Poradnik dla domu

Co to jest hotspot?

Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest hotspot i jak można go wykorzystać do udostępniania internetu dla innych urządzeń. Przeczytasz o różnych typach hotspotów, w tym tych wbudowanych w telefony komórkowe, routery przenośne i inne rozwiązania. Odkryjesz również praktyczne wskazówki dotyczące konfiguracji, zabezpieczeń i optymalnego wykorzystania hotspotów.  

Hotspot – co to jest i jak działa? 


Hotspot to fizyczna lokalizacja, w której możesz połączyć się z internetem, zazwyczaj za pomocą lokalnej sieci bezprzewodowej (WLAN), Wi-Fi czy routera. 

Rozróżniamy hotspot mobilny, czyli ten działający niezależnie od fizycznej lokalizacji, oraz hotspot przedpłacony, który związany jest z koniecznością uiszczania opłat za pobieranie danych. 

Hotspot opiera się na WP – bezprzewodowym punkcie dostępu wbudowanym w router lub połączonym z nim. Może działać zarówno w miejscach prywatnych, jak i publicznych, jak np. kawiarnie, hotele czy urzędy. 

Korzystając z hotspota, możesz łączyć się z internetem z dowolnego urządzenia (np. smartfona, tabletu czy laptopa) w różnych lokalizacjach. To szczególnie przydatne rozwiązanie, jeśli dużo przebywasz poza domem, ale potrzebujesz stałego dostępu do sieci. 

Czytaj więcej o tym, jak wybrać najlepszy modem do internetu >> 

W T-Mobile wychodzimy naprzeciw takim potrzebom. Jeśli dużo surfujesz po sieci i nie chcesz czuć przywiązania do miejsca, wybierz Internet Mobilny i ciesz się wolnością oraz internetem nawet do 100 GB! Poznaj szczegóły oferty na naszej stronie >> 

Co to jest hotspot? Jak go wykorzystać do udostępniania internetu? 


Hotspot to przydatne narzędzie, dzięki któremu możesz nie tylko korzystać z internetu, gdy tego potrzebujesz, ale też udostępniać go innym użytkownikom

W zależności od systemu operacyjnego, w oparciu o który działa Twoje urządzenie, do hotspota możesz podłączyć określoną liczbę użytkowników. Dla przykładu – w przypadku urządzeń z Androidem możesz podzielić się hotspotem z maksymalnie 10 użytkownikami. 

Włączenie hotspota na urządzeniach z Androidem jest proste i wymaga wykonania tylko kilku kroków: 
 
 1. Włącz komórkową transmisję danych. 
 2. Otwórz w ustawieniach zakładkę „Sieci”, „Sieć i internet” albo „Połączenia” (nazwa będzie różna w zależności od modelu smartfona). 
 3. Wybierz opcję „Hotspot i tethering”, „Hotspot Wi-Fi” lub „Router Wi-Fi”. 
 4. Ustaw hasło w zakładce „Skonfiguruj hotspot Wi-Fi”. 
 5. Jeśli korzystasz z innego urządzenia niż smartfon (np. laptopa), wyszukaj nową sieć, wprowadź hasło i wybierz opcję „Połącz”. 

Jeśli korzystasz z urządzenia działającego w oparciu o system iOS
 
 1. Włącz komórkową transmisję danych. 
 2. Zaznacz opcję „Hotspot osobisty”. 
 3. Zaznacz opcję „Udostępnianie internetu – przez mobilny punkt Wi-Fi”. 
 4. Ustaw hasło w funkcji „Hasło Wi-Fi”. 
 5. Połącz się z punktem dostępu na innym urządzeniu poprzez wybranie odpowiedniego hotspota i wpisanie hasła. 
 
Jak połączyć się z hotspotem Wi-Fi - pierwsze dwa kroki - infografika, część 1
Jak połączyć się z hotspotem Wi-Fi - pozostałe 3 kroki - infografika, część 2

Hotspot – wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania 


Pamiętaj, żeby zachowywać wszelkie środki bezpieczeństwa, podczas gdy korzystasz z hotspota. Brak zabezpieczeń może poskutkować rozpowszechnieniem złośliwego oprogramowania przez hakerów, zainfekowaniem Twojego urządzenia czy wykradzeniem poufnych danych! 

Aby zabezpieczyć się podczas korzystania z hotspota: 
 
 • utwórz VPN, czyli wirtualną sieć prywatną – możesz skorzystać z dostępnych usług VPN, które oferują zarówno płatne, jak i darmowe plany, 
 • korzystaj tylko z zabezpieczonych stron internetowych – ich adres rozpoczyna się od „https://”, 
 • korzystając z laptopa z systemem Windows, oznacz połączenie jako publiczne – dzięki temu możesz dodać przydatne zabezpieczenia przy konfiguracji sieci. 

Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie swojego smartfona. W tym celu możesz skorzystać z dostępnej w T-Mobile usługi Bezpieczne surfowanie, dzięki której zyskujesz ochronę podczas surfowania w sieci, w trakcie zakupów online oraz przed kradzieżą haseł do Twojego konta w banku i do innych stron lub aplikacji.