Działanie licznika transmisji danych w Androidzie i ustawianie limitów

Bartosz Dul

Co prawda od dłuższego czasu polscy operatorzy (w tym także T-Mobile) stosują tzw. lejek po przekroczeniu pakietu danych, ale nie oznacza to, że nie warto kontrolować swojego transferu. Android ma wbudowany licznik danych, który pozwala na całkiem dokładną kontrolę.


Gdzie się znajduje? Oczywiście w ustawieniach. Znajdziemy tam sekcję „Licznik danych”, którą wybieramy.

 

Znajdziemy się w menu, w którym dostępnych jest wiele opcji. Można tu włączyć lub wyłączyć sieć komórkową, włączyć limit transmisji danych po sieci czy też ograniczyć dane w tle wybranym aplikacjom.

 


Powyżej znajduje się licznik danych (możemy w nim ustawić czy ma liczyć od początku miesiąca czy np. od początku okresu rozliczeniowego), na którym widać nasze zużycie danych. Mieszczą się na nim dwa suwaki – suwak limitu transferu i suwak ostrzegający. Warto ustawić ostrzeżenie w punkcie, w którym zbliżamy się z transferem danych do limitu, co pozwoli nam np. ograniczyć się do końca okresu rozliczeniowego.

 

Tutaj lista aplikacji z informacją, ile zużywają danych sieci komórkowej.

 

Po wybraniu danej aplikacji można nawet sprawdzić kiedy dany program zużył i ile transferu danych (w pierwszym planie i w tle, czyli przy wygaszonym ekranie).

  W menu opcji licznika danych można też włączyć w całym zestawieniu pokazywanie zużycia danych także przez Wi-Fi, ale najważniejsza jest transmisja danych po sieci komórkowej.

Fot. Fotolia, wł.  
smartfony
android
licznik transmisji danych
zużycie danych