo niskim opóźnieniom, nie będzie istniało ryzyko, że dane dotrą o milisekundę za późno, lub robot będzie reagował z różnym opóźnieniem ma ruchy polecenia lekarza. Możliwe będzie np. stałe monitorowanie parametrów życiowych u wymagających tego pacjentów i uzyskiwanie dzięki temu błyskawicznych powiadomień o nagłym pogorszeniu stanu ich zdrowia.

Transport medyczny przestanie kojarzyć się z wyścigiem z czasem. Krew do transfuzji lub organy do przeszczepu przetransportują drony, niewrażliwe na korki i niespodziewane sytuacje.

Nieprawdopodobne? To zaledwie początek z wielu zmian, jakie czekają medycynę przyszłości…

5G w rolnictwie – zdrowe produkty to nowa norma

Nowa technologia 5G i internet rzeczy mogą znacznie przyspieszyć i usprawnić wiele procesów w produkcji rolnej. Czujniki badające wilgotność gleby, nasłonecznienie roślin i inne czynniki zewnętrzne prześlą dane do aplikacji, która według określonych wzorów wyliczy, czy uprawy należy podlać, dodać witamin, czy po prostu zostawić naturze. Precyzyjnie może także zostać zaznaczony obszar na którym pojawią się szkodniki albo choroby. W ten sposób nie tylko zmniejszone zostaną straty w produkcji, ale np. w istotny sposób zostanie ograniczone użycie pestycydów i innych szkodliwych substancji.

Maszyny rolnicze uruchamiane będą nie „z przyzwyczajenia”, ale wtedy, gdy wskażą na taką konieczność odczyty z przesyłanych przez czujniki danych. Dzięki - ponownie – precyzyjnym informacjom i zużyją tylko tyle wody i paliwa, ile będzie potrzeba, by przejechać wyznaczony obszar. Największe uprawy będą monitorowane i obsługiwane przez drony – daleko skuteczniejsze od tradycyjnych dziś metod pracy.

Nieskończone przykłady zastosowań w produkcji i uprawie uzupełniają implementacje w dla potrzeb transportu żywności, jej przetwórstwa i przechowywania. Tu internet rzeczy i 5G będą równie ważne ponieważ zapewnią kontrolę jakości na każdym etapie .

Według firmy badawczej Beecham research („Towards Smart Farming Report”), do 2050 roku internet rzeczy i 5G mogą pomóc zwiększyć produkcję w rolnictwie o 70 proc. I tym samym przeciwdziałać dzisiejszym problemom rolnictwa, czyli wyżowi demograficznemu i wykupowi gruntów przez przemysł i deweloperów. Automatyzacja i robotyzacja w rolnictwie to krok w kierunku pokonania dzisiejszych problemów dla tej gałęzi gospodarki.

Czwarta rewolucja przemysłowa. Jak sieć 5G zmieni gospodarkę

Setki miliardów urządzeń podłączonych do sieci będzie w dużym stopniu napędzało gospodarkę. Nie tylko smart cities, smart homes, publiczne usługi i administrację, a także biznes zyska dzięki wprowadzeniu nowej technologii 5G.

To nie tylko automatyzacja procesów produkcyjnych i ich bardziej precyzyjne i długofalowe programowanie. Stosowane na szeroką skalę inteligentne czujniki pozwolą zachować najwyższą jakość towarów, a robotyzacja rozwiąże problem najbardziej niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi zajęć. Powstaną nowe zawody – m.in. w obsłudze wszystkich maszyn.

Superszybki internet to także większa precyzyjność i krótszy czas realizacji wszelkich zleceń. Od produkcji podzespołów do samochodu w fabryce, po realizację choćby zakupów w e-sklepach. Precyzyjne sterowanie popytem i podażą, Inteligentne fabryki stanowić będą bowiem tylko jeden z elementów większych sieci, skupiających producentów, dostawców, usługodawców i odbiorców. Niezbędne będą do tego chmury obliczeniowe, rozwiązania big data czy stosowany na szeroką skalę internet rzeczy.

Stworzenie Jednolitego Rynku Cyfrowego w całej Unii – której fundamentem jest 5G – doprowadzi do jeszcze szerszego otwarcia granic szczególnie dla biznesu. Dziś wciąż wszyscy są równi w wyścigu o to, kto najbardziej skorzysta z przełomu technologicznego. Ale ci, którzy zaczną wdrażać sieć 5G najszybciej, osiągną naturalną przewagę i skupią na sobie wzrok także biznesu. Będzie on lgnął tam, gdzie 5G i internet rzeczy to norma.

A jest o co rywalizować, bo - według wyliczeń unijnych urzędników - rozwój sieci 5G ma w przyszłości przynosić gospodarce Starego Kontynentu nawet 415 mld euro rocznie.

Wbrew pojawiającym się niekiedy plotkom, sieć 5G i internet rzeczy nie zabiorą ludziom pracy. Przeciwnie – pozwolą ludziom sprawić ją bardziej efektywną. Powstaną zupełnie nowe zawody i usługi. Dzięki wsparciu jakie zaoferuje np. rozszerzona rzeczywistość łatwiej będzie uczyć się i wykonywać nowe zawody co oznacza większą łatwość w wyborze pracy. Dzięki popularyzacji pracy zdalnej nie tylko zmieni się model życia wielu osób, ale też dla ogromnej liczby pracowników otworzą się możliwości podejmowania pracy w innych regionach kraju a nawet świata bez potrzeby przeprowadzki.