BEZPIECZNI
W CYFROWYM ŚWIECIE

Technologie
nieskończonych możliwości

Zobacz jak T-Mobile
może Ci pomóc

Internet, w połączeniu z nowymi technologiami, daje praktycznie nieograniczone możliwości nauki, poznawania świata i nowych ludzi. Zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Dowiedz się, dlaczego warto korzystać z ich nieskończonych możliwości.

Rozwój nowych technologii całkowicie zmienił dzisiejszą rzeczywistość. Ich znaczenie rośnie z roku na rok, co obserwujemy w każdym obszarze naszego życia. Kiedyś jedyną formą kontaktu z bliskimi była poczta, obecnie zaś nie wyobrażamy sobie dnia bez telefonu w kieszeni. W bogaty świat, wypełniony technologiami, weszło już pokolenie, tzw. Generacji Z. To osoby urodzone po 1995 roku, które z nowinkami technologicznymi są za pan brat, ponieważ od najmłodszych lat, w nauce i rozrywce towarzyszą im: Internet, konsole, tablety oraz smartfony.

Dzieci bardzo swobodnie poruszają się po świecie technologii. Aż 87% młodych ludzi w wieku od 5 do 7 lat korzysta z rozrywki w formie gier wideo, a 36% osób w przedziale wiekowym 12-15 lat swobodnie porusza się po Instagramie, czyli aplikacji sieciowej, pozwalającej na wymianę zdjęć z osobami z całego świata. Co więcej, aż 43% dorosłych przyznaje, że nieletni wiedzą o wiele więcej o sieci, niż oni sami. Zapoznaj się z wynikami badań na ten temat:
https://www.thinkuknow.co.uk/Global/ThinkUKnow/Parents/Visa_CEOP_Inforgraphic.pdf.

Nic dziwnego, że nowe technologie wykorzystuje się coraz częściej w procesie edukacji. Już w szkołach podstawowych można spotkać interaktywne tablice, które zaczynają wypierać te tradycyjne, z kredą, czy markerami. To pewne, że ciężkie podręczniki, które pamiętamy z naszej młodości, powoli zaczną odchodzić do lamusa i ustępować miejsca tabletom, na których uczniowie będą korzystać z e-podręczników i interaktywnych gier edukacyjnych. Gminy coraz częściej decydują się na dofinansowanie szkół tworzących, tzw. cyfrowe klasy. Trwają prace nad wdrożeniem rządowego programu „Cyfrowa szkoła”, w ramach którego szkoły do 2020 r. będą zobowiązane zapewnić uczniom komputery przenośne, szerokopasmowy dostęp do sieci oraz specjalną salę lekcyjną, przystosowaną do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowych technologii. Odpowiednie gry komputerowe i aplikacje mobilne mogą skutecznie pomóc dziecku w rozwoju logicznego i strategicznego myślenia, nauki języka, a nawet refleksu. Sprawdź nasze propozycje bezpiecznych gier i aplikacji

Internet daje praktycznie nieograniczone możliwości nauki, poznawania świata i nowych ludzi. Choć dzisiejsza młodzież intuicyjnie wie, jak korzystać z dobrodziejstw nowych technologii, to często nie zdaje sobie sprawy z tego, na jakie zagrożenia może trafić w sieci. Najnowsze badania wskazują na to, że prawdopodobieństwo spotkania się z nienawiścią lub obraźliwymi wiadomościami w Internecie wzrosła w ostatnich latach do 20%. Podczas, gdy 12% nastolatków narażonych jest na skutki cyberprzemocy. Zapoznaj się z wynikami badań na ten temat: http://lsedesignunit.com/EUKidsOnline/index.html?r=64.

Nawet korzystanie z zabezpieczeń takich, jak kontrola rodzicielska, nie chroni młodych ludzi całkowicie – w 2014 roku, aż 68% użytkowników, korzystających z tego rozwiązania, zetknęła się z niebezpiecznymi treściami w sieci (Badanie Kaspersky, „Dzieci Online”).

Co powinniśmy zrobić jako rodzice? Najpierw sami musimy poznać technologie, urządzenia i oczywiście zawartość świata wirtualnego.

Nie spiesz się: usiądź przy komputerze razem z dziećmi i dowiedz się, co je interesuje. Porozmawiajcie o tym. Powiedz im o ryzyku, na które mogą zostać narażone, jak powinny zachować się w różnych sytuacjach i do kogo, w razie konieczności, mogą zwrócić się po pomoc.

Chcemy pomóc rodzicom, wymieniając potencjalne zagrożenia internetowe oraz pokazując sposoby ich uniknięcia. Uczymy ich korzystania z narzędzi ochrony dzieci i przekazujemy informacje techniczne, przydatne wskazówki i dane kontaktowe. To wszystko będziemy zbierać właśnie w tym miejscu, by każdy rodzic czuł się bezpiecznie i wiedzę o bezpieczeństwie mógł przekazać swoim dzieciom.

Niemniej jednak. najważniejsze jest zbudowanie relacji między dziećmi i rodzicami opartej na zaufaniu. Dzięki niej możemy mieć pewność, że dzieci, gdy będą miały problemy, zwrócą się w pierwszej kolejności do nas.

Jak T-Mobile
może Ci pomóc?

T-Mobile Polska jest sygnatariuszem wielu porozumień oraz przedsięwzięć, w ramach których realizowane są cele związane m.in. z bezpieczeństwem korzystanai z usług telekomunikacyjnych.
http://firma.t-mobile.pl/pl/odpowiedzialnosc/dobre_praktyki_t-mobile