Poradnik dla użytkownika

Jak płacić telefonem, zegarkiem, NFC? Poradnik

Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące rejestracji kart płatniczych, realizacji transakcji i korzystania z funkcji zabezpieczeń. Niezależnie od tego, czy chcesz zrobić szybkie zakupy, opłacić rachunki, czy korzystać z usług transportu publicznego, możesz płacić wygodnie i bezpiecznie za pomocą telefonu, zegarka lub technologii NFC. Przeczytaj nasz tekst i ciesz się łatwością płatności mobilnych! 

Jak działa płacenie telefonem albo zegarkiem? 

Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak się płaci telefonem, pamiętaj, że taki sposób regulowania należności za zakupy w sklepach czy na stacjach benzynowych jest bardzo łatwy. Wystarczy zbliżyć smartfon albo smartwatch do terminala płatniczego. 

Płacenie telefonem jest możliwe dzięki technologii NFC (near-field communication), która umożliwia bezprzewodową komunikację między dwoma urządzeniami na bliską odległość, do 20 cm. Przesyłanie danych może odbywać się nie tylko między telefonem i terminalem płatniczym, ale również między smartfonem a czytnikiem, na przykład biletów, czy innym smartfonem. 

Rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż: 


 • jest wygodne – nie musisz wozić ze sobą gotówki ani karty debetowej czy kredytowej; ważne jest też to, że w przypadku kwot do 100 zł nie trzeba podawać kodu PIN, 
 • urządzenia łączą się automatycznie i autoryzacja płatności przebiega bardzo szybko, od razu po zbliżeniu telefonu czy zegarka do terminala, 
 • nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych opłat. 

Jeśli nie wiesz, jak płacić zegarkiem czy smartfonem, aby było to bezpieczne, uspokajamy – w trakcie transakcji nie udostępniasz numeru Twojej karty płatniczej, dlatego nie ma ryzyka kradzieży środków zgromadzonych na koncie. Poza tym nie musisz obawiać się o zgubienie karty bądź jej bezprawne wykorzystanie przez przestępcę (karty nie trzymasz w portfelu), a dzięki szyfrowaniu danych nie dojdzie do pobrania pieniędzy od innej osoby znajdującej się w pobliżu terminala. 

Szukasz smartwatcha, dzięki któremu wygodnie zapłacisz w sklepie? Dowiedz się, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy >> 

Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Dostępne metody 

Szukasz informacji na temat tego, jak płacić telefonem iPhone, Samsung czy Xiaomi? Możesz skorzystać z jednego z kilku sposobów. Chodzi o płatność za pomocą: 


 • aplikacji Google Pay (dla systemu Android w wersji co najmniej 5.0 Lollipop) albo Apple Pay (dla urządzeń z systemem iOS, jak iPhone’y od wersji 6 czy zegarki Apple Watch); 
 • cyfrowego portfela, czyli Revolut bądź Curve. 

Płacenie telefonem możesz również zrealizować w aplikacji bankowej jednego z wielu banków działających w Polsce, na przykład Alior Banku, Pekao, BNP Paribas czy mBanku. Poza NFC niektóre z nich, jak ING Bank Śląski, PKO BP czy wybrane banki spółdzielcze, obsługują również technologię HCE (host card emulation). W jej ramach dane potrzebne do realizacji transakcji płatniczej są pobierane z chmury, a nie ze smartfona. 

Zbliżeniowe płacenie telefonem - 4 kroki - uruchomienie NFC, dostęp do internetu, przyłożenie telefonu do terminala, potwierdzenie transakcji - infografika 

Jak płacić NFC? Jak skonfigurować urządzenie? 

Jeśli chcesz wiedzieć, jak płacić zbliżeniowo telefonem i zamierzasz korzystać z aplikacji mobilnej, trzeba ją pobrać ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery (platforma obsługiwana przez Huawei). W przypadku HCE należy: 


 • utworzyć wirtualną kartę w aplikacji mobilnej banku – służy do tego odpowiednia zakładka; 
 • podpiąć kartę pod wybrane konto; 
 • ustawić kod PIN, który posłuży do autoryzacji transakcji na kwoty powyżej 100 zł. 

Innym sposobem na to, jak płacić NFC, jest skonfigurowanie smartfona lub smartwatcha do obsługi: 


 • Google Pay – po pobraniu aplikacji bądź wejściu na stronę pay.google.com należy zalogować się do konta Google (jeśli go nie masz, trzeba będzie je utworzyć), ustawić Google Pay jako domyślny sposób płatności smartfonem oraz dodać kartę płatniczą i zweryfikować ją, na przykład SMS-owo; 
 • Apple Pay – trzeba utworzyć konto Apple ID, w aplikacji Portfel dodać kartę i zweryfikować dane. 

W sytuacji, gdy chcesz korzystać z cyfrowego portfela, należy przypisać kartę płatniczą do konta Revolut czy Curve. Łatwo zrobisz to w aplikacji mobilnej, którą pobierzesz z Google Play, App Store albo AppGallery. Możesz również zastosować wirtualną kartę, którą także zamówisz w aplikacji – działa ona w ramach Google Pay lub Apple Pay. 

A jak wygląda płacenie telefonem zbliżeniowo? To proste – wystarczy: 


 • włączyć moduł NFC w telefonie; 
 • aktywować dostęp do internetu (niektóre banki tego nie wymagają); 
 • przybliżyć odblokowany telefon do terminala płatniczego; 
 • w razie potrzeby zatwierdzić transakcję kodem PIN, odciskiem palca czy skanem twarzy. 


Kasa i terminal obsługujący płatności zbliżeniowe
 

W kwestii tego, jak zapłacić telefonem albo zegarkiem, ważne jest, aby mieć urządzenie z modułem NFC. W naszej ofercie znajdziesz odpowiednie smartfony i smartwatche – chodzi na przykład o modele Apple iPhone 14 Pro, Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G czy Samsung Galaxy S23 5G. Każdy z nich możesz kupić w ramach atrakcyjnego abonamentu od T-Mobile w cenie już od 40 zł/mies. z nielimitowanymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami, pakietem Internetu oraz bezpłatnym dostępem do HBO Max czy Legimi.