Poradnik dla domu

Jaki internet stacjonarny wybrać i na co zwrócić uwagę?

Internet domowy od T-Mobile – sprawdź, co oferuje i jakie masz możliwości wyboru. Szukasz stabilnego łącza stacjonarnego? A może nie chcesz się ograniczać i potrzebujesz mobilnego internetu domowego? Sprawdź, jakie mają zalety i która opcja będzie pasować do Ciebie! Zadbaj też o swoje bezpieczeństwo w sieci i skorzystaj z naszych porad. Korzystaj z internetu bez ograniczeń i obaw! 

Jak działa internet stacjonarny? 

Internet stacjonarny to jedna z najpopularniejszych form połączenia z siecią w Polsce. Dostęp do niego odbywa się za pomocą przewodu tj. kabla w sieci LAN, światłowodu lub przez telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL. 

Z całą pewnością wśród zalet klasycznego, kablowego połączenia możemy wymienić m.in. wysoką prędkość transferu danych oraz stabilność i niezawodność połączenia. Korzystanie z tego rozwiązania daje użytkownikowi możliwość podłączenia kilku urządzeń do sieci jednocześnie i korzystania bez efektu spowolnienia transferu danych.  
 

Wadą internetu stacjonarnego jest brak mobilności, ponieważ użytkownik może korzystać z internetu wyłącznie w obrębie zasięgu modemu lub routera. Konieczne jest także podłączenie urządzenia do sieci kablowej lub linii telefonicznej oraz przeprowadzenie konfiguracji sieci, co wymaga już wiedzy eksperckiej i wsparcia wykwalifikowanego specjalisty. Istotną przeszkodą jest także fakt, iż ten rodzaj internetu nie jest dostępny wszędzie, a mieszkańcy obszarów wiejskich mają zazwyczaj ograniczoną dostępność do tego typu usługi. Ponadto, korzystanie z internetu stacjonarnego wymaga spełnienia określonych wymagań technicznych, takich jak jakość linii telefonicznej lub dostęp do przyłącza. 
 

Jak działa internet domowy od T-Mobile? 
 

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie sprawdza się w domach jest technologia bezprzewodowa LTE/4G, wykorzystująca fale radiowe transmitowane i odbierane przez stacje bazowe. Mobilny internet domowy jest powszechnie dostępny i sprawdza się tam, gdzie tradycyjna infrastruktura naziemna nie dociera. 

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest prostota. Aby korzystać z internetu domowego, potrzebna jest aktywna karta SIM oraz router, który pozwoli stworzyć domową sieć Wi-Fi, umożliwiającą podłączenie różnych urządzeń. Co ważne ten rodzaj internetu nie wymaga dodatkowych instalacji w mieszkaniu, stąd jest idealny dla osób planujących przeprowadzkę lub często zmieniających miejsce pobytu.  
 

Warto jednak pamiętać, że jakość internetu domowego może być uzależniona od wielu czynników niezależnych od operatora, takich jak odległość użytkownika od najbliższej stacji nadawczej, obciążenie sieci czy warunki pogodowe. Jeśli zależy Ci na naprawdę wysokich prędkościach, można rozważyć zakup routera z funkcją agregacji pasm, a w miejscach o słabym zasięgu wzmocnić jego jakość anteną zewnętrzną. 
 

W przypadku internetu domowego istotnym czynnikiem jest również limit danych obowiązujący w wybranej ofercie. Jego przekroczenie będzie skutkowało zmniejszeniem prędkości połączenia oraz koniecznością dokupienia dodatkowej paczki danych lub oczekiwaniem rozpoczęcia kolejnego okresu rozliczeniowego. Stąd dokonując wyboru oferty warto wstępnie przeliczyć szacunkowe zużycie danych w gospodarstwie domowym.  
 

Jaki internet domowy jest najlepszy? 

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy zweryfikować realne potrzeby domowników. Jeśli internet będzie wykorzystywany głównie do przeglądania Facebooka i czytania wiadomości, to połączenie z siecią nie musi być bardzo wydajne. Jednakże, gdy będziemy chcieli oglądać filmy np. na Netflixie, HBO, prowadzić regularne rozmowy wideo za pomocą komunikatorów lub grać w gry online, to dokonując wyboru należy skupić się na jakości łącza. W takim przypadku tylko jedna odpowiedź będzie słuszna: im szybsze połącznie, tym lepsze, zarówno w kierunku pobierania, jak i wysyłania danych. 
 

Wśród stacjonarnych rozwiązań, w ofercie T-Mobile znajdziesz światłowód, czyli technologię która zapewnia najlepszą i najszybszą jakość przesyłania danych. W ofercie dostępne są trzy prędkości 300, 600 i 900 Mb/s w opcji z routerem lub bez. Na naszej stronie możesz szybko sprawdzić czy usługa jest dostępna w Twojej okolicy
 

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze internetu do domu? 

Wybierając internet, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników tj.: 
 

  • prędkość łącza – zależy od wybranej technologii oraz od potrzeb użytkownika. Rozważając ten parametr należy uwzględnić liczbę urządzeń, jaka będzie podłączona do sieci oraz intensywność korzystania z internetu, 
  • dostępność usługi – warto się upewnić, czy wybrany dostawca oferuje usługę w danym regionie, 
  • technologia łącza – T-Mobile oferuje zarówno mobilny internet domowy, jak również internet stacjonarny w technologii światłowodowej,  
  • koszt usługi – cena internetu zależy od wybranej prędkości oraz indywidualnych cen wybranego dostawcy,  
  • inne czynniki – np. wsparcie techniczne, okres obowiązywania umowy, promocje i oferty specjalne.

czarny router, obok ozdobna doniczka z kwiatkiem i drewniana lampka, w tle czarno-biała fotografia z psem

Jak korzystać z internetu stacjonarnego? 

Internet stacjonarny jest dostarczany do użytkownika za pomocą różnych łączy, w tym światłowodów oraz miedzianych kabli, jednak nie oznacza to, że korzystanie z niego wymaga wpinania przewodów do każdego urządzenia, w którym chcemy to połączenie obsługiwać. W większości przypadków, przewód podłącza się do routera Wi-Fi, który rozsiewa sygnał, umożliwiając dostęp do internetu wielu urządzeniom na raz. W praktyce oznacza to, że zarówno komputer, drukarka, smartphone, tablet, telewizor, konsola do gier czy kamera mogą korzystać z tego samego połączenia i pracować bez zakłóceń.  
 

Aby podłączyć internet stacjonarny, do swojego domu lub mieszkania, należy skontaktować się z dostawcą usługi. Jeśli budynek, posiada już odpowiednie okablowanie, kolejnym krokiem będzie zainstalowanie gniazd lub przewodów, które pozwolą na dostęp do sieci. W przypadku braku infrastruktury, może być konieczne wykonanie dodatkowego przyłącza do sieci światłowodowej. Po wykonaniu instalacji i uruchomieniu połączenia, zalecane jest przeprowadzenie testu prędkości internetu, aby sprawdzić, czy łącze działa zgodnie z zamówionymi parametrami. 


Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Infografika

Zwiększ swoje bezpieczeństwo w sieci  

Bez względu na rodzaj połączenia, korzystając z internetu stale jesteśmy narażeni na ataki cybernetyczne, a sieć może być zagrożona różnego rodzaju wirusami. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o właściwe zabezpieczenie swoich urządzeń. 

Podstawowym krokiem w tym kierunku jest zainstalowanie antywirusa, który wykryje i zablokuje szkodliwe oprogramowanie oraz ataki hackerskie. Warto także zabezpieczyć swoją sieć hasłem, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do niej. 
 

Kolejną ważną czynnością jest unikanie podejrzanych stron i pobieranie plików tylko ze sprawdzonych źródeł. Należy pamiętać, że niektóre witryny i pliki mogą zawierać wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie. Nie mniej istotne jest także aktualizowanie aplikacji w naszych urządzeniach, które poprawiają działanie systemu, a także wzbogacają je o nowe funkcje. 

Korzystając z internetu stacjonarnego, zawłaszcza do pracy zdalnej warto rozważyć korzystanie z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, która pozwala na bezpieczne, szyfrowane przesyłanie danych. Pamiętaj też, by nigdy nikomu nie udostępniać swoich danych osobowych i haseł do kont.