Poradnik dla domu

Wszystko, co musisz wiedzieć o zarządzaniu hasłami

Czy zdarza Ci się zapomnieć hasła do swojego konta lub czujesz, że trudno utrzymać bezpieczeństwo swoich haseł? W naszym artykule odkryjemy skuteczne strategie i narzędzia, które pomogą Ci w zarządzaniu hasłami i utrzymaniu ich bezpieczeństwa. Dowiesz się, dlaczego silne hasła są kluczowe dla ochrony Twoich danych, a także jakie metody można zastosować, aby je generować i przechowywać. Poznaj najnowsze praktyki w zakresie zarządzania hasłami oraz skorzystaj z naszych wskazówek i porad, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo online. 

Czym jest i na czym polega zarządzanie hasłami? 

Zarządzanie hasłami to proces tworzenia, przechowywania i aktualizowania haseł. W świecie cyfrowym, gdzie codziennie logujemy się na różne konta, silne i unikatowe hasła są kluczem do bezpieczeństwa. Używanie tych samych w każdym serwisie zwiększa ryzyko kradzieży danych. W pracy chroni to wrażliwe informacje firmy. W życiu prywatnym zabezpiecza przed kradzieżą tożsamości. Zapomnienie hasła może być frustrujące, stąd popularne stały się menedżery haseł (np. Dashlane). Narzędzia te generują i przechowują silne dane dostępowe. 

Dlaczego zarządzanie dostępami jest tak ważne? 

Zarządzanie dostępami to klucz do bezpieczeństwa Twojego cyfrowego środowiska. Wyobraź sobie, że Twoje hasło to klucz do domu. Jeśli klucz jest łatwy do skopiowania lub zgubienia, złodziej ma prosty dostęp do Twojego mieszkania. Podobnie jest w cyfrowym świecie: słabe hasło to otwarte drzwi dla hakerów. 

Złamane hasła są główną przyczyną incydentów związanych z bezpieczeństwem danych. Według raportów aż 81% włamań na konta użytkowników wynika z wykorzystania słabych lub skradzionych haseł. Co gorsza, od momentu włamania do jego wykrycia mija średnio 206 dni, co daje intruzom wystarczająco dużo czasu na wyrządzenie szkód. 

Dodatkowo badania wskazują, że rośnie liczba ataków typu phishing, które mają na celu wyłudzenie od ofiary hasła. Aż 32% firm na świecie doświadczyło takiego ataku w ciągu ostatniego roku. 

Wybierz najlepszy internet dla firm od T-Mobile i czuj się bezpiecznie. Zadbaj o spokój swoich klientów i pracowników. Skorzystaj z aktualnej ofert dla przedsiębiorców. 

Osoba przegląda zdjęcia w swoim smartfonie.

Zarządzanie dostępami i korzystanie z silnych haseł to tzw. pierwsza linia obrony przed cyberprzestępczością. Dbając o nie, chronisz nie tylko swoje dane, ale też własną reputację i prywatność. 

Polecana lektura: Kradzież tożsamości w Internecie – jak się przed tym chronić? 

Jak tworzyć silne hasła? 

Wskazówki dotyczące tworzenia silnych haseł: 
 • Używaj co najmniej 12 znaków. Im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać. 
 • Mieszaj różne rodzaje znaków. Łącz duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. „!”, „#” czy „&”). 
 • Unikaj słownikowych haseł. Hakerzy używają specjalnych programów, które testują wszystkie słowa ze słownika. 
 • Nie korzystaj z łatwych do odgadnięcia informacji, takich jak daty urodzenia lub imiona dzieci czy zwierząt domowych. 
 • Używaj fraz i akronimów, które są znane tylko Tobie. Na przykład: „Mój pies Max lubi biegać w parku!” może stać się „MpMlbwp!”. 
 • Różnorodność to klucz. Używaj różnych haseł dla różnych kont. 
 • Sprawdzaj siłę danych dostępowych. Narzędzia online, które ocenią, jak mocne jest Twoje hasło, to m.in. LastPass, 1Password, Kaspersky. 
 • Unikaj powtarzania starych haseł. Nie zmieniaj danych dostępowych na wcześniejsze – lepiej stwórz całkowicie nowe. 
 • Nie zapisuj haseł w widocznych miejscach. Karteczka z hasłem przyklejona do monitora to zły pomysł (np. w przypadku włamania do siedziby Twojej firmy). 
 • Rozważ użycie menedżera haseł. To narzędzia, które generują, przechowują i wypełniają automatycznie dane dostępowe do wskazanych stron. 

Narzędzia do zarządzania hasłami 

Przedstawiamy najlepsze narzędzia do zarządzania hasłami i ich funkcjonalności: 

LastPass 

Dzięki LastPass automatycznie wypełnisz formularze, stworzysz trudne do złamania hasła i podzielisz się nimi z zaufanymi osobami. Masz też dodatkową ochronę dzięki wielopoziomowemu uwierzytelnianiu. 

1Password 

Z 1Password bez problemu przechowasz nie tylko hasła, ale też ważne dokumenty czy dane kart kredytowych. Tryb podróży pozwoli Ci ukryć pewne dane przed kontrolą graniczną. Dodatkowo masz możliwość tworzenia sejfów rodzinnych, by dzielić się hasłami z najbliższymi. 

Dashlane 

Dashlane samodzielnie zaktualizuje Twoje stare hasła, poinformuje Cię o potencjalnych naruszeniach bezpieczeństwa, a także zapewni Ci dodatkową ochronę dzięki wbudowanemu VPN (HotSpotShield). 

Bitwarden 

Bitwarden to menedżer o otwartym źródle (open source), co stanowi gwarancję transparentności. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany, możesz go nawet hostować samodzielnie. Pomaga w organizacji haseł poprzez kolekcje i organizacje. 

KeePass 

Kolejne narzędzie o otwartym źródle, które pozwoli Ci przechowywać hasła lokalnie, bez konieczności korzystania z chmury. Do KeePass możesz dobierać wtyczki, które dostosują program do Twoich potrzeb. 

Jak bezpiecznie przechowywać hasła? 

Bezpieczne przechowywanie haseł to podstawa Twojego cyfrowego bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki: 

Przechowywanie haseł w formie fizycznej: 
 • Używaj notatnika lub specjalnej książki do haseł. Nie zapisuj haseł na luźnych kartkach, które łatwo zgubić lub przejąć (np. w przypadku włamania do domu lub firmy). 
 • Przechowuj notatnik w bezpiecznym miejscu, np. w zamkniętej szufladzie czy sejfie. 
 • Nie opisuj dokładnie, do jakiego serwisu czy konta odnosi się dane hasło. Możesz używać skrótów myślowych, które zrozumiesz tylko Ty. 
 • Regularnie sprawdzaj i aktualizuj zapisane hasła, usuwając te nieaktualne. 

Przechowywanie haseł w formie cyfrowej: 
 • Unikaj zapisywania haseł w plikach tekstowych na komputerze lub w chmurze bez odpowiedniego szyfrowania. 
 • Używaj dwuetapowej weryfikacji, gdziekolwiek to możliwe. Dodatkowy kod z SMS-a czy aplikacji autoryzacyjnej znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. 
 • Nie wysyłaj haseł mailem ani nie udostępniaj ich przez komunikatory. Jeśli musisz podzielić się hasłem, użyj specjalnych serwisów do jednorazowego udostępniania informacji lub zaszyfruj wiadomość. 

Monitorowanie i aktualizacja haseł: 
 • Regularnie zmieniaj hasła. Choć nie musisz robić tego każdego miesiąca, aktualizuj hasła co jakiś czas (zwłaszcza do ważnych kont – w tym bankowych). 
 • Bądź na bieżąco z informacjami o wyciekach danych. Istnieją serwisy informujące, czy Twoje dane pojawiły się w jakimś wycieku. Jednym z nich jest „Have I Been Pwned”. 
 • Jeśli dowiesz się o wycieku, w którym mogły znaleźć się Twoje dane, niezwłocznie zmień hasło do danego serwisu. 

Skorzystaj z oferty T-Mobile – sprawdzonego dostawcy internetu! Jesteśmy jedną z najbezpieczniejszych sieci w Polsce, gwarantującą ponadprzeciętne bezpieczeństwo w internecie.