Poradnik dla domu

Jak dzwonić przez Wi-Fi?

Podstawowa funkcja telefonów od lat nie uległa zmianie. Mowa oczywiście o realizowaniu połączeń głosowych. Choć z czasem urządzenia mobilne zaczęły wypierać te stacjonarne, oferując coraz więcej opcji, to nadal służą przede wszystkim do tego, by móc szybko się skontaktować z wybraną osobą. Na czym polega dzwonienie przez Wi-Fi i jak się odbywa? Przedstawiamy Wi-Fi Calling. 

Co to jest dzwonienie przez Wi-Fi? 

Sieć GSM jest najpopularniejszym standardem telefonii komórkowej. Na bazie GSM usługi świadczą liczni operatorzy, umożliwiając użytkownikom dokonywanie transmisji głosowych, czyli de facto odbywanie rozmów telefonicznych. Usługi te są powszechnie dostępne, lecz w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się przekazy głosowe omijające sieć GSM. Tym właśnie jest dzwonienie przez Wi-Fi. 

Chcesz lepiej poznać tę metodę? Wyjaśniamy specyfikę działania Wi-Fi Calling. Tak jak standardowe połączenia wykorzystują wspomnianą sieć GSM, tak połączenia Wi-Fi potrzebują dostępu do internetu, jak sugeruje ich nazwa. Może to być zarówno domowe łącze Wi-Fi, jak i to występujące w przestrzeni publicznej. 

Zastanawiasz się, czy nawiązywanie i odbieranie połączeń w przypadku tych technik różni się od tradycyjnej formy? Nie musisz się obawiać, ponieważ Wi-Fi Calling działa podobnie jak transmisje za pośrednictwem GSM. Należy wpisać numer lub wybrać osobę z książki adresowej, a w telefonie odbiorcy wyświetli się numer nadawcy. 

Czego potrzebujesz, by dzwonić przez Wi-Fi? 
 
 • smartfona obsługującego tę technologię 

lub 
 
 • tabletu z kartą SIM. 

Odpowiednie urządzenie możesz zakupić w T-Mobile. Jak wcześniej wspominaliśmy, niezbędny jest też dostęp do internetu w formie Wi-Fi. 

Jak dzwonić przez Wi-Fi Calling? Jak skonfigurować usługę? 

Proces transmisji głosowych za pomocą Wi-Fi nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji. Nie stracisz zatem cennej przestrzeni w pamięci telefonu. Jeśli interesują Cię szczegółowe wytyczne, jak dzwonić przez Wi-Fi, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. 

Dzwonienie przez Wi-Fi krok po kroku dla użytkowników systemu Android: 
 
 • wejdź w ustawienia urządzenia; 
 • znajdź zakładkę „Sieć komórkowa”; 
 • zaznacz „Komórkowa transmisja danych” oraz „Wi-Fi Calling”; 
 • opcjonalnie musisz zaznaczyć „Połączenia VoLTE”. 

Podobnie procedura ta przebiega w przypadku użytkowników sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem. Jak dzwonić przez Wi-Fi Calling w systemie iOs? 
 
 • wejdź w ustawienia; 
 • wejdź w zakładkę „Telefon”; 
 • zaznacz „Rozmowy przez Wi-Fi”. 

Jeśli chcesz dzwonić przez Wi-Fi: Wi-Fi Calling, Komunikator - infografika.

Całość zamyka się w zaledwie kilku ruchach na ekranie smartfona. Nie jest potrzebna ani specjalistyczna aparatura, ani konkretne oprogramowanie, choć można też w tym celu skorzystać z zewnętrznych aplikacji. Z zadaniem poradzą sobie m.in. WhatsApp i Messenger. Bezkosztowe porozumiewanie się z osobami przebywającymi w różnych zakątkach kraju i globu jest możliwe. 

Zobacz także: Hasło do Wi-Fi – jak je zmienić i zabezpieczyć? 

Warto także mieć na uwadze rozsądne gospodarowanie dostępnymi danymi. Nadmierne pobieranie danych skutkuje wyczerpaniem przyznanego limitu, co rzutuje na prędkość łącza, znacznie ją obniżając. Istnieje też ryzyko naliczania dodatkowych opłat. Aby uniknąć takiej sytuacji, lepiej włączyć limit komórkowej transmisji danych i oszczędzanie danych. 

Jakie zalety ma dzwonienie przez Wi-Fi? 

Dobrze wiedzieć, jak dzwonić przez Wi-Fi Calling, ale też warto mieć świadomość, jakie korzyści się z tym wiążą. Niewątpliwie jest to rozwiązanie bardzo wygodne pod względem dostępności i finansów. Nie musisz posiadać środków na koncie ani wykupionego pakietu lub abonamentu, by móc skontaktować się z odbiorcą niezależnie od tego, czy przebywa on w tym samym kraju, czy poza jego granicami. Nie są ponoszone koszty roamingu, gdy kontakt ma charakter międzykrajowy. 

Dzwonienie przez Wi-Fi sprawdza się też na obszarach, w obrębie których zasięg sieci komórkowej jest ograniczony (przykładowo w słabo zurbanizowanych i cechujących się pofałdowaną rzeźbą terenu w rejonach górskich). To również użyteczna opcja w trakcie zagranicznych wyjazdów. 

Mężczyzna prowadzi rozmowę z drugim mężczyzną za pośrednictwem tabletu.

Jakość połączeń wykonywanych za pomocą Wi-Fi nie budzi zastrzeżeń, o ile wybierze się odpowiednią ofertę, jak nielimitowany internet od T-Mobile. Musimy też wspomnieć, że transmisje głosowe Wi-Fi nie potrzebują dużej przepustowości – połączenie audio zużywa bowiem ok. 1 MB na minutę. 

Ogółem dzwonienie przez Wi-Fi to: 
 
 • wygoda; 
 • oszczędności; 
 • alternatywa dla połączeń w miejscach, gdzie zasięg GSM jest słaby; 
 • prostota; 
 • wysoka jakość. 

Polecamy również przyjrzeć się ofertom T-Mobile z zakresu VoLTE oraz VoWiFi. Obie odnoszą się do realizacji połączeń głosowych bez konieczności pobierania aplikacji na smartfon. Pierwsza z nich umożliwia prowadzenie wysokiej jakości rozmów i wysyłanie wiadomości SMS oraz MMS z wykorzystaniem technologii LTE. Z kolei VoWiFi bazuje na dowolnej sieci Wi-Fi zarówno na obszarze kraju, jak i za granicą. 

Nowoczesne technologie gwarantują, że dźwięk jest doskonałej jakości. Co więcej, rozmowa automatycznie będzie przełączać się między sieciami VoWiFi i VoLTE, czego nawet nie odczujesz. 

Usługa jest dostępna w różnych ofertach. Mogą z niej korzystać właściciele rozmaitych smartfonów, począwszy od wiodących marek, przez te często wybierane, a na rzadszych modelach kończąc.