BEZPIECZNI
W CYFROWYM ŚWIECIE

UŻYWAJ ICH Z GŁOWĄ
- PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

Najważniejszym zadaniem rodziców jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo fizyczne, zadanie wydaje się stosunkowo proste: wszyscy wiemy, jakich zasad powinno się przestrzegać, gdy dziecko jeździ na rowerze, jak uniknąć wypadków na placu zabaw, chronić dzieci przed przeziębieniem, ostrzegać przed głęboką wodą, jak zapobiegać ugryzieniom owadów i zranieniom.

Aby nowe technologie – smartfony, komputery, tablety – stały się pełnowartościowymi i bezpiecznymi dodatkami do edukacji i rozwoju dziecka, a nie jedynie substytutem telewizora, ważne jest, aby dziecko zdawało sobie sprawę z możliwości i zagrożeń płynących z sieci. To właśnie zawarta tam treść, zwykle taka sama na wszystkich tych urządzeniach, jest najistotniejsza.

Dlatego musimy nauczyć nasze dzieci, jak korzystać z treści w mądry i odpowiedzialny sposób. Poszczególne urządzenia — komórka, laptop, tablet, czy telewizor — odgrywają drugorzędną rolę. W odniesieniu do nich koncentrujemy się główne na ochronie danych.
Zobacz, jak korzystać z nich z głową!Jako rodzice możemy im w tym pomóc i skorzystać z poniższych porad w pigułce:
  • Chroń dziecko przed nieznajomymi z sieci: dziecko musi mieć świadomość, że nie wszystko w sieci jest prawdą, a nie każda osoba jest tą, za którą się podaje. Należy pamiętać o tym, że do wszystkich osób poznanych w Internecie należy mieć ograniczone zaufanie.
  • Prywatność to przeszłość: Internet i media społecznościowe sprzyjają temu, że wiele osób rezygnuje ze swojej prywatności, dzieląc się każdym szczegółem swojego życia, oznaczając w konkretnych miejscach, czy wrzucając prywatne zdjęcia i filmy. Dzieci powinny wiedzieć, że są dane, których pod żadnym pozorem nie można publikować w sieci – takie, jak adres zamieszkania, czy numer telefonu.
  • W Internecie nic nie ginie: trzeba pamiętać, że każde zdjęcie umieszczone w serwisach społecznościowych zostaje tam na zawsze – nawet po usunięciu z profilu, pozostanie obecne na serwerach. Lepiej zastanowić się dwa razy, niż potem naprawiać ewentualne szkody.
  • Zapoznaj dziecko z Netykietą: czyli kodeksem dobrego zachowania w Internecie. Netykieta zawiera wszystkie najważniejsze zasady dotyczące korzystania z sieci, z poszanowaniem dla innych użytkowników. Warto przypominać dziecku, że zasady dobrego wychowania obowiązują wszędzie – także online. Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych zasad, podanych w sposób łatwy lekki i przyjemny. Mogą również przydać się Tobie.
  • Zaufanie to podstawa: Ufaj dziecku i rozmawiaj z nim. Dzięki temu możesz ograniczyć nieodpowiedzialne i lekkomyślne zachowanie Twojej pociechy. Niech dziecko wie, że może do Ciebie przyjść z każdym pytaniem.
  • Jeśli będziesz chciał chwilę odpocząć i przy tym mieć pewność, że dziecko korzysta z nowych technologii w bezpieczny sposób, to sam skorzystaj z kontroli rodzicielskiej: oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej pozwoli Ci zablokować szkodliwe dla bezpieczeństwa dziecka strony i treści.
    Sprawdź, jak T-Mobile może Ci pomóc >


Słowniczek