Wykonaj Speed Test swojego łącza internetowego

Przeprowadź test łącza internetowego, aby sprawdzić czy Twoja sieć ma odpowiednią prędkość!

T-Mobile numerem 1

Według SpeedTest.pl szósty rok z rzędu zwyciężamy w kategorii Internetu mobilnego.

W rankingach rocznych SpeedTest.pl w latach 2017-2022 T-Mobile Polska S.A. zwyciężył 6. rok z rzędu w kategorii Internetu mobilnego w ramach połączeń 3G, 4G i 5G.

Zasady przeprowadzania testów oraz wyniki rankingów rocznych na www.speedtest.pl. W testach zostały wykorzystane urządzenia mobilne/końcowe z systemem Android lub iOS takie jak smartfony i tablety.

Dlaczego warto wykonać test prędkości internetu?

Jeśli prędkość łącza internetowego jest za niska, skutkiem może być wolne wczytywanie się stron internetowych czy pobieranie plików, niemożność streamowania filmów i seriali w wysokiej jakości albo zawieszanie się połączenia. Wolny internet to również problemy w korzystaniu z domowej sieci przez kilku użytkowników jednocześnie.

Jak prawidłowo wykonać pomiar prędkości internetu, aby otrzymać najbardziej wiarygodny wynik?

Aby otrzymać najbardziej wiarygodne wyniki, test szybkości internetu najlepiej wykonać za pomocą połączenia kablowego pomiędzy komputerem a routerem. Dzięki czemu uzyskasz pozbawione zakłóceń wyniki – wykorzystanie Wi-Fi czy USB może być ograniczone limitem transferu danych. Test przeprowadź za pomocą najnowszej wersji przeglądarki, a jeśli korzystasz z laptopa, podłącz go do zasilacza. Przed rozpoczęciem pomiarów sprawdź, czy wyłączyłeś wszystkie aplikacje, które łączą się z siecią, oraz anulowałeś uruchomione aktualizacje. Pamiętaj, aby w trakcie testu inne urządzenia działające w Twoim domu nie korzystały z Internetu, a komputer nie był zawirusowany. 

Jak zwiększyć szybkość łącza internetowego?

Prędkość internetu możesz zwiększyć przez ponowną konfigurację routera (zrobisz to z poziomu panelu administracyjnego urządzenia) bądź wyposażenie go w dodatkowe anteny. Jeśli sygnał jest zbyt słaby ze względu na zakłócenia, wynikające na przykład z obudowania routera, możesz przenieść sprzęt i ustawić wyżej niż dotychczas. Spróbuj również usunąć wirusy z komputera, przeprowadź aktualizację sterowników karty sieciowej czy systemu operacyjnego albo kup wzmacniacz sygnału. Jeśli mimo takich działań łącze nadal będzie wolne, pomyśl o zmianie sieci na przykład na superszybki internet światłowodowy od T-Mobile. 

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy?

Dostęp do internetu

Speed Test – najczęściej zadawane pytania

  • Aby uruchomić test łącza, wystarczy wcisnąć „start” – po około minucie otrzymasz wyniki. Gdy test wykaże za niską prędkość, warto odłączyć kabel od routera na kilkanaście sekund i powtórzyć pomiar. W sytuacji, gdy szybkość internetu nie jest zgodna z zakupionym przez Ciebie planem taryfowym, skontaktuj się ze swoim dostawcą.

  • Po skończonym teście otrzymasz wyniki dotyczące prędkości pobierania (download) oraz wysyłania (upload) danych internetowych – parametry te są podawane w MB/s. Ponadto sprawdzisz, jaki jest ping, czyli czas reakcji pomiędzy wysłaniem zapytania do serwera a otrzymaniem odpowiedzi. Jeśli jest zbyt wysoki, a więc przekracza 100 ms (milisekund), oznacza, że występują lagi, czyli opóźnienia w transmisji danych. Ich skutkiem są przerwy i zakłócenia na przykład podczas oglądania filmów online czy korzystania z gier sieciowych. Test łącza internetowego pozwoli Ci również zweryfikować jitter, który wskazuje, w jakim czasie zmienia się ping. Parametr ten powinien mieć jak najniższą wartość.

  • Speed Test za pomocą 5-stopniowej skali ocenia szybkość przeglądania sieci, oglądania filmów w niskiej (LQ) i wysokiej jakości (HQ), realizacji połączeń przez komunikatory typu Skype czy WhatsApp oraz grania w rozgrywki sieciowe. Im więcej zielonych kresek przy każdej kategorii, tym szybsze masz połączenie.

  • Szybkość Internetu zależy od wybranego przez Ciebie planu taryfowego, a także czynników technologicznych, czyli rodzaju połączenia (najszybszy i najbardziej stabilny jest internet światłowodowy) i liczby użytkowników korzystających z danego routera, a także, w przypadku sieci mobilnych, odległości od nadajnika czy pogody. Duże znaczenie mają również czynniki sprzętowe – najlepiej korzystać z routera umożliwiającego obsługę nowoczesnych standardów Wi-Fi 5 bądź Wi-Fi 6.