Poradnik dla biznesu

Jak rozliczyć zakup telefonu na firmę? Jak zaksięgować koszty?

Bardzo często przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą decydują się na zakup telefonu i rozliczenie go na firmę. Nic w tym dziwnego! Bez telefonu trudno wyobrazić sobie komunikację służbową czy kontrolowanie tego, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Z tego artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie telefonu na firmę oraz jak go rozliczyć.

Kiedy rozliczenie telefonu na firmę jest zgodne z prawem?

Aby rozliczenie telefonu było zgodne z prawem, wydatek musi spełniać trzy warunki:
 
  • koszt musi być faktycznie poniesiony,
  • koszty muszą być generowane w celu osiągnięcia przychodów,
  • wydatki nie są zawarte w kosztach niestanowiących kosztów uzyskania przychodu zgodnie z Art. 23 ust. 1 Ustawa o PIT.
     
Spełniając te trzy warunki, można rozliczyć zakup telefonu na firmę, także jednoosobową. 

Jak kupić telefon na firmę? Czy warto?

Jeśli wiesz już, że możesz kupić telefon na firmę, warto zastanowić się nad jego wyborem. Nie chodzi wyłącznie o model, ale także o formę usług. 


Sprawdź ofertę telefonów na firmę od T-Mobile>>
 

Zakup telefonu na firmę – z abonamentem czy bez

Zakup telefonu z abonamentem na firmę wiąże się z koniecznością podpisania umowy abonamentowej. Aby było to możliwe, niezbędne są takie dokumenty, jak:
 
  • dowód osobisty,
  • wpis do ewidencji gospodarczej
  • dokument potwierdzający nadanie NIP i REGON,
  • trzeba podać także nazwę firmy oraz kody PKD.
     
Decydując się na zakup telefonu na firmę bez abonamentu, trzeba pamiętać, że w ofercie na kartę operatorzy nie udostępniają billingów. Te zaś należy okazać podczas kontroli skarbowej, aby udowodnić, że telefon firmowy był używany do celów wyłącznie służbowych.

Mężczyzna w garniturze trzyma w dłoni telefon kupiony na firmę.

Jak rozliczyć i zaksięgować zakup telefonu na firmę?

Telefon firmowy można rozliczyć na dwa sposoby:
 
  • liniowo – odliczenie 20% wartości urządzenia netto w ciągu roku przez okres 5 lat;
  • jednorazowo – zakup telefonu na firmę zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodów w całej kwocie w miesiącu wprowadzenia do ewidencji firmy.
     
Warto wiedzieć, że do określonej kwoty (3500 złotych netto dla płatników VAT) telefon jest rozliczany jednorazowo. Natomiast jeśli urządzenie kosztuje więcej – konieczne jest zaliczenie go do ewidencji środków trwałych i poddania odpisom amortyzacyjnym.

Uwaga! Warunkiem wpisania telefonu firmowego do ewidencji jest użytkowanie go do celów służbowych przez co najmniej rok.

Aby zaksięgować zakup telefonu, potrzebna jest faktura sprzedażowa na pełną kwotę. Koszt należy wpisać w kolumnie 13. dokumentu KPiR („Zakup różnego rodzaju usług na potrzeby prowadzonej działalności”).

Leasing telefonu na firmę – jak zaksięgować?

Zakup telefonu na firmę można sfinansować poprzez zawarcie umowy leasingowej. W takim przypadku urządzenie formalnie jest najczęściej własnością leasingodawcy i dopiero po wykupie staje się mieniem leasingobiorcy. W przypadku leasingu telefonu na firmę do kosztów uzyskania przychodów zalicza się faktury za poszczególne raty leasingowe.

Telefon na raty na firmę – jak zaksięgować?

W przypadku zakupu telefonu na raty dla firm na urządzenie powinna być wystawiona odrębna faktura sprzedażowa na pełną wartość. Jest ona podstawą, aby zaliczyć sprzęt do kosztów od razu w pełnej kwocie.

Jeżeli do płatności ratalnej doliczane są odsetki do każdej raty – one także stanowią koszty uzyskania przychodów, ale dopiero w momencie ich zapłaty.

Odliczenie podatku VAT od zakupu telefonu na firmę

Jeśli jesteś podatnikiem VAT, a telefon stanowi koszt uzyskania przychodu – możesz odliczyć 23% podatku VAT. Masz także możliwość odliczenia podatku od akcesoriów do telefonu takich, jak etui czy szkło ochronne.

O czym trzeba pamiętać przy rozliczaniu telefonu firmowego?

Z pewnością musisz pamiętać o tym, że rozliczając telefon na firmę, musi być on użytkowany wyłącznie do celów służbowych. Jeśli wykorzystujesz telefon prywatny do rozmów służbowych – Urząd Skarbowy może uznać, że są spełnione warunki do rozliczenia telefonu. 

Co ile można kupić telefon na firmę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile telefonów można kupić na firmę. Właściciel firmy musi jednak wykazać, że urządzenie wykorzystywane jest wyłącznie w celu uzyskania przychodu na rzecz przedsiębiorstwa.

Ile telefonów można kupić na firmę jednoosobową? W tym przypadku także można mieć więcej niż jedno urządzenie, ale trzeba udowodnić, że istnieje taka potrzeba.

Uśmiechnięty mężczyzna prowadzi rozmowę przez telefon firmowy, przebywając w biurze. 

Sprzedaż telefonu kupionego na firmę

Sprzedaż telefonu firmowego osobie fizycznej, jak i podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą należy traktować jako przychód. Oznacza to konieczność doliczenia podatku VAT. Kiedy nabywcą telefonu jest osoba fizyczna, należy wystawić paragon (lub fakturę). Natomiast będąc czynnym podatnikiem VAT przy sprzedaży urządzenia innej firmie, podatek VAT należy doliczyć kupującemu, wystawiając fakturę. 

Jak rozliczać telefon na firmę? Podsumowanie

Podsumowując, warto zadbać, aby zakup telefonu nie był księgowany przez doświadczone biuro księgowe, które nie popełni żadnego błędu. Pamiętaj o tym, aby dostarczyć fakturę z pełną kwotą zakupu telefonu oraz abonamentu na urządzenie. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT – możesz odliczyć 23% podatku od zakupu.

Sam zakup i rozliczenie telefonu na firmę nie jest żadnym skomplikowanym procesem, ale warto mieć na uwadze wyżej wymienione czynniki, aby nie mieć potem żadnych zbędnych problemów prawnych czy skarbowych.