Sprzętoznawca

Najbardziej opłacalny SmartWatch dla aktywnych | Recenzja Xiaomi Watch S1

Maciej Gajewski

Jeszcze nie jest za późno, żeby zrobić formę na lato, szczególnie że mamy właśnie koniec sierpnia, więc przed Tobą kolejne 10 miesięcy na intensywny trening! Jeżeli natomiast szukasz najlepszego kompana treningów, który nie zrujnuje Twojego budżetu, to możesz przestać szukać – zaprzyjaźnij się z Xiaomi Watch S1. 
Zapoznaj się z videorecenzją Xiaomi Watch s1 active na Youtube:  Sprawdź ofertę T-mobile na smartwatche 

SmartWatch najokrąglejszy w prostokątnym świecie  

Zacznijmy od tego co widać na pierwszy rzut oka, czyli koperta urządzenia, która wbrew trendom rynkowym jest… okrągła! Raczej powoli przyzwyczajamy się do tego, że zegarki, które są kierowane do osób aktywnych, są kwadratowe/prostokątne (oczywiście z małymi wyjątkami). Tak tutaj w Xiaomi Watch S1 Active mamy do czynienia z okrągłą kopertą, kończącą się dość grubą, ale nie przeszkadzającą w niczym ramką. Dopóki mówimy o zastosowaniu czysto fitnessowym – nie ma to żadnego wpływu na funkcjonalność zegarka. Natomiast przy odczytywaniu powiadomień (do których jeszcze wrócimy przy omówieniu funkcji multimedialnych) – dużo bardziej intuicyjnie czyta się jednak na kopertach foremnych typu właśnie prostokąt. Jednakże trzeba podkreślić, że taka koperta oraz zastosowanie dwóch fizycznych i widocznych przycisków przywodzi na myśl „klasyczne” zegarki sportowe, więc ostatecznie widząc Xiaomi Watch S1 w wersji Active nie pomylisz go z niczym innym – to zegarek dla aktywnych.  

Dodajmy do tego jeszcze elastyczny gumowany pasek z rozsądnie dobraną ilością dziurek (żeby jeszcze precyzyjniej dostosować do swojej ręki) i mamy przepis na naprawdę przyjemnego kompana codziennych treningów. Przyjemnego, bo pomimo swoich możliwości waży zaskakujące 36 gramów – były momenty, w których zapominałem, że mam zegarek na ręku, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku, kiedy chcemy spać z założonym zegarkiem.  

Wracając do fizycznych przycisków – oba rozmieszczone są na prawej krawędzi urządzenia i są dobrze spasowane. Mają wyraźny skok przy przyciśnięciu i o ile górnym mogę wykonywać typowe funkcje np. wejście do menu czy powrót do ekranu głównego tak dolny przycisk w Xiaomi Watch S1 Active będzie przyjacielem każdego „sportowego świra”.  Jednym kliknięciem wchodzimy w opcje treningowe z możliwością szybkiego startu ulubionej dyscypliny lub wybrania jednego z kilkudziesięciu bardziej bądź mniej popularnych rodzajów aktywności. 

Xiaomi Watch s1 active - trener personalny i opiekun zdrowia na nadgarstku  

Xiaomi Watch S1 Active to substytut trenera personalnego i to dosłownie. Nie tylko znajdziesz w nim tryb służący do pomiarów przy bieganiu, jeździe na rowerze czy pływaniu. Ma też bardziej wyszukane tryby jak np. yoga czy trekking! A skoro już wspomnieliśmy o pływaniu – Watch S1 Active zapewni Ci wodoszczelność aż do 5ATM. Nie tylko bez problemu możesz z nim pływać czy nurkować, ale też nie ma potrzeby zdejmować go do np. kąpieli. Bardzo przyjemny dodatek, szczególnie patrząc na bardzo przystępną cenę. 

Dodatkowo warto podkreślić, że Xiaomi Watch S1 Active ma wbudowany GPS, co nie jest standardem na tej półce cenowej. Co to znaczy dla Ciebie? Jeżeli biegasz – zegarek rejestruje i zapisuje Twoją trasę, dzięki czemu jeszcze precyzyjniej podaje Ci przebyty dystans oraz czas. Na tej podstawie w niesamowicie dokładny sposób podaje liczbę spalonych kalorii (bo nie zapominajmy – w zegarku jest też żyroskop, który pomaga w ustaleniu, czy biegniesz pod górę).  

Patrząc na funkcje bardziej prozdrowotne (ale nie bez znaczenia dla osób aktywnych) – w zegarku są wszystkie najważniejsze funkcje pomiarowe. Pomiar tętna, monitoring snu, śledzenie stresu i oddechu, co w połączeniu ze stałym monitorowaniem aktywności daje kompleksowe informacje i wskazówki co robić, żeby nie tylko podczas treningu, ale też na co dzień zadbać o siebie! 

Multimedia na plus, chociaż z niedosytem 

Od strony multimedialnej Xiaomi Watch S1 Active nie odbiega od konkurencji. Mamy tutaj podstawowe apki takie jak kalendarz, minutnik, alarm czy też sprawdzanie pogody. Możemy z niego odczytywać powiadomienia i sterować muzyką odtwarzaną na telefonie. Jest też super dodatek – zegarek może służyć za wyzwalacz migawki w aparacie w telefonie, dzięki czemu mogę ustawić telefon daleko od siebie i w dogodnym dla mnie momencie dotknąć ekranu smartfona i już. Zdjęcie gotowe! 

Oczywiście czymże by był smart zegarek bez funkcji odbierania połączeń? Xiaomi Watch S1 Active ma wbudowane głośniki i mikrofon. Jeżeli akurat nie możesz trzymać telefonu przy uchu, bez problemu porozmawiasz przez zegarek. Warto dodać, że funkcja działa tylko ze sparowanym na Bluetooth telefonem. Zegarek nie obsłuży standardu eSIM (co przy tej cenie nie jest niczym niespodziewanym, eSIM to nadal domena droższych zegarków). 

Na drobny minus natomiast trzeba zaznaczyć, że o ile można odczytać powiadomienia na zegarku, to Xiaomi Watch S1 Active nie umożliwia odpowiadania na nie nawet krótkimi wiadomościami, przygotowanymi wcześniej w aplikacji. Szkoda, bo jest to bardzo wygodne i u konkurencji od dawna jest to standard. 

Dodatkowym minusem w moim odczuciu jest brak możliwości wgrania na niego muzyki i słuchania podczas treningu, bez konieczności brania ze sobą telefonu. Oczywiście cały czas mam na uwadze cenę tego sprzętu, ale i tak fajnie by było, jakby w kolejnej edycji ta opcja się pojawiła. 

Natomiast niekwestionowaną zaletą Xiaomi Watch S1 Active jest obecność NFC i możliwość płacenia zegarkiem. Przyznam szczerze, że w tej cenie nie spodziewałem się w zegarku tej funkcji, więc jestem od startu bardzo pozytywnie zaskoczony. Pamiętaj tylko, że nadal płatności z Xiaomi nie są obsługiwane przez wszystkie banki w Polsce. Przed zakupem sprawdź, czy Twój bank to umożliwia. 


Więcej o technologii NFC dowiesz się z naszego poradnika  

Niezawodny ekran i bateria 

To, co jest największym wyróżnikiem Xiaomi Watch S1 Active to jego bateria. Bez problemu zapomnisz nawet na pół miesiąca o ładowarce. Zegarek przy dosyć intensywnym wykorzystaniu wytrzymuje nawet do 12 dni. Mocarna bateria i dobry przykład dla konkurencji, bo nie ma nic gorszego niż ładowanie zegarka codziennie, to po prostu zabija wiele funkcji takich jak chociażby monitoring snu. 

Dodatkowo duży plus należy się za bardzo czytelny ekran AMOLED, który ma dobre kąty widzenia i bardzo dobre czernie. Nawet pełne słońce nie przeszkadza w sprawnym operowaniu zegarkiem, więc patrząc na dosyć zaawansowany ekran, tym bardziej należą się pochwały za dobrze zoptymalizowana baterię. 

Podsumowując – jeżeli szukasz w relatywnie taniego zegarka, który ma ponad 100 trybów sportowych, jest lekki, wygodny i długo pracuje na baterii. Co więcej, który ma większość najpopularniejszych funkcji monitorowania zdrowia i multimedialnych znanych na rynku – z czystym sumieniem mogę polecić Ci Xiaomi Watch S1 Active, będzie Ci dobrze służył. Z największych zalet i wyróżników tego sprzętu – możesz nim płacić i ma GPS, co na tym pułapie cenowym jest rzadkie. Największa wada? Brak możliwości odpowiadania na powiadomienia tekstowe nawet krótkim szablonem, jednakże ilość zalet przykrywa to jedno niedociągnięcie. 


Inne artykuły z tej kategorii