Poradnik dla domu

Światłowód jednomodowy a wielomodowy – jak rozpoznać rodzaj?

Hasła „internet jednomodowy” i „internet wielomodowy” nie muszą być zagadką! W naszym artykule wyjaśniamy, czym są, jakie są między nimi różnice, jak je rozpoznać i gdzie są wykorzystywane. W przyjazny i klarowny sposób wzbogacisz swoją wiedzę na temat światłowodu! W naszym poradniku znajdziesz również najlepsze oferty na internet od T-Mobile. Koniecznie poznaj szczegóły! 

Internet w technologii światłowodowej – co to jest? 

Technologia światłowodowa to jedna z najnowocześniejszych metod przesyłania danych. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, wykorzystuje sygnały świetlne zamiast fal elektromagnetycznych. Światłowód składa się z cienkiego, szklanego lub plastikowego rdzenia, za pomocą którego przesyłane są sygnały świetlne. Całość jest chroniona przez oplot ze szklanych włókien lub innych materiałów. 

W przeciwieństwie do innych technologii, światłowód charakteryzuje się wysoką przepustowością, szybkością i niezawodnością. Sygnały świetlne przemieszczają się w światłowodzie bez strat, dzięki czemu przesyłanie danych jest bardziej stabilne i wydajne. Dodatkowo, światłowód jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, co zwiększa jego niezawodność. 

Sprawdź czym dokładnie jest światłowód, jak działa i jak jest zbudowany >> 

 

Światłowód jednomodowy i wielomodowy – czym się od siebie różnią? 

 

Światłowody dzielimy na dwa rodzaje: jednomodowe i wielomodowe. Liczba modów określa liczbę wiązek światła, które mogą przemieszczać się wewnątrz kabla światłowodowego, stąd różnią się one przede wszystkim sposobem transmisji światła. Światłowód jednomodowy przesyła tylko jedną wiązkę światła, która biegnie prosto i równolegle po osi włókna. W przypadku światłowodu wielomodowego, równocześnie przesyłane są różne wiązki światła, które odbijają się od ścianek włókna pod różnymi kątami. 
 

Światłowody jednomodowe charakteryzują się wyższą jakością przesyłu i niższymi stratami. Średnica włókna jednomodowego wynosi zwykle 9-10 mikronów, co oznacza, że przez jedno włókno może przepływać tylko jedna wiązka światła.
 

Natomiast w przypadku światłowodów wielomodowych, średnica włókna wynosi zazwyczaj 50 lub 62,5 mikronów. Dzięki temu przez jedno włókno może przepłynąć wiele wiązek światła o takiej samej długości fali. Takie przesyłanie modów powoduje zjawisko zwane dyspersją modową, które polega na rozmyciu sygnału. Jest to spowodowane różnymi kątami odbicia wiązek od granicy rdzenia. W rezultacie zjawiska dyspersji modowej, zasięg transmisji i prędkość sygnału w światłowodzie wielomodowym są ograniczone. Aby móc przesyłać sygnał na większą odległość przy użyciu światłowodu wielomodowego, konieczne jest zastosowanie specjalnych wzmacniaczy sygnału. 
 

Łatwo rozróżnić oba rodzaje światłowodów – przewód światłowodu jednomodowego ma zazwyczaj kolor żółty, a światłowodu wielomodowego - kolor pomarańczowy lub różowy.  

Światłowód jednomodowy vs wielomodowy - różnice - ilość wiązek światła i prędkość sygnału - infografika

Jakie są różnice w wykorzystaniu światłowodów jednomodowych i wielomodowych? 

 

Światłowody jednomodowe i wielomodowe różnią się nie tylko sposobem transmisji, ale także zastosowaniem. Światłowody jednomodowe wykorzystywane są przede wszystkim do budowy długich linii transmisyjnych, o maksymalnym zasięgu do 120 km. Ze względu na niższe straty sygnału, światłowody jednomodowe są bardziej niezawodne i umożliwiają transmisję na duże odległości bez konieczności stosowania wzmacniaczy sygnału. 
 

Z kolei światłowody wielomodowe są przeznaczone do stosowania na krótkich dystansach, o maksymalnym zasięgu do 2 km. Dzięki większej średnicy włókna, umożliwiają przesyłanie danych z wykorzystaniem większej liczby wiązek światła jednocześnie, co zwiększa przepustowość sieci. Światłowody te są często wykorzystywane do budowy sieci lokalnych w budynkach i obiektach przemysłowych. 
 

Kiedy wybrać światłowód jednomodowy, a kiedy wielomodowy? 
 

Wybór odpowiedniego rodzaju światłowodu zależy przede wszystkim od długości linii transmisyjnej oraz od wymagań dotyczących przepustowości sieci. Dla krótkich dystansów, gdzie liczy się szybkość przesyłania danych, światłowody wielomodowe są zazwyczaj lepszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku linii transmisyjnych na duże odległości, gdzie wymagana jest niezawodność i stabilność przesyłu, najlepiej sprawdzą się światłowody jednomodowe. 
 

Jednomodowe systemy okablowania światłowodowego są powszechnie stosowane w sieciach nośnych, MAN i PON, podczas gdy systemy wielomodowe, ograniczone zasięgiem, są często stosowane w firmach, centrach danych i sieciach LAN. Niezależnie od wyboru, należy dokładnie rozważyć całkowity koszt światłowodu oraz wybór, który najlepiej odpowiada wymaganiom sieci. To ważne zadanie każdego projektanta sieci. 

 

Światłowód od T-Mobile w Twoim domu i firmie  


Dzięki inwestycjom w rozwój światłowodu, powstały szybkie i niezawodne sieci internetowe na całym świecie. Również w Polsce coraz więcej miast korzysta z Internetu światłowodowego, a operatorzy stale rozwijają infrastrukturę szybkiego Internetu. Nawet niewielkie miejscowości i wsie w Polsce mogą pochwalić się szybkim dostępem do sieci, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego i podnosi komfort życia mieszkańców. T-Mobile jest jednym z czołowych dostawców usług Internetu światłowodowego. Wybierz opcję dla siebie – prędkość nawet do 900 Mb/s! – i ciesz się z szybkiego internetu nawet wtedy, kiedy korzysta z niego kilku użytkowników jednocześnie! Skorzystaj też z wyjątkowej oferty na promocyjne pakiety! W opcji Magenta Dom możesz zdecydować się na zestaw internetu i telewizji (nawet 130 kanałów). Wszystko to możesz mieć bez wychodzenia z domu – zajrzyj na stronę i kup wygodnie w dowolnej chwili! 

Sprawdź, czy nasza usługa jest dostępna w Twojej okolicy!